Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Diyabet ve Kanser

Diyabet Mellitus yani seker hastaligi, günümüzde giderek artan siklikta karsimiza çikan kronik bir hastaliktir. Dünyada 250 milyon kiside diyabet hastaligi oldugu bilinmektedir. Önümüzdeki 20 yil içerisinde bu sayinin 380 milyona ulasacagi tahmin edilmektedir.

Diyabet ile kanser birlikteligi uzun zamandan beri ilgi çeken bir konudur. Yapilan çalismalar sonucunda diyabetik hastalarda kanser oraninin diyabetik olmayanlara göre daha yüksek oldugu saptanmistir. Diyabetin tek bir formu olmadigi ve birçok metabolik parametrelerdeki anormalliklerle seyreden heterojen bir hastalik olmasi, kanser ile olan iliskisinin nedenleri konusunda degisik yorumlar yapilmasina neden olmaktadir. Bunun yaninda, diyabetik hastalarin kullandiklari ilaçlar, diyet ve metabolizma kontrol düzeyleri de kanser ile olan iliskisinde belirleyici etkenler olarak rol oynayabilir.

Kanser ile diyabetin birlikteliginin arastirilmasi sonucu organ ve kan ile ilgili degisik kanser türlerinin görülme riskinin, diyabetik hastalarda daha yüksek oldugunu göstermistir. Karaciger, pankreas ve rahim kanserlerinde bu risk artisi normal topluma göre diyabet hastalarinda yaklasik 2 kat kadar yüksektir. Prostat kanserinde ise risk göreceli olarak diyabetik hastalarda azalmis olarak saptanmistir. Yapilan bu meta-analizlerde kontrol grubundaki bireyler arasinda da diyabet tanisi konulmamis olabilecegi düsünülürse, riskin daha yüksek oldugu tahmin edilebilir.

Diyabet hastalarinda neden kanser daha fazla görülmekte ve risk faktörü olusturmakta sorusunun yanitinin birkaç cevabi vardir. 1. Genel seker metabolizmasindaki degisiklikler (kan sekerinin kronik olarak yüksek seyretmesi ve kan insülin düzeyindeki yükseklik) tüm dokularda kanser olusumunu baslatabilmekte ve ilerlemesine katkida bulunmaktadir. 2. Belli bir doku veya organa özgü olarak seker metabolizmasindaki degisiklikler kansere yatkinliga neden olmaktadir.

Diyabet hastalarinda en yüksek kanser riski karaciger kanseridir. Hastalarda karaciger yaglanmasi sik olarak görüldügünden karaciger kanserine egilim artmistir. Alkole bagli olmayan karaciger yaglanmasi hastaligin bir sürecidir ve ilerlemesi durumunda önce hepatit denilen karacigerin kronik iltahabi sonrasinda da siroz ile sonuçlanmaktadir. Siroz zemininde karaciger kanseri görülme ihtimali yüksektir.

Diger sik rastlanilan kanser ise pankreas kanseridir. Uzun zamandan beri diyabetik hastalarda pankreas kanseri iliskisi arastirma konusu olusturmustur. Bu hastalarda ayni karaciger kanseri gibi yaklasik 2 kat kadar risk artisi tespit edilmistir.Prostat kanserinde ise durum tam tersi yönündedir. Diyabetik olan hastalarda prostat kanseri görülme riski normale göre daha az saptanmistir. Bunun birkaç açiklamasi olabilmektedir. Prostat kanseri gelisimi genelde erkeklik hormonu denilen testosteron hormonuna bagimlidir. Diyabet hastalarinda göreceli olarak erkeklik hormonunda düsüklük olmasi bu kansere yakalnma riskini azaltmaktadir. Keza diyabetik hastalarin kullandiklari ilaçlar da buna katkida bulunmaktadir.

Seker hastaligi tedavisinde kullanilan bazi ilaçlarin kanser gelisim riskini azalttigi gösterilmistir. Metformin denilen ve ilk tercih olarak tedavi seçeneginde bulunan ilaç, hücre büyümesini yavaslattigi ve kansere dönüsümü engellemektedir.

Bunun yaninda son yapilan çalismalarda bir tür insülin kullanan hastalarda daha fazla kanser görülmesi seker hastaligi tedavisinde insülin kullanimi ile ilgili soru isaretleri olusturmustur. Daha fazla ve genis kapsamli çalismalara ihtiyaç duyulmakta ve kanser hikayesi olan hastalarda bu insülinin dikkatle kullanilmasi önerilmektedir.

Sonuç olarak, seker hastalarinda kanser sikligi normale göre artmistir. Özellikle ileri yaslarda ortaya çikan yeni diyabet durumunda, ilk 5 yil içerisinde rutin kanser taramalarinin daha özenle yapilmasi gerekmektedir.

Amerikan Hastanesi
Endokrinoloji, Diyabet ve Metabolizma Hastaliklari Bölümü
Dr. Sinan Tanyolaç
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası