Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DOGUM YAPMAMIS KADINLARDA ADET ÖNCESI SENDROM DAHA FAZLA GÖRÜLÜYOR

Adet Öncesi Sendrom (Premenstrual Sendrom/PMS) Hakkinda Ne Kadar Bilgiye Sahibiz?

Her ayin belli günlerinde isgücü kaybina ve yasam kalitesinin bozulmasina neden olan adet agrilari; diger adiyla Premenstrual Sendrom, birçok kadinin ortak sorunu. Hem fiziksel hem de psikolojik olarak kendini gösteren PMS’nin 150 farkli çesidi bulunuyor.

Premenstrual Sendrom, kadinlarda adetin ikinci yarisinda fiziksel ve davranissal belirtilerle kendini gösteren, hafif ve orta siddette agrilara verilen isim. Bu hastalik kadinlarin hem is hem de kisisel iliskilerini çok ciddi bir sekilde etkiliyor. Anadolu Saglik Merkezi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Operatör Dr. Mete Bostanci, kadinlarin yasam kalitelerini etkileyen bu hastalikla ilgili merak edilenleri anlatti.

Op. Dr. Mete Bostanci, PMS’nin sikligi ile ilgili farkli çalismalar olmasina ragmen, bu sendromun genellikle adet gören kadinlarin %30 - %80’inde görüldügünü belirtti. Baslangiç yasi 26 olan sendromdan, dogum yapmamis kadinlarin daha fazla etkilendiklerini de sözlerine ekledi.

PMS’nin çok sayida bedensel ve ruhsal sikayete de yol açtigini belirten Op. Dr. Mete Bostanci, en sik karsilasilan sikâyetlerin karinda siskinlik, gögüslerde gerginlik ve bas agrisi oldugunu ekledi. Op. Dr. Mete Bostanci “Ayrica, kilo artisi hissi, sivi tutulumu, istahta artis, ciltte sivilcelerin ortaya çikmasi gibi degisiklikler ile barsak hareketlerinde de degisimler görülebiliyor. Psikolojik sikâyetler ise halsizlikten duyarlilik artisina, gerginlikten anksiyeteye, kadar farklilik gösterebiliyor” dedi.

PMS’nin çok daha agir seyreden formunun ise Premenstrual Disforik Hastalik (PMDD) olarak tanimlandigini belirten Op. Dr. Mete Bostanci, PMDD gibi ciddi semptomlarin ise 18 - 48 yaslar arasinda ve kadinlarin %3 – %8’inde görüldügünü sözlerine ekledi.

Tedavide karbonhidrat alimini artiran ve düsük yagli vejetaryen diyetlerin, günlük kalsiyum alimi, B6 kullaniminin denenebildigini belirten Anadolu Saglik Merkezi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Op. Dr. Mete Bostanci; “Hastalari genel saglik nedenleri de düsünülerek, haftada 2 - 3 kez egzersiz yapmalari konusunda uyariyoruz. Ilaç tedavileri ise hastanin sikayetlerine göre degisiyor. Idrar söktürücüler düsük dozlarda ve potasyum tutucu nitelikte seçiliyor. Hastalarin öyküsünde psikiyatrik bozukluklar varsa psikoterapi de tedavi yöntemi olarak denenebiliyor. Ancak PMS için en etkili tedavi, depresyonu önleyen antidepresan ilaçlarla gerçeklesiyor” dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası