Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DOGUM YAPMAMIS KADINLARDA ADET ÖNCESI SENDROM DAHA FAZLA GÖRÜLÜYOR

Adet Öncesi Sendrom (Premenstrual Sendrom/PMS) Hakkinda Ne Kadar Bilgiye Sahibiz?

Her ayin belli günlerinde isgücü kaybina ve yasam kalitesinin bozulmasina neden olan adet agrilari; diger adiyla Premenstrual Sendrom, birçok kadinin ortak sorunu. Hem fiziksel hem de psikolojik olarak kendini gösteren PMS’nin 150 farkli çesidi bulunuyor.

Premenstrual Sendrom, kadinlarda adetin ikinci yarisinda fiziksel ve davranissal belirtilerle kendini gösteren, hafif ve orta siddette agrilara verilen isim. Bu hastalik kadinlarin hem is hem de kisisel iliskilerini çok ciddi bir sekilde etkiliyor. Anadolu Saglik Merkezi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Operatör Dr. Mete Bostanci, kadinlarin yasam kalitelerini etkileyen bu hastalikla ilgili merak edilenleri anlatti.

Op. Dr. Mete Bostanci, PMS’nin sikligi ile ilgili farkli çalismalar olmasina ragmen, bu sendromun genellikle adet gören kadinlarin %30 - %80’inde görüldügünü belirtti. Baslangiç yasi 26 olan sendromdan, dogum yapmamis kadinlarin daha fazla etkilendiklerini de sözlerine ekledi.

PMS’nin çok sayida bedensel ve ruhsal sikayete de yol açtigini belirten Op. Dr. Mete Bostanci, en sik karsilasilan sikâyetlerin karinda siskinlik, gögüslerde gerginlik ve bas agrisi oldugunu ekledi. Op. Dr. Mete Bostanci “Ayrica, kilo artisi hissi, sivi tutulumu, istahta artis, ciltte sivilcelerin ortaya çikmasi gibi degisiklikler ile barsak hareketlerinde de degisimler görülebiliyor. Psikolojik sikâyetler ise halsizlikten duyarlilik artisina, gerginlikten anksiyeteye, kadar farklilik gösterebiliyor” dedi.

PMS’nin çok daha agir seyreden formunun ise Premenstrual Disforik Hastalik (PMDD) olarak tanimlandigini belirten Op. Dr. Mete Bostanci, PMDD gibi ciddi semptomlarin ise 18 - 48 yaslar arasinda ve kadinlarin %3 – %8’inde görüldügünü sözlerine ekledi.

Tedavide karbonhidrat alimini artiran ve düsük yagli vejetaryen diyetlerin, günlük kalsiyum alimi, B6 kullaniminin denenebildigini belirten Anadolu Saglik Merkezi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Op. Dr. Mete Bostanci; “Hastalari genel saglik nedenleri de düsünülerek, haftada 2 - 3 kez egzersiz yapmalari konusunda uyariyoruz. Ilaç tedavileri ise hastanin sikayetlerine göre degisiyor. Idrar söktürücüler düsük dozlarda ve potasyum tutucu nitelikte seçiliyor. Hastalarin öyküsünde psikiyatrik bozukluklar varsa psikoterapi de tedavi yöntemi olarak denenebiliyor. Ancak PMS için en etkili tedavi, depresyonu önleyen antidepresan ilaçlarla gerçeklesiyor” dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası