Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SESINI SEVEN, SU IÇSIN!

Hayat kaynagi su, ses sagligimizin da vazgeçilmezi. Acibadem Bakirköy Hastanesi KBB Hastaliklari Uzmani Prof. Dr. Ferhan Öz, ses sagligini korumak için saat basi bir bardak su içilmesini öneriyor. Su, ses tellerini nemli tutarak, zarar görmesini önlüyor. Ses tellerinin kurumasi, asinmaya neden oldugu için birçok soruna da zemin hazirliyor.

Her yil dünyada 16 Nisan tarihi “Dünya Ses Günü” olarak kutlaniyor. Bu günde uzmanlar topluma seslerinin sagligini nasil koruyabilecekleri hakkinda bilgiler veriyor. Günlük hayatta yanlis kullanim sonucunda ses tellerimiz zarar görebiliyor. Ses kisikliginin iki haftadan fazla sürmesi bazen girtlak kanserinin habercisi olabiliyor. Bu nedenle ses sagliginin korunmasi, girtlak kanserinden de korunulmasi anlamina geliyor. Acibadem Bakirköy Hastanesi KBB Hastaliklari Uzmani Prof. Dr. Ferhan Öz, sesi korumanin birinci kuralini söyle açikliyor: “Her saat basi bir bardak su için. Günde 10 bardak su içmek, ses tellerinizi nemli tutacagindan sesinizin de korunmasini saglar. Çünkü ses tellerindeki kuruluk asinmayi artirir.”

Ses sagligini korumanin yollari hakkinda sik sorulan sorulari yanitlayan Prof. Dr. Ferhan Öz, saglikli ses hakkinda su bilgileri verdi.

Sesi yormamak için neler yapmak gerekiyor?

Sesimizi yaralanmalardan, dis ortamdaki tahrislerden uzak tutmamiz lazim. Bunun için de en önemlisi bol su içmeye özen göstermektir. Bunun için de günde 10 bardak su içilmesi, sesin korunmasinin etkili bir sekilde yapilabilmesi açisindan önem tasiyor. Nemli ortamda ses telleri daha az asinir. Eger su içmezsek ses telleri de kurur ve zorlanmaya baslar, asinir.

Sesin düsmani olabilecek davranislar nelerdir?

• Gereginden yüksek tonlarda ses çikarmaya çalismak ve gereginden fazla konusmak sesi yorar.

• Maça gidip asiri derecede ve uzun sürelerle bagirmak ses tellerinde kanamaya ve dolayisiyla ses sorununa neden olur. Bu nedenle daha az maça giden bir kisinin, sürekli maça giden fanatiklerle 90 dakika boyunca bagirmasi yanlistir. Bu bagirma yüzünden ses telinde polip olusabilir.

• Sesimizde gereksiz yere yüksek tonlara çikmaktan uzak kalmaliyiz. Uzun süreli konusmalarda da sesimizi düzgün kullanmaya çalismamiz lazim. Sesin her zaman kullanildigi tonlarda kullanilmasi önemli.

• Aksamlari eglence yerlerine gidip gürültü ortamda daha farkli tonda sohbet etmek sesin kisilmasina yol açar. Ama bu ses kisikligi ertesi gün ya da sonraki gün düzelir, haftada 3-4 gün ayni sekilde gürültülü ortamlara gider ve yüksek sesle konusursaniz, orada nodül olusur. Genelde bu tür nodüllerin sesini çok kullanan sarkici ve ögretmenlerde oldugu düsünülüyor. Ama sesini kötü kullanan herkeste olma ihtimali var.

• Sesini profesyonel olarak kullanan herkeste nodül olabilir. Herhangi bir is yapmayan ev hanimlarinda bile olur, çocuklarin yaramaz olmasi, annelerinin onlari sürekli ikaz etmek durumunda kalmasi bile bagirip çagirmaya, dolayisiyla ses tellerinin asiri derecede zorlanmasina neden olur.

Ses kisikligi hangi hastaliklarin habercisidir?

• Sesimizde her olusan kisikligin nodüle yol açacagini söyleyemeyiz. Ses kisikliginin altinda daha kötü seyler olabilir. Amerikan Kulak Burun Bogaz Hastaliklari Akademisi ses kisikligi iki haftayi geçiyorsa mutlaka bir KBB uzmanina basvurulmasini istiyor. Bu sayede erken baslayan kanser vakalarinin bir an önce yakalanabiliyor.

• Girtlak kanseri ameliyatlarina bakinca eskiden bu ameliyatlar daha sik yapiliyordu ve tüm girtlak aliniyordu. Simdi daha erken yakalandigi için hastalik da erken teshis edilebiliyor. Laser uygulamasiyla ses kisikligi sorunu yasayanlar tedavi edilebiliyor ve ayni gün hastaneden çikabiliyor. Bu asamalara gelmemek için sigara ve alkolden uzak durulmasi gerekiyor.

• Ayni sekilde reflü hastaligi da sesi bozuyor. Girtlak kanserinin altinda yatan bir numarali etken, sigara ve alkol kullanimidir. Bu maddelerin kullanimi bagisikligi olumsuz etkiler. Reflü hastaligi yüzünden olusan mide asidi, ses tellerine çikarak kansere yol açabilir, ses hastaliklarina yol açabilir. Bu nedenle mideye de dikkat edilmesi gerekir.

• Bunlarin disinda bazi ilaçlarin kullanilmasi, kuruluk, kuru ortamlarda ve tozlu yerlerde bulunmak da sese zarar verebilir. Nodül, polip gibi hastaliklari tedavi ederken tek bir nedenin degil birçok nedenin olabilecegini düsünüp bunlari ortadan kaldirmak gerekiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası