Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DEMIR EKSIKLIGI, BEYIN GELISIMINI OLUMSUZ ETKILIYOR

Demir eksikligi, çocuklarin hem beyin gelisimini hem de bedensel gelisimini olumsuz etkiliyor. Çocuklarda demir eksikligi tedavisi için hizli büyüme dönemi kaçirilirsa kaybin geri dönüsü olmamaktadir. Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Prof. Dr. Hilal Mocan, bebeklerin saglikli fiziksel ve zihinsel gelisimleri için, ilk bir yil dogru ve demirden zengin beslenmesinin önemine dikkat çekiyor.

Yapilan arastirmalara göre, Türkiye’de 5 yas alti her 2 çocuktan birinde demir eksikligi görülmektedir. Genel tabloya bakildiginda en sik görülen yas grubu 6 ile 36 ay arasi çocuklardir. Demir eksikligi süt çocugunda mental ve motor gelisimi yavaslatarak çocuklarin entellektüel gelisiminin bozulmasina neden olmaktadir. Demir, sinir sistemi gelismesinde önemlidir. Demir eksikligi olan çocuklarda beyin gelisiminin olumsuz etkilendigi görülmekte ve tedavi için hizli büyüme dönemi eger kaçirilirsa tedavi edildiklerinde kaybin geri dönüsü olamamaktadir.

Amerikan Pediatri Akademi Komitesi, yenidoganlarin 9-12. ayda, prematürelerin 6. ayda demir eksikligi açisindan taranmasini önermektedir. Süt çocugunun demir ihtiyaci, uygun beslenme ile saglanamazsa, hizla “Demir Eksikligi Anemisi” gelisir. Bebeklerin 6. aydan daha uzun süre “tek basina” anne sütü ile beslenmesi, sadece inek sütü veya pirinç unu mamasi almasi gibi yanlis beslenme aliskanliklari demir eksikligini kolaylastiran en önemli faktörlerdir. Demir eksikliginin gelismesinde, inek sütünün demir içeriginin düsük olmasinin yaninda, inek sütünden demir emiliminin düsük olmasi ve inek sütünün siklikla intestinal kan kaybina sebep olmasi önemli nedenlerdir.

Prof. Dr. Hilal Mocan, özellikle büyümenin çok hizli oldugu 0-3 yas bebeklik ve çocukluk döneminde bebek beslenmesinin çocugun fiziksel ve zihinsel gelisimi açisindan hayati öneme sahip olduguna dikkat çekiyor. Beyin gelisimi dolayisiyla bilissel gelisimin beslenme ile çok yakindan ilgili oldugunu, beynin de demir eksikligine karsi son derece hassas bir bölge oldugunu belirtiyor. Prof. Dr. Mocan; “Ilk 6 ay bebege verilebilecek en degerli besinin sadece anne sütü oldugunu, anneden depolanan demirin bebege 6 ay yeterli gelecegini, 6. aydan itibaren bebeklere anne sütü yetersizse formül mama verilmesini bunun yani sira demirden zengin ek besinlere geçilmesi gerektigini söylüyor. Pirinç unu gibi inek sütü ile hazirlanan ya da kilo alimi disinda bebege faydasi olmayan besinlerden kaçinilmasini gerektigini, bir yasindan önce inek sütünü de bebege zararli ve demir yönünden zayif oldugu için önermiyor.”

Bir yasindan önce inek sütü, demir eksikligine neden olmaktadir. Inek sütü demir açisindan fakirdir, bebegin demir ihtiyacini karsilayamaz.

Yapilan arastirmalar göstermektedir ki, inek sütü ile beslenen bebeklerde günlük ihtiyaci olan önemli mineraller (demir, iyot, çinko gibi) eksik kaliyor ve büyüme ve gelisme geriligine sebep oluyor.

Zihinsel ve fiziksel gelisim geriligi ile kansizlik gibi pek çok saglik sorununa yol açan demir eksikliginin önüne geçmek için, dogru besinlerle demir ihtiyacini karsilamak gerektigine dikkat çeken Prof. Dr. Hilal Mocan; “Bebek 6. aydan sonra hiçbir sekilde yeterli anne sütü alamiyorsa, litresinde 6-12 mg demir içeren formül mamasi tercih edilmelidir. Ayrica demirden zengin beslenme saglanmalidir ( Et, yumurta, baklagiller gibi ). Ülkemizde inek sütü kolayligi açisindan hem sivi olarak hem de ek besinlerle karistirilarak sik tercih edilen bir gida olmustur. Oysa ilk 1 yil inek sütü bebegin demir ihtiyacini kesinlikle karsilamaz. Süt çocuklarinda en önemli demir eksikligi nedenleri, takip edilmeyen erken dogumlar, inek sütü verilmesi, daha sonra da ek gidalarin hazirlanmasinda demirden zengin gidalar yerine pirinç unu, bisküvi, ekmek kullanilmasidir. Demir, uygun olmayan gidalarla verilirse onlarin içindeki demiri baglar ve ise yaramaz hale getirir. Erken inek sütü alimi, içerisinde yeterli demir olmayisindan dolayi demir eksikligine yol açar. Demir eksikligi de zekâ geriligine de davetiye çikarabilir. ” diyor.

Iki yasina kadar demir eksikligi görülen çocuklarin zihinsel ve motor gelisimleri düsük seviyelerde gerçeklestigini ve sonrasinda demir takviyesi yapilsa bile bunun telafisi mümkün olmadigini sözlerine ekleyen Prof. Dr. Hilal Mocan; erken çocukluk döneminde yasanan demir eksikligi anemisinin 11-14 yaslarindaki okul performansinda anlamli derecede azalmasiyla iliskili olacagini söylüyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası