Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


10 adimda kusursuz bir gülüse sahip olun

Rahatça gülümseyebilmek, gülüsü ile etrafindakileri etkilemek isteyenler kulaktan dolma bir sürü yöntem uygularlar. Dogru olmayan, bilinçsizce yapilan bu uygulamalar ise dislere ve dis etlerine zarar verebilir. Oysa isildayan dislerle özgürce gülümsemenin son yillarda uygulanan tedavi yöntemleri ile oldukça kolay oldugunu belirten Dis Hekimi Mehmet Zahid Kazandi saglikli dis ve dis etleri için tavsiyelerde bulundu.

Iste saglikli ve güzel bir gülüs için profesyonel tavsiyeler; Dis hekimi ziyaretleri oldukça önemlidir; Disleriniz ile ilgili her hangi bir sorun yasamadan 6 ayda bir dis hekimini ziyaret edin. Böylece disleriniz ya da dis etiniz ile ilgili sorun daha baslangiç asamasindayken fark edilerek tedavi edilir.

Agiz bakimini ihmal etmeyin; Dislerinizi günde 2 defa firçalayin ve bir defa dis ipi kullanin. Eger dis etlerinizde her hangi bir kanama varsa dis hekiminize basvurun. Atistirmaliklardan uzak durun; Seker, seker kapli findik-fistik, yapiskan kuru tahil, hamur, ekmek, kuru üzüm, kurutulmus meyva gibi yiyecekler dislerinize yapisir. Uzun süre agizda kalan besinler asit seviyesini yükselterek dislerin çürümesine neden olur. Yemekten hemen sonra dislerinizi firçalamayin; Eger yemekten hemen sonra dislerinizi firçalarsaniz ögle yemegi artiklarindan daha fazlasini dislerinizin üzerinden kaldirirsiniz. Yemekten sonra agzinizi suyla çalkalayip 30 dakika bekledikten sonra dislerinizi firçalarsaniz mine tabakasindaki asinmalari engellersiniz.

Sigarayi birakin; Sigara içmek agiz kurulugundan, agiz kokusuna, dislerin sararmasina ve hatta agiz kanserine kadar birçok hastaliga sebep olabilir. Sadece saglikli disler için degil ayni zamanda saglikli bir yasam için sigarayi birakmak gerekir.

Meyve ve sebzeler disler için de gerekli; Meyve, sebze gibi besinler tüketmek agiz sagligi için de son derece faydalidir. Bilindigi gibi meyve ve sebzeler vitamin içerirler. Bunlar disetleri için çok önemlidir. Ayrica sert meyve ve sebzelerin tüketimi dislerde mekanik temizlige de neden olur. Örnegin elmanin isirilarak tüketilmesi ön dislerde mekanik temizlige neden olur.

Dis gicirdatmaya karsi plak kullanin; Gün içerisinde yasanilan stres çogu zaman gece uyurken dis sikma ya da dis gicirdatma olarak kendini gösterir. Uyurken disleri fazla sikmak dis minelerinde asinma, çene eklemlerinde problemlere yol açabilir. Dis gicirdatmaya bagli problemlere karsi dis hekiminin verecegi dis plagini kullanmak yeterli olacaktir.

Estetik dis hekimligi ile inci gibi sirali disler; Dislerinizin renginden , yapisindan ya da seklinden memnun degilseniz estetik dis hekimliginde uygulanilan yöntemlerden yararlanabilirsiniz. Bir çok farkli tedavi seçenegi sunan estetik dis hekimligi ile neredeyse bütün estetik problemler 4-6 gün gibi kisa sürelerde tedavi edilebiliyor.

Dis eksikligine karsi yapay dis kökü; Dis kaybinin en önemli sebebi dis kaybidir. Baska disler kaybetmemek, rahatça yemek yiyebilmek ya da özgürce gülümseyebilmek için dis eksikliginin giderilmesi önemlidir. Yapay dis kökü olarak da adlandirilan implant tedavisi ile dis eksikligi giderilerek, dogal dislerin rahatligi saglanir. Su ihtiyaci; Yemek yedikten sonra dis için yapilacak en iyi sey su veya süt içmektir. Yemekten sonra içilen bir bardak su, yemek parçalarini agizdan uzaklastirir ve agizdaki asidik ortami nötrler. Ayrica süt içmek diste kalsiyum olusumuna neden olur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası