Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


VÜCUDUMUZ BIR BÜTÜNDÜR

Kinetik Zincir Egzersizleri

Insan vücudu sadece iskeletimizi olusturan kemik çati üzerinde ayakta duramaz. Vücut bölgelerinin stabilizasyonu, hareket edebilmesi ve düzgün çalisabilmesi için kaslara ve fasya adi verilen, kaslari birbirine baglayan yumusak dokulara ihtiyaç vardir . Vücut kaslari bir zincirin halkalari gibi birbirine bagli olarak çalisir. Sadece omuz bölgesinde her bir kürek kemigine 17 farkli kas baglanir. Bel bölgesinde 66 farkli kas beli bacaklara ve gövdenin üst kismina baglar. Bu nedenlerle omurganin saglikli bir sekilde hareket edebilmesi için için omuz kavsaginin gövde ile baglantilari, kalçanin gövde ile baglantilari hem omurga hareketleri hem de bu hareketlerin kontrolü açisindan son derece önemlidir. Kinetik zincir adi verilen bu sistemin etkili bir sekilde çalisabilmesi için sistemi olusturan bütün halkalarin saglikli olmasi gerekir.

Kas askilari adi verilen sistemler sayesinde vücut kaslari öylesine birbiri ile baglantilidir ki kol hareketleri gövde hareketlerine ve bacak hareketlerine yardim eder. Özellikle bel bölgesinin en derinlerinde omurga kemiklerine direkt olarak baglanan küçük kaslar vücudun kendi kendisine bir korse yapmasini saglar ve hareket sirasinda vücudun üst bölümünden alt bölümüne yük transferine yardim eder. Yürüyüs, tenis, golf, dans gibi pek çok aktivitede kol hareketleri bacak hareketlerine yardim eder ve her zaman birbirleri ile baglantili olarak çalisir. Sporcularda yapilan çalismalar bel bölgesini stabilize eden kaslarin kollarla ya da bacaklarla yapilan bir aktiviteden hemen önce kasildigini göstermistir. Örnegin bir tenisçinin servis atisi sirasinda kolunun bütün gücüyle topa vurusundan önce sporcunun bel bölgesindeki kaslar kasilir ve bu bölgeyi stabilize eder. Tenis sporu tek kolla oynanan bir spor degildir, diger kol ve bacaklar sporcunun tüm hareketlerine yardim eder Ayni durum futbol için de geçerlidir. Sporcu topa vurmadan hemen önce bel bölgesi kasilir ve gövdeyi stabilize eder. Böylece oyuncu kollarindan ve gövdeden aldigi gücü bacaklara yansitarak topa vurusu gerçeklestirir.

Bütün sporlar ve günlük yasam aktiviteleri için bunlar geçerlidir. Günlük yasam aktiviteleri ve sporda vücut izole (ayri) segmentler (bölümler) halinde hareket etmez dinamik ünite (dinamik bir bütün)olarak hareket eder. Kinetik zincir sisteminin herhangi bir bölgesindeki, örnegin omuz eklemi ile ilgili bir sorun bu bölgenin hareketlerinde bozukluga ve bölgeye baglanan 17 kasin bu sorun nedeniyle bozuk hareket etmesine neden olur.Omuz bölgesine baglanan kaslarin yapisma yerlerinden dolayi omuz agrisi tüm sirt ve boyun bölgesine yayilim gösterebilir. Ayni nedenlerle kalça agrisinin nedeni bel bölgesindeki bir kas problemi olabilir ya da bel agrisinin nedeni kalça eklemine yapisan kaslardan birisinin yansiyan agrisi olabilir.

Bu nedenle omuz bölgesindeki ya da diz bölgesindeki bir sorun için öncelikle gövdenin kontrolü hastaya ögretilmeli ve düzgün durus egitimi verilmelidir. Düzgün durus hastaya ögretildikten ve postür düzeltildikten sonra önce bel bölgesini kontrol eden kaslara egzersiz verilmeli, daha sonra sorunlu omuz ya da diz bölgesindeki kaslara özel egzersizler yaptirilmalidir.

Vücudun agirlik merkezinin bulundugu bel bölgesinin ve burayi kontrol eden küçük kaslarin düzgün çalismasi ile hareket sirasinda bütün kinetik zincir etkin çalisir. Bu sayede kol ve bacak hareketleri için proksimal (gövde merkezli ) stabilite saglanir.

Spor yaralanmalarinda oldugu gibi kronik kas agrisi sendromlarinda da hastalara tüm kinetik zinciri içeren egzersiz programlari verilmelidir. En sik görülen kronik kas agrilari bölgesel agrili tetik noktalarin varligi ile karakterize myofasyal agri sendromu ve yaygin vücut agrisi ile karakterize Fibromyalji sendromudur. Fibromyalji sendromu kas iskelet sisteminde kronik yaygin agri, agriya duyarlilikta artis, kaslarda hassas noktalarin varligi ile karakterize bir yumusak doku romatizmasidir. Fibromyalji sendromunun toplumda görülme sikligi %2-4 olarak bildirilmektedir. Hastalarin %90 ‘i kadindir. En sik olarak 40-50 yaslarinda, hemen menapoz öncesi ve menapoz döneminde görülürken birçok hastada belirtiler yavas ve beklenmedik bir sekilde ortaya çikar. Çok yogun stres, duygusal travmalar, enfeksiyonlar, kazalar sonucu yakinmalar baslayabilir.

Fibromyalji sendromunda en sik ve karakteristik yakinmalar; agri, yorgunluk hissi ve uyku bozuklugudur. Yaygin agri sikayeti hastalarin %100 ünde görülen ortak yakinmadir. Hastalarin % 90 inda yorgunluk hissi, % 70 inde uyku bozuklugu sikayeti vardir. Agri kronik, yaygin ve simetriktir. En sik omurga boyunca, bel sirt ve boyun bölgelerinde görülür. Omuzlara, kollara, kalça ve bacaklara yayilir. Hastalar agri hissini yanici, batici, oyucu, zonklayici olarak farkli sekillerde tanimlarlar. Soguk ve nemli havalarda, asiri çalisma ile, menstruasyon öncesinde, anksiyete ve depresif ruh halinin oldugu dönemlerde agri artabilir. Yorgunluk hissi hastalar tarafindan ‘bitkinim’ ‘hiç enerjim yok “her zaman yorgunum’’ “elimi kaldiracak halim yok” gibi cümlelerle anlatilir. Genellikle tüm gün süren bir bitkinlik hissi, gündelik isleri yapmada güçlük ve halsizlik söz konusudur.

Önemli olan nokta fibromyaljiyi andiran agrilara yol açan diger hastaliklarin tetkikler yardimiyla ekarte edilmesidir. Tedavide süreç hakkinda hastayi bilgilendirmek son derece önemlidir. Fibromyalji, hayati tehdit etmeyen kronik bir agri sendromudur. Sinirsel bir hastalik degil, degisik nedenleri olan bir yumusak doku romatizmasidir. Hasta egitimi, ilaç tedavileri, egzersiz, davranis egitimi ve gevseme teknikleri tedavinin ana basamaklaridir.

Kronik kas agrilarinda verilen germe egzersizlerinin ve genel vücut egzersizlerinin tedavide çok etkili oldugu gösterilmistir.

Sonuç olarak egzersiz programlarinda amaç çoklu kas gruplarini ayni anda çalistirarak postürü (durusu) düzeltmek, gövde stabilitesi saglamak ve daha sonra spesifik (özel) kaslara güçlendirme yapmaktir. Normal hareket sirasinda bütün vücut egzersizlere katildigindan , tedavi amaçli yapilan egzersiz programlarinda tek bir kas egzersizine degil, kinetik zinciri olusturan tüm kaslarin sagladigi hareket paternlerine odaklanilmalidir.

Amerikan Hastanesi
Prof. Dr. Mehmet Demirhan- Ortapedi ve Travmatoloji Bölüm Baskani
Dr. Nazan Canbulat- Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmani
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası