Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÖGRENCILER ORGAN BAGISI ICIN ‘MERHABA YENI HAYAT’ DEDI

Kadiköy’deki ilkögretim okulu ögrencileri resim ve kompoziyonlariyla ‘Organ Bagisi’nin önemini anlatti. Medical Park Hastaneler Grubu, Kadiköy Ilçe Milli Egitim Müdürlügü ve Ege Organ Nakli Dernegi’nin organ bagisi konusunda farkindalik yaratmak amaciyla Kadiköy’deki ilkögretim okulu ögrencileri arasinda düzenledigi “Merhaba Yeni Hayat” adli resim ve kompozisyon yarismasinda dereceye giren ögrencilerin yaptiklari çalismalar büyük övgü aldi.

Medical Park Hastaneler Grubu, Kadiköy Ilçe Milli Egitim Müdürlügü ve Ege Organ Nakli DernegI’nin organ bagisi temasiyla Kadiköy’deki ilkögretim okulu ögrencileri arasinda “Merhaba Yeni Hayat” ismiyle düzenledigi resim ve kompozisyon yarismasini kazananlar belli oldu.

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi’nde düzenlen ödül töreninde yarismada dereceye girenler ödüllendirildi. Yarismanin resim dalinda birincisi ellerinde kalp tutan çocuklarla organ bagisinin önemini anlatan Nurettin Teksan Ilkögretim Okulu 5. sinif ögrencisi Cansu Çiçek oldu. Netbook hediye edilen Cansu Çiçek ödülünü Kadiköy Ilçe Milli Egitim Müdürü Fersat Ayar’in elinden aldi. Engelli bir çocugu resmederek yarismada ikinci olan FMV Özel Erenköy Isik Ilkögretim Okulu 5. sinif ögrencisi Beril Çitakoglu dijital fotograf makinesi kazanirken yarismanin üçüncüsü Faik Resit Unat Ilkögretim Okulu 6. sinif ögrencisi olan Ömer Kardas ise bisikletin sahibi oldu.

Yarismanin kompozisyon dalinda birincisi ise Melih Isfender Ilkögretim Okulu 8. sinif ögrencisi Sena Alioglu oldu ve kendisine netbook kazandi. Ikincilik ödülünü alan Özel Anadolu Irmak Lisesi 6. sinif ögrencisi Gizem Kayalik’a ise dijital fotograf makinesi hediye edildi. Yarismada üçüncülük ödülünü ise iki ögrenci paylasti. 60. Yil Anadolu Ilkögretim Okulu 8. sinif ögrencisi Kumru Karatas ve Özel Dogus Ilkögretim Okulu ögrencisi Selen Atak bisiklet ödülünü aldi.

‘Organ bagisinin önemi bu kadar iyi anlatilabilirdi’

Kadiköy Ilçe Milli Egitim Müdürü Fersat Ayar, dereceye girecek resimleri seçerken zorlandiklarini belirterek, “Yarismaya katilan tüm ögrencilerin resimleri birbirinden güzeldi. Çocuklarin yaptiklari resimleri görünce organ bagisinin önemi bu kadar iyi anlatilamazdi diye düsündüm. Resimler o kadar yürekten yapilmis ki tüm ögrencileri bir kez daha kutluyorum. Organ bagisi hayat kurtariyor, bu bilinci çocukluktan baslayarak tüm toplumda yayginlasmasi önemli” dedi.

‘ Organ bagisi konusunda bilinç az’

Organ bagisi konusunda bilinçlenmenin çocukluk çaginda baslamasi gerektigini söyleyen Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi Bölüm Baskani Doç. Dr. Serdar Kaçar ise, Türkiye’nin organ bagisi konusunda yeteri kadar bilgi sahibi olmadigini, bu konuda yapilan her çalismanin büyük önem tasidigini söyledi. Doç. Dr. Kaçar söyle devam etti: “Türkiye'de hala böbrek yetmezligi çektigi halde organ nakliyle tedavi olabileceklerinden haberdar olmayan hastalar var. Türkiye’de böbrek ihtiyaci olan 70 bin hasta bulunuyor. Bunun en önemli nedeni bagis azligi. Bu bilinci çocukluk çaginda asilamak gerekiyor. Bu yarisma ile çocuklarin organ bagisi konusunda bilgilenmelerini saglamayi hedefledik.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
  Aranan Kan: A RH -
Kartal Koşuyolu İhtisas'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05321714515

yarın saat 8 de beyin ameliyatına girecek hastz için acil A RH (-) kana ihtiyaç vardır.

Tarih: 10/3/2019 11:56:16 AM
Murat Şişmanoğlu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası