Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Uzun zamandir çare bulamadiginiz sikayetlerinizin nedeni Gida Intoleransi olabilir!

Yediklerinize dikkat ettiginiz halde devamli kilo aliyorsaniz, kilo vermekte sorun yasiyorsaniz, vücudunuzda nedeni belli olmayan ödem veya kronik yorgunlugunuz varsa, sürekli nezle ya da grip oluyorsaniz 'Gida Intoleransi'niz olabilir. Masum ve saglikli görünen gidalarin neden oldugu Gida Intoleransi dünyada 1 milyar kisiyi magdur ediyor. Üstelik pek çok kisi rahatsizliklarinin siradan gidalardan kaynaklandigina ihtimal veremediginden uzun süre sikayetlerine çare bulamiyor. KadiköySifa Atasehir Hastanesi Check up Merkezi’nden Dr. Yasemin Savas, Gida Intoleransi hakkinda bilgi veriyor.

Saglik problemleriniz ya da sikayetlerinizin altinda masum görünen, hatta faydali sandiginiz bazi besinler yatiyor olabilir! Bagisiklik sisteminizin yabanci kabul ederek reaksiyon gösterdigi bu besin maddelerini immünolojik testler yardimi ile belirlemek artik mümkün.

Gida Intoleransi nedir?

Yedigimiz ve saglikli oldugunu düsündügümüz birçok besin, vücudumuzda olumsuz etkiler yaratiyor olabilir. Örnegin çok saglikli oldugunu düsündügümüz bir yumurta eger vücudumuz tarafindan sindirilemiyor ise, vücudumuz bu yumurtanin içindeki proteinlere karsi tepki vermeye baslar. Bu olumsuz etki 'Gida Intoleransi' olarak adlandirilir ve vücutta kilo almadan, birçok kronik rahatsizliga kadar olumsuz etkilere yol açar.

Gida Intoleransi nasil olusur?

Besinlerin yenmesi ve vücudumuzdan atilmalari arasindaki süreçte besinler sürekli bir parçalanmadan geçerler.

Ilk olarak agizda parçalanmaya baslayan besinler, daha sonra mide asitleri ve hareketleri ile belli bir kivama gelir ve bagirsaga geçerler.

Bagirsaktaki çesitli enzimlerin etkisiyle bu besinler en küçük parçalara kadar ayristirilirlar.

Besinlerdeki proteinler, bu ayrisma esnasinda daha küçük parçalara, yani amino asitlere bölünür ve kana karisarak vücutta gerekli yerlerde kullanilmak üzere yolculuklarina devam ederler.

Gida Intoleransi gida alerjisinden farklidir

Gida Intoleransi gida alerjisi ile karistirilmamalidir. Gida alerjisi az kiside görülür ve kisa bir vakitte öldürücü etkilere kadar varan sonuçlar dogurabilir. Örnegin findiga veya deniz mahsullerine Gida Alerjileri olan kisiler 1 saatten az zamanda anaflaktik soka girerek nefes bile alamaz hale gelebilirler.

Gida Intoleransinda ise yedigimiz yiyeceklerin olumsuz etkisi 3 - 24 saat arasinda çikmaya baslar. Normal beslenen bir insan, 24 saat içinde birçok yiyecek yedigi için, yasadigi sorunun gidadan oldugunu bilse bile hangi gidadan oldugunu tespit etmesi çok zordur.

Örnegin sabah çikolata yemis ve sonra geceye kadar 2 ögün yemek yemis biri, gece yatmadan ortaya çikacak bir bagirsak sorununun sabah yemis oldugu çikolatanin içindeki süte baglayamaz. Gida intoleransinizin olmasi, belirli gida bilesenlerine karsi vucudunuzda ters bir reaksiyon olusacagi anlamina gelir. Bu durum, bagisiklik sistemi ile ilintili degildir. Bu baglamda gida alerjisinden çok farklidir.

Gida Intoleransi tahmin edilenden daha yaygin bir hastaliktir

Dünya Saglik Örgütüne göre dünya nüfusunun yarisinda Gida Intoleransi bulunuyor. 1 milyar kiside tanisi konmus Gida Intoleransi vardir ve WHO, bu rakamin 2015'te 2,5 milyara ulasacagini öngörmektedir. (WHO, JUNE 2006)

Gida Intoleransi, sismanlik, kilo verememe, migren, akne, nedeni bilinmeyen ödem, gaz, siskinlik, kronik yorgunluk, kabizlik, cilt problemleri (örn. sivilceler, kasinti nörodermatit, kronik egzama vs.), romatizmal hastaliklar, astim, ishal , mide kramplari, depresyon, uyku bozukluklari, bas agrisi, solunum yolu hastaliklari, kronik farenjit, sürekli nezle olma, agizda yaralar, epigastrik agrilar, Crohn hastaligi, Irritabl Bagirsak Sendromu, sik gribe yakalanma, kronik burun akintisi, OSB (Otistik Spektrum Bozuklugu), Sedef hastaligi, nörodermatit, ürtiker... gibi birçok hastaliga yol açabilir.

21. yüzyilda yapilan bilimsel arastirmalar göstermistir ki eskiden sebebi bilinmeyen ve tedavisi olmayan birçok hastaligin temelinde Gida Intoleransi yatmaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası