Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SISMANLIK ‘SARI NOKTA’ HASTASI YAPIYOR KÖRLÜK RISKINI ARTIRIYOR

Çagin hastaligi obezite, göz hastaliklarina davetiye çikariyor. Asiri sismanlik, yüzde 95 oraninda görme kaybina neden olan ve ileri yas hastaligi olarak bilinen ‘sari nokta’ya neden oluyor.

Tüm dünyada giderek artan obezite sorunu, göz hastaliklarina da davetiye çikariyor. Uzmanlar, insanlari kör etmeden karanliga sürükleyen ve daha çok ileri yas hastaligi olarak bilinen ‘sari nokta’nin nedenlerinden biri olarak obeziteyi gösteriyor. Dünyagöz Hastaneler Grubu’ndan Prof. Dr. Hüsnü Güzel, görmemizin yüzde 90’inin meydana geldigi sari nokta tabakasinin islevinin bozulmasi ile olusan ve halk arasinda 50 yas sonrasi hastaligi olarak bilinen Sari Nokta (makula dejenarasyonu)’nin görülme oraninin son yillarda arttigini, bunun nedenlerinden birinin de obezite sorununun artmasi oldugunu açikladi.

Prof. Dr. Güzel, “Kisinin yasi ve kalitimsal özelliklerinin yani sira kilosu da bu hastaligi yakindan ilgilendiriyor. Hareketsiz yasam ve düzensiz beslenme sekli nedeniyle obezitenin, Türkiye’de de önümüzdeki yillarin çok önemli bir saglik sorunu olacagi biliniyor. Sismanlik oksidatif stresi artirarak görme merkezimiz olan sari noktaya zarar verebilir. Sismanlarda sari nokta hastaliginin daha sik görülmesindeki diger bir neden de iltihabin bir göstergesi olan C-reaktif proteinin (C-RP) rolüdür. Sismanlarda, C-RP yüksekliginin varligi iltihabin bu grupta daha sik görülmesine neden olabilir. Bu da kandaki A vitamininin sismanlarda azalmasi sonucunu dogurabilir” dedi.

‘Sari nokta’ya karsi Akdeniz diyeti

Yasa bagli sari nokta hastaliginin esas risk etkenlerinin basinda yas ve kalitimsal özellikler geliyor. Hipertansiyon, sigara, beslenme sekli, lipid-kolesterol yüksekligi, günes isigina uzun süre maruz kalmanin hastaligin diger risk faktörleri oldugunu dile getiren Prof. Dr. Güzel, hastaliktan korunma yöntemlerini söyle anlatti: “Hastaligin en önemli risk etkenleri, yas ve kalitimdir. Bu iki etkeni ortadan kaldirmak mümkün degil. Fakat diger risk etkenleri kontrol altina alinabilir. Örnegin hastanin hipertansiyonu varsa regüle edilebilir. Sigara içiyorsa sigarayi birakmasi gerekir. Günes için filtreli günes gözlügü kullanmasi tavsiye edilir. Beslenmede ise Akdeniz diyeti önerilir. Tereyagi, kirmizi et ve kolesterol içeren yiyeceklerden uzak durmasi gerekir.”

Sari nokta tedavi edilmezse görme orani % 95 azaliyor

Sari nokta hastaliginin tedavi edilmedigi takdirde görme oraninin yüzde 95 oraninda azaldigini, hastanin kitap-gazete okuyamaz, televizyon seyredemez ve araba kullanamaz hatta tek basina disari çikamaz hale gelebilecegini ifade eden Prof. Dr. Güzel, görme kaybi, ani görme kaybi, cisimleri, çizgileri egri veya kirik görme, görme kalitesinde bozulma, isik çakmasi, renk görmede bozukluklar ve göz önünde karartilarin hastaligin belli basli belirtileri oldugunu ifade etti.

Göz içine ilaç enjeksiyonu olarak bilinen, ‘’intravitreal enjeksiyon yöntemi’’ ile agrisiz ve basarili sonuç

Hastaligin teshisinde damlali göz dibi muayenesi, anjio ve son yillarda önem kazanan sari nokta tomografisi uygulandigini belirten Prof. Dr. Güzel, hastaligin tedavisine yönelik su bilgileri verdi: “Hastaligi koruyucu tedavi ve yüzde 90 basari saglanan göz içine igne tedavisi ile tedavi edebiliyoruz. Bazi seçilmis olgularda ise igne tedavisinin yaninda foto-dinamik tedavisi de uygulayarak tedavi ediyoruz.’’

Prof. Dr. Hüsnü Güzel, koruyucu tedavide anti-oksidan A, C, E vitaminleri ve çinko kullandiklarini belirtti. Prof. Dr. Güzel: “Fotodinamik tedavide ise önce toplardamardan özel bilesimde verteporfin adinda bir ilaç veriyor, 15 dakika sonra düsük siddette bir lazer uyguluyoruz. Göz içine enjeksiyon veya igne tedavisini damlayla uyusturarak yapiyoruz, hasta agri hissetmiyor. Göz içine igne yoluyla ilaç verilmesi yönteminde yüzde 90’in üzerindeki basari oraniyla oldukça iyi sonuçlar aliyoruz. Yasa bagli sari nokta hastaliginin islak tipinde uygulanan fotodinamik tedavi yönteminde ise basari orani yüzde 60-70 arasinda degisiyor” dedi.

Prof. Dr. Güzel, hastaligin erken teshisinin önemine deginerek, herkesi rutin olarak 40 yasindan sonra iki yilda bir damlali göz dibi muayenesi yaptirmasi gerektigi konusunda uyardi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası