Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ERKEKLER! DOGUM KONTROLÜNDE SIZE DE GÖREV DÜSÜYOR…

VAZEKTOMI ERKEKLIGE ZARAR VERIR MI ?

Aile planlamasinda erkeklerin göz ardi ettigi etkin ve güvenilir bir yöntem: Vazektomi, vazektomi hakkinda neler biliyoruz? Üroloji Uzmani Op.Dr.Kadir Önem Vazektomi ile ilgili dogrular ,yanlislar ve endiseleri sizler için anlatiyor..

Bilindigi üzere aile planlamasi için oldukça çesitli yöntemler kullanilmaktadir. Bu yöntemleri genel olarak erkegin korundugu yöntemler ve kadinin korundugu yöntemler olarak ikiye ayirabiliriz. Kadinlarin kullandigi dogum kontrol haplari, tüplerin baglatilmasi, kadin kondomu, takvim yöntemi gibi yöntemler bunlardan sadece birkaçidir. Erkeklerin genel kullandigi yöntemlerin basinda kondom kullanimi gelir. Erkeklerde bu yöntemin yaninda oldukça etkili ve güvenilir , ülkemizde erkeklerin nadiren tercih ettigi vazektomi olarak tanimlanan daha anlasilir bir dilde meni kanallarinin baglanmasi olarak tanimlayabilecegimiz bir yöntem daha mevcuttur. Kondom erkekler tarafindan siklikla tercih edilen aile planlamasi yöntemidir. Ülkemizde genel olarak tüplerin baglatilmasi, rahim içi araç konulmasi gibi müdahale gerektirecek aile planlama yöntemleri kadinlar tarafindan tercih edilmekte ve ya esleri tarafindan tercih ettirilmektedir. Esasen kadinlardaki kadar büyük bir girisim gerektirmeden erkeklerde yapilan vazektomi bati toplumlarinda daha siklikla tercih edilmektedir. Örnegin Amerika Birlesik Devletlerinde yilda 500.000 erkege vazektomi yapilmaktadir.

Ülkemizde nadiren yapilmasinin sebepleri basinda bu yöntemi bilmemek gelmektedir. Bunun yani sira erkeklerin vazektomi islemi sonrasinda erkeklikleri kaybedecekleri gibi yersiz ve yanlis inanislari erkekleri bu islemden uzaklastirmaktadir.

Vazektomi Ne Demektir?

Vazektomi erkeklerdeki her iki tarafta bulunan meni kanallarinin baglanmasi demektir. Bu sayede sperm üretimi devam eder fakat disariya çikamadigi için korunma saglanmis olur.

Vazektomi islemi nasil yapilmaktadir?

Vazektomi için testislerin içinde bulundugu scrotuma lokal anestezi yapilir bir süre beklendikten sonra her iki taraftan 1 cm kadar kesilerek meni kanali bulunur ve baglanip kesilir ve uç kisimlari isi enerjisi ile yakilir . Elbette ki bu islem hastanin istegine göre belden asagi uyusturularak ve ya genel anestezi verilerekte yapilabilir. Fakat lokal anestezi ile yapilabilecek bir müdahale için daha büyük çapta anestezileri tercih etmeyiz. Daha sonra bir dikisle ve ya kullanilan yönteme göre dikis koymadan islem sonlandirilir. Hasta evine gönderilir.Teknikler degismekle birlikte üroloji uzmaninin tercihine göre bazen bu kanalin yaklasik 1 cm’lik kismi çikarilabilir.

Vazektomi yaptirdiktan hemen sonra korunuyor olur muyuz?

Vazektomi sonrasi 3 ay geçmeli ve sperm tahlili yaptirmaliyiz. Üç ay sonra yapilan sperm tahlilinde eger sperm görünmezse vazektomi basarili demektir ve ek korunma yöntemleri kullanmaniza gerek kalmaz. Fakat bu 3 ay içinde sperm çakabilme ihtimali olabilecegi için korunmadan iliskiye girilmemeli. Ek yöntemler bu süre zarfinda muhakkak kullanilmalidir. Yapilan sperm tahlilinde sperm olmadigi gösterilse bile 3-4 hafta sonra sperm tahlilini tekrarlamayi hastalarimiza öneriyoruz.

Vazektominin Etkinligi ne kadardir?

Vazektomi yapildiktan sonra sperm tahlilinde sperm olmadigini gördükten sonra doktorunuz size baska korunma yöntemlerine ihtiyaç kalmadigini belirttiginden sonra %100 koruyucudur. Çünkü sperm çikisi olmamaktadir.

Vazektomi ameliyatinin zararlari var midir?

Zararlari kelimesine komplikasyon da diyebiliriz. Nadirende olsa kesi bölgesinde %1-2 oraninda kanama, enfeksiyon, scrotuma sperm kaçagi (%10-30), çok nadiren agri meydana gelebilmektedir. Vazektominin prostat kanserine yol açabilecegine dair bir takim iddialar olsa da yapilan çalismalarda vazektomi ve prostat kanserinin bir iliskisi olmadigi gösterilmektedir. Yani prostat kanserine neden olabilecegi inanisi yanlistir.

Bu riskler ve komplikasyonlar göz önünde bulunduruldugunda erkeklerdeki meni kanallarinin baglanmasi yani vazektomi operasyonu, kadinlardaki tüplerin baglanmasi islemine göre oldukça basit günübirlik yapilabilen ve anestezi ve komplikasyon riskleri kadinlardaki operasyona göre oldukça az bir islemdir.

Vazektomi yaptirirsam cinsel açidan bir sorunla karsilasir miyim?

Hayir, vazektomi sadece fertiliteyi yani çocuk yapabilme potansiyeli ile ilgilidir. Cinsel islevlerde bir soruna neden olmaz. Ereksiyon, iliskiye girebilme ve bosalma aynen devam eder.

Vazektomi ameliyati olan bir erkek tekrar çocugunun olmasini isterse bu mümkün müdür?

Elbette mümkündür. Vazektomi ameliyati olan bir hasta tekrar fertil hale gelmek yani çocuk sahibi olabilme potansiyeline sahip olmak isteyebilir. Bu hastalarda mikrocerrahi yöntemlerle özel ameliyat mikroskobu, çok ince dikis materyalleri kullanilarak meni kanalinin kesilen uçlari birbirine dikilerek uç uca getirilir. Bu sayede testiste üretilen spermlerin tekrar meni kanalindan geçisleri saglanmis olur ve hasta fertil hale gelecek yani çocuk sahibi olabilme potansiyelini elde eder.

Bu hususta bilinmesi gereken nokta kanallarin birlestirilmesi ameliyatini ne kadar erken yaptirirsa hasta sperm çikma ihtimali o kadar fazladir. Rakamlarla söylemek gerekirse vazektomi sonrasi 3 yila kadar geri dönüsüm ameliyati yapilirsa sperm çikma ihtimali %97, 3 yildan 8 yila kadar yapilirsa %88, 9 yildan 14 yila kadar yapilirsa %79, 15 yildan sonra yapilirsa %71 ‘dir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası