Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


EL BILEGINDEN KALBE GIDEN YOL: RADIYAL ANJIOGRAFI

Memorial Hizmet Hastanesi Girisimsel Kardiyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Suat Altinmakas, son yillarda kalp hastaliginin tani ve tedavisinde; agri, kanama gibi riskleri en aza indirmesi ve hastanin gündelik yasamina hizla dönüsünüzü saglayan islem konforu ile öne çikan el bileginden anjiyo (radiyal anjiyografi) hakkinda bilgi verdi.

Radiyal anjiyografi yöntemi, avantajlari sayesinde büyük ilgi görüyor

Kalp ve damar hastaliklarinin teshis ve tedavisinde koroner anjiografi hala altin standart olarak kullanilan bir tani yöntemidir. Bu tani yöntemi geleneksel olarak “femoral arter” adi verilen kasiktaki atar damar kullanilarak gerçeklestirilmektedir. Bu damarin genis yapida olmasi, islemi yapan hekime kullanim kolayligi saglamasi ve son yillara kadar gelistirilen malzemelerin bu yoldan kullanima uygun olmasi nedeniyle en sik kullanilan girisim yoludur. Radiyal anjiografide ise el bileginde bulunan birbirine paralel seyreden oldukça ince iki damardan biri (Radiyal arter) giris noktasi olarak kullanilmaktadir. Radiyal atar damarin giris yolu olarak kullanilmasina ilk olarak 1992’de baslanmis ve 2000’li yillarin basindan itibaren Kuzey Avrupa ülkelerinde bazi merkezler rutin olarak bu yolu kullanmaya baslamistir. Bu yolun üstünlükleri popularitesini artirmis ve dünyada artik hergeçen gün artan bir sikilikla kullanilmaya baslanmasina neden olmustur.

El bileginden koroner anjiografi çok daha ince bir damardan gerçeklestirilmesi nedeniyle islem sonrasi kasiktan yapilan isleme göre islem yerinde kanama, damarda olusabilecek ve bazen hastayi ameliyata götürebilecek balonlasma gibi giris yerine bagli komplikasyonlari pratik olarak % 0 düzeylerine indirmesi en önemli avantajlarindan bazilaridir. Bahsedilen riskler özellikle tanisal anjiografiye oranla balon ve stent islemleri esnasinda çok daha sik görülmesi nedeniyle el bileginden balon ve stent uygulamalari çok hizla popülerlik kazanmistir.

Hasta konforu ön planda

El bileginden anjiografinin diger önemli faydasi ise hasta konforunu artirmasidir. Kasiktan yapilan islemlerde hastanin 6 saat kadar sirt üstü yatmasi, tuvalet ve yemek yemek gibi ihtiyaçlarini sirt üstü yatar pozsiyonda gidermesi gerekir. El bileginden yapilan anjiografide ise islemden sonra izlem süresi 3-4 saat olup islemden hemen sonra kola yerlestirilen kanamayi durduran bir sistem ile hasta rahatlikla kalkip dolasabilmekte tuvalet ve yemek yemek gibi tüm ihtiyaçlarini yardimsiz olarak gerçeklestirebilmektedir. Bahsedilen bu avantajlar özellikle prostat problemi olanlarda, obezlerde, bel fitigi, romatizmal, kemik ve eklem hastaligi olanlar ve uzun süre sirt üstü hareketsiz olarak yatmakta zorlanan hastalar için daha önemli hale gelmektedir.

Minyon tipliyseniz ve el bileklerinzi ço ince ise bu yöntem size uygun olmayabilir

Anjiografi yapilmasina karar verilen bir hastada hekim el bileginden islem konusunda deneyimli ise kasik ve elbilegi damarlarini ve hastanin fizyonomik bazi özelliklerini hesaba katarak hangi yöntemin daha uygun olacagi konusunda hastaya bilgi verecektir. Ancak kronik böbrek hastaligi olan diyaliz hastalari ve diyaliz adayi olan hastalar ile kollarinda ortopedik ve anatomik problem olanlar, islemi yapacak doktorun muayenesi ile bu yöntem için uygun görülmeyebilirler.Bunun yanisira; minyon tipli ve el bilekleri belirgin derecede ince olanlarda da bu yöntem uygun olmayabilecektir.

Basari orani çok yüksek

Günümüzde; gerek komplikasyon sikliginin azligi, gerekse hasta konforu açisindan tüm dünyada artarak uygulamaya giren el bileginden koroner anjiografi, balon ve stent uygulamalari bu konudaki teknik ve malzeme kalitesindeki ilerlemeler sayesinde isleme alinan hastalarin %90’dan fazlasinda basari ile gerçeklestirilebilmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası