Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kalbinizi sevin; saglikli yasayin, saglikli yaslanin

Kalpten ölmek kader degil. Kaliteli yasayip kaliteli yaslanip ayakta ölmek mümkün

Dünyada oldugu gibi ülkemizde de kalp hastaligindan ölüm birinci sirada yer aliyor. Bayindir Hastanesi Içerenköy Kardiyoloji Bölüm Baskani Prof. Dr. Timur Timurkaynak, kalp hastaligina yakalanma riskini en aza indirgemek için kalbimizi severek ve bilinci arttirarak kaliteli ve saglikli yasamanin mümkün oldugunu belirtti.

Kalp koroner damarlardan, o damarlarin besledigi kastan ve kani pompalama sirasinda görev yapan kapaklar ile disindaki kalp zarindan olusuyor. Bunlarin hepsinin birden saglikli olmasi kalp sagligi olarak tanimlaniyor. Kalp sagligini bozan günlük aliskanliklarin arasinda tansiyon ve seker hastaligi, sigara kullanimi, kolesterol yüksekligi, hareketsiz yasam ve fazla kilo yer almaktadir. Prof. Dr. Timur Timurkaynak, bu faktörlere ragmen kalbi korumanin mümkün oldugunu ve olumsuz faktörlerin etkilerini en aza indirgemenin kardiyologlarin görevi oldugunu belirtti. “Hekim tek basina bunlari yapamaz, bu bir takim isidir. Mutlaka karsidaki hastayla da nezaket, güven ve karsilikli saygi çerçevesinde ciddi bir iliski içine girmek lazim. Ben teknik direktörüm, golü atacak olan ise hasta” dedi.

Kisilerin kontrol edebilecegi faktörlerin yaninda genetik, yas ve cinsiyete bagli risk faktörleri mevcut. Aileden miras kalan genetik mirasa karsi yapilabilecek bir sey yok. Kadinlarda kalpten ölüm orani erkeklere göre daha yüksek. Cinsiyet degistirilemedigi için bu da degistirilemez bir risk faktörü. Yaslanma ise önlenemez ama geciktirilebilir.

Kalp hastaliklarinin çogunun sinsi oldugunu ve bu nedenle hiçbir belirti olmasa bile kalbimizle özel olarak ilgilenmemiz gerektigini belirten Prof.Dr.Timurkaynak “18 ile 20 yas arasi ilk kontroller baslamali,20’li yillarda bes yilda bir, 30’lu yaslarda üç yilda bir, 40’li yaslarda iki yilda bir, 50’li yaslarda yilda bir kez ve 60’li yillarda ise alti ayda bir kalp sagligi kontrolünden geçilmesini gerekiyor” dedi.

Adim adim saglikli bir kalp

18 yasindan sonra düzenli kontrol, tansiyon, kolesterol, seker gibi risk faktörlerinin etkin tedavi ile ortadan kaldirilmasi, Akdeniz diyetine göre beslenmek, stresten uzak durmak, tenis
oynamak veya yüzmek, bunlar mümkün degil ise haftada en az dört gün 35 dakikadan fazla tempolu yürüyüs, kiloyu kontrol altinda tutmak ve sigara içmemek, saglikli bir kalp için öncelikli olarak yapilmasi gerekenler. Fast food’u ekmek arasi kalp krizi olarak nitelendiren Prof. Dr. Timur Timurkaynak, en saglikli beslenme seklinin içerisinde yesillik, meyve, baklagiller, balik ve zeytinyagi bulunduran Akdeniz diyeti oldugunu belirtti.

Dogru düsünülen yanlis!

Bitkilerden sifa ararken sagligimizdan olabilecegimizi vurgulayan Prof. Dr. Timur Timurkaynak, insanlarin kalp sagligi için aktarlara gitmemesi gerektigini söyledi. Aktarlar tarafindan verilen otlar, doktorlar tarafindan verilen ilaçlar ile karistirildiginda etkilesebiliyor ve ilacin etkisinin azalmasina yol açabiliyor. Bu nedenle hastalarin bu tür kirli bilgilerden uzak tutulmasi gerekiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası