Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


STRESLIYKEN TÜKETILEN ASIRI KAHVE VE ALKOL GÖZDE TIK NEDENI

Son yillarda modern yasamin bir parçasi haline gelen stres, insan sagligini olumsuz etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Strese bagli olarak asiri tüketilen kahve ve alkol sizi hastaliklara bir adim daha yaklastirabilir. Bu hastaliklardan biri de göz tikleridir. Gözleri istemsiz bir sekilde kirpmanin nedeni psikolojik olabilecegi gibi, gözle ilgili bir rahatsizliktan da kaynaklanabilir. Memorial Atasehir Hastanesi Göz Sagligi ve Hastaliklari Bölümü’nden Doç. Dr. Ümit Beden göz tikleri hakkinda bilgi verdi.

Masum sandiginiz tikler zamanla göz kapagi kasilmalarina neden olabilir

Göz ve göz çevresindeki tikler bazi önemli hastaliklarin belirtisi olabilir. Daha çok çocukluk yaslarinda görülen göz tikleri genellikle masumdurlar. Bununla birlikte; bu tür tikler bazi hastaliklarin belirtisi olabilir. Tikler (istemsiz hareketler) siklikla göz kapaklarini, bazen de gözün kendisini etkileyebilir. Göz kapaklarindaki tikler en hafif hali olan göz segirmelerinden, günlük hayati etkileyen göz kapagi kasilmalarina kadar farkli yogunlukta görülebilir.

Asiri stres ve kahve tüketimine bagli olarak ortaya çikabilir

Göz segirmeleri genellikle masum bir problemdir. Siklikla yetiskin yaslarda görülürler. Kesin nedenleri net olarak bilinmemekle birlikte; asiri stres, kahve ve alkol tüketimine bagli olarak ortaya çikabilirler. Bazi hastalarda ise göz kurulugu, alerjisi veya enfeksiyonlarina bagli olarak ta görülebilirler. Bu tür segirmeler genellikle geçici olup, uzun süren durumlar disinda tedavi gerektirmezler. Tedavi gerektiren segirmeler için, sicak kompres, Botoks enjeksiyonu veya bazi diger ilaç tedavileri kullanilabilir.

Göz tikleri genellikle geçicidir

Göz kirpmalari, daha çok çocukluk yaslarinda görülmekte ve genellikle geçici nitelikte olmaktadirlar. Çocuklarinda asiri göz kirpma problemi tespit eden ebeveynlerin bu durumu bir göz doktoruna danismalarinda fayda vardir; çünkü gözlerdeki alerji, enfeksiyon veya kuruluk gibi bazi problemler bu duruma neden olabilmektedirler. Belirli bir nedene bagli olmayan, simetrik ve aralikli olarak istemli kontrol edilebilen göz kirpma refleksleri genellikle masum göz tikleridirler. Bu tür tikler genellikle 6 ay içerisinde kaybolurlar. Bu süre zarfinda kaybolmayan bazi göz kirpma tikleri ise daha ciddi tik hastaliklarinin belirtisi olabilir. Bu tür hastalarin Çocuk ve Ergen Ruh Sagligi ve Hastaliklari Uzmani tarafindan degerlendirilmeleri gerekli olabilir.

Göz tikleri baska hastaliklarinin belirtisi olabilir

Yetiskin ve özellikle ileri yaslarda ortaya çikan göz kirpma tikleri ise “blefarospazm” ve “hemifasiyel spazm” adi verilen bazi istemsiz göz kapama hastaliklarinin belirtisi olabilirler. Bu hastalikla Her iki gözü birden etkileyen ve genellikle masum olan blefarospazm olgularinin aksine, tek gözü etkileyen hemifasiyel spazm olgularinin daha detayli tetkik edilmeleri gereklidir. Bu tür olgular düzenli araliklarla uygulanacak Botoks tedavisi, ilaç tedavisi ve bazi cerrahi yöntemlerinden fayda görebilirler.

Sinir sistemini etkileyen hastaliklar açisindan incelenmeli

Göz küresinin istemsiz hareketleri ise çok fakli nedenlere bagli olabilir. Bunlar arasinda, sürekli devam eden göz titremeleri veya ataklar ile gelen geçici hizli göz titremeleri sayilabilir. Sonradan ortaya çikan ve özellikle araliklarla ortaya çikan hizli göz titremelerinin detayli tetkik edilmesinde fayda vardir. Bu gibi durumlarda hastanin, muayene bulgularina göre, sinir sistemini etkileyen çesitli hastaliklar açisindan incelenmesi gerekli olabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası