Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KALP KRIZI GENÇLERDE ANI ÖLÜM NEDENLERININ BASINDA GELIYOR

Kalp krizi genç insanlarda daha tehlikeli sonuçlar dogruyor. Yaslilarda ana damar tikaninca yan damarlar devreye giriyor ancak gençlerde yan damarlar gelisimini tamamlamadigi için kalp krizi öldürüyor. Memorial Sisli Hastanesi Kardiyoloji Bölümü‘nden Uz. Dr. Özlem Batukan Esen 11- 17 Nisan Kalp Sagligi Haftasi’nda, gençlerde kalp hastaliklari ve tedavi yöntemleri hakkinda bilgi verdi.

Kalp krizinde gençler yaslilara göre daha sanssiz

Yaslandikça damarlar arasinda ‘köprü damarlari’ olusmaktadir. Bu durumda kalp, herhangi bir damar tikanmasinda diger damardan kan alarak beslenmeye devam edebilmektedir. Gençlerde böyle bir yapi olusmadigi için krize hazirliksiz olan kalp aniden durup, ölüme sebep verebilmektedir. Kisiyi hayatta birakan bu ortamlar 50 yasindan sonda gelismektedir. Ancak gençlerin kalbi buna hazir olmadigi için kriz ile birlikte ölüm ortaya çikmaktadir. Kalp krizi oldugu zaman 50 yasindaki bir insan hastaneye yetistirilebilirken, daha genç bir kisi hastaneye ulastirilamadan hayatini kaybetmektedir. Çünkü yaslilari hayatta birakan kalbi krize hazirlayan köprü damarlari gençlerde bulunmamaktadir.

Uyusturucu kullanimi da gençlerde kalp krizi nedenleri arasinda basi çekiyor

Gençler arasinda kalp krizine neden olan bir baska etken de uyusturucu kullanimi. Kokain, marihuana ya da hap gibi maddeler, kalp krizinin en önemli nedenlerinden biri. Özellikle kokainin direkt kalp krizine neden olan bir etkisi var. Sigara ve alkol gibi kola tüketimi de gençler arasinda çok yaygin. Kola, kalp hizini olumsuz yönde etkileyen bir içecek. O nedenle tüketiminin minimuma indirilmesini öneriliyor.

Beden egitimi derslerine dikkat!

12-13’lü yaslarda beden egitimi derslerinde ögrenciler ani kalp ölümü nedeniyle kaybedilmektedir. Burada altta yatan en önemli faktör, ailesel faktörlerdir. Ailede mutlaka erken ve ani ölümlerin arastirilmasi gereklidir. Bu tür ölümlerde gencin ailesinde ani ölüm olanlarin orani, % 30’dur. Yapisal kalp hastaliklari bozukluklari, kalp ritim bozukluklari ve kalp kasi hastaliklari ani ölümlerin en önemli nedenlerindendir. Bu tür ölümlerin nedeni kalp krizi degildir ama asiri adrenalin desarji nedeniyle ortaya çikan ritim bozukluklaridir. Bunu önceden öngörmek su anki sartlarda mümkün olmasa da çocuklarin küçük yaslardaki sikayetlerinin dikkate alinmasi çok önemlidir. Nefes daralmasi ve çarpinti gibi sikayetler dile getiren çocuklarin daha erken doktora götürülmesi gerekmektedir.

Sporculardaki ani ölümlerin nedeni % 70-80 kalp krizi kaynakli

Spor esnasinda gerçeklesen kalp krizlerinde stres faktörünün önemli oldugu düsünülmektedir. Kalp duvarinda olusan kolesterol içerigi yogun plaklar, strese bagli olarak yirtilir. Yogun stres altindaki rekabet sporlari yapan sporcularda adrenalin seviyesi yükselir ve bunun içine bazi ilaç kullanimlari da eklendiginde bu plaklar yirtilir. Bu plak yirtiklari pihtilasarak aniden damarlarin tikanmasina neden olabilir. Bu da kalp krizinden ölümleri beraberinde getirir. Futbol, basketbol gibi rekabet gerektiren sporlar genç sporcular için çok daha fazla risk tasimaktadir.

Ani ölüm riski hali saha maçlarinda da var

Hali saha maçlarinda kalp krizine bagli ani ölümlerin ortaya çikmasinin nedeni, oyuncularin profesyonel sporcu olmamalari. Çünkü haftada bir kez hali sahada maç yapan amatör sporcular yeterli kondisyona sahip degil, düzenli olarak spor yapmiyor ve hareketsiz yasiyor. Bu hareketsizlik, haftada bir yapilan maç ile yüksek adrenalin desarjini ve kalp krizinden ölümü getiriyor. Gençlerin hali saha maçlarinda kaybedilmesinin altinda da stres yüzünden damar içindeki plaklarin yirtilmasi ve kalp krizi olusmasi yatiyor.

Yasiniz genç de olsa kalp sagliginizi kontrol altinda tutun

Kalp krizini önceden teshis edebilmenin tek bir yolu yok. Sporcularin sahada kaybedilmemesi için ayrintili tetkiklerin çok titiz bir sekilde yapilmasi gereklidir. Özellikle rekabet gerektiren sporlarla ugrasanlarin yillik olarak, tüm kolesterol profili, genetik risk marker’i olabilecek kan tahlilleri ve bunlarin yaninda ekokardiyografi ve efor testleri incelemeleri yapilmalidir. Riskli gruplar yani birinci derecede yakinlarinda ani ölüm hikayesi bulunanlar, kalp kasinda kalinlasma olusmus sporcular, kas hastaligi olanlar üst tetkiklere yönlendirilmelidir. T Dalga Alternansi yüksek riskli kisilerde uygulanmasi gereken bir tetkiktir. Risk gruplarinda birinci basamak olarak kullanilmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası