Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KALP KRIZI GENÇLERDE ANI ÖLÜM NEDENLERININ BASINDA GELIYOR

Kalp krizi genç insanlarda daha tehlikeli sonuçlar dogruyor. Yaslilarda ana damar tikaninca yan damarlar devreye giriyor ancak gençlerde yan damarlar gelisimini tamamlamadigi için kalp krizi öldürüyor. Memorial Sisli Hastanesi Kardiyoloji Bölümü‘nden Uz. Dr. Özlem Batukan Esen 11- 17 Nisan Kalp Sagligi Haftasi’nda, gençlerde kalp hastaliklari ve tedavi yöntemleri hakkinda bilgi verdi.

Kalp krizinde gençler yaslilara göre daha sanssiz

Yaslandikça damarlar arasinda ‘köprü damarlari’ olusmaktadir. Bu durumda kalp, herhangi bir damar tikanmasinda diger damardan kan alarak beslenmeye devam edebilmektedir. Gençlerde böyle bir yapi olusmadigi için krize hazirliksiz olan kalp aniden durup, ölüme sebep verebilmektedir. Kisiyi hayatta birakan bu ortamlar 50 yasindan sonda gelismektedir. Ancak gençlerin kalbi buna hazir olmadigi için kriz ile birlikte ölüm ortaya çikmaktadir. Kalp krizi oldugu zaman 50 yasindaki bir insan hastaneye yetistirilebilirken, daha genç bir kisi hastaneye ulastirilamadan hayatini kaybetmektedir. Çünkü yaslilari hayatta birakan kalbi krize hazirlayan köprü damarlari gençlerde bulunmamaktadir.

Uyusturucu kullanimi da gençlerde kalp krizi nedenleri arasinda basi çekiyor

Gençler arasinda kalp krizine neden olan bir baska etken de uyusturucu kullanimi. Kokain, marihuana ya da hap gibi maddeler, kalp krizinin en önemli nedenlerinden biri. Özellikle kokainin direkt kalp krizine neden olan bir etkisi var. Sigara ve alkol gibi kola tüketimi de gençler arasinda çok yaygin. Kola, kalp hizini olumsuz yönde etkileyen bir içecek. O nedenle tüketiminin minimuma indirilmesini öneriliyor.

Beden egitimi derslerine dikkat!

12-13’lü yaslarda beden egitimi derslerinde ögrenciler ani kalp ölümü nedeniyle kaybedilmektedir. Burada altta yatan en önemli faktör, ailesel faktörlerdir. Ailede mutlaka erken ve ani ölümlerin arastirilmasi gereklidir. Bu tür ölümlerde gencin ailesinde ani ölüm olanlarin orani, % 30’dur. Yapisal kalp hastaliklari bozukluklari, kalp ritim bozukluklari ve kalp kasi hastaliklari ani ölümlerin en önemli nedenlerindendir. Bu tür ölümlerin nedeni kalp krizi degildir ama asiri adrenalin desarji nedeniyle ortaya çikan ritim bozukluklaridir. Bunu önceden öngörmek su anki sartlarda mümkün olmasa da çocuklarin küçük yaslardaki sikayetlerinin dikkate alinmasi çok önemlidir. Nefes daralmasi ve çarpinti gibi sikayetler dile getiren çocuklarin daha erken doktora götürülmesi gerekmektedir.

Sporculardaki ani ölümlerin nedeni % 70-80 kalp krizi kaynakli

Spor esnasinda gerçeklesen kalp krizlerinde stres faktörünün önemli oldugu düsünülmektedir. Kalp duvarinda olusan kolesterol içerigi yogun plaklar, strese bagli olarak yirtilir. Yogun stres altindaki rekabet sporlari yapan sporcularda adrenalin seviyesi yükselir ve bunun içine bazi ilaç kullanimlari da eklendiginde bu plaklar yirtilir. Bu plak yirtiklari pihtilasarak aniden damarlarin tikanmasina neden olabilir. Bu da kalp krizinden ölümleri beraberinde getirir. Futbol, basketbol gibi rekabet gerektiren sporlar genç sporcular için çok daha fazla risk tasimaktadir.

Ani ölüm riski hali saha maçlarinda da var

Hali saha maçlarinda kalp krizine bagli ani ölümlerin ortaya çikmasinin nedeni, oyuncularin profesyonel sporcu olmamalari. Çünkü haftada bir kez hali sahada maç yapan amatör sporcular yeterli kondisyona sahip degil, düzenli olarak spor yapmiyor ve hareketsiz yasiyor. Bu hareketsizlik, haftada bir yapilan maç ile yüksek adrenalin desarjini ve kalp krizinden ölümü getiriyor. Gençlerin hali saha maçlarinda kaybedilmesinin altinda da stres yüzünden damar içindeki plaklarin yirtilmasi ve kalp krizi olusmasi yatiyor.

Yasiniz genç de olsa kalp sagliginizi kontrol altinda tutun

Kalp krizini önceden teshis edebilmenin tek bir yolu yok. Sporcularin sahada kaybedilmemesi için ayrintili tetkiklerin çok titiz bir sekilde yapilmasi gereklidir. Özellikle rekabet gerektiren sporlarla ugrasanlarin yillik olarak, tüm kolesterol profili, genetik risk marker’i olabilecek kan tahlilleri ve bunlarin yaninda ekokardiyografi ve efor testleri incelemeleri yapilmalidir. Riskli gruplar yani birinci derecede yakinlarinda ani ölüm hikayesi bulunanlar, kalp kasinda kalinlasma olusmus sporcular, kas hastaligi olanlar üst tetkiklere yönlendirilmelidir. T Dalga Alternansi yüksek riskli kisilerde uygulanmasi gereken bir tetkiktir. Risk gruplarinda birinci basamak olarak kullanilmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası