Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Isitme kayiplarinda ileri tanida BERA Testi'nin önemi!

Çocugunuza seslendiginizde tepkisiz mi kaliyor? Sizi rahatsiz eden seslerin çocugunuzu etkilenmedigini mi fark ettiniz? Bugüne kadar yaptirdiginiz testlerde çocugunuzda isitme kaybi tespit edilemedigi halde siz yine de endiseleniyor musunuz? Öyleyse mutlaka bir Kulak Burun Bogaz hekimi ve odyoloji uzmanindan çocugunuzun isitmesi için gerekli degerlendirmeleri yapmalari için basvurun. KadiköySifa Atasehir Hastanesi Odyoloji, Ses ve Konusma Bozukluklari Uzmani Irem Konakçi isitme kayiplarinda ileri tani için önemli rolü olan BERA Testi hakkinda en önemli bilgileri derledi!

Halen günümüzde çocukluk çaginda isitme kaybi önemli bir saglik sorunu olarak karsimiza çikmaktadir. Küçük yastaki çocuklarda isitme kaybina konusma problemleri de ekleneceginden isitme kaybinda erken tani büyük önem tasimaktadir. Ileri tani amaçli kullanilan BERA testi, isitme kayiplarinin tanilanmasinda önemli rol oynamaktadir.

Her 1000 bebekten 3'ünde isitme kaybi görülüyor

Isitme kaybi gözle görülebilen bir sorun olmadigindan özellikle bebeklik döneminde fark edilmesi güç bir sorundur. Bu durum olasi bir isitme kaybinin fark edilip bir uzmana basvurulma sürecini geciktirmekte ve dolayisi ile erken taninin konmasina engel olmaktadir. Ülkemizde 1000 bebekten 3’ünde dogumsal isitme kaybi görülmektedir.

Bu amaçla günümüzde ulusal yenidogan isitme taramasi programinin da yayginlasmasi sebebi ile birçok bebek taburcu olmadan ya da dogumundan sonraki ilk bir ay içerisinde isitme tarama testleri yapilmaktadir. Tarama testlerinde hedeflenen bebeklerin olasi isitme kayiplarinin bir an önce belirlenerek 6 aydan önce isitme cihazi kullanmaya baslamasini saglamaktir.

Isitme kaybinda teshis nasil konur?

Tarama amaçli kullanilan iki farkli cihaz bulunmaktadir. Otoakustik emisyon testinde bebegin kulagina yerlestirilen bir prob ile kulaga gönderilen sesin, iç kulaktan yansimasini kaydetmeye dayali, kisa sürede tamamlanabilen bir test yöntemidir. Tarama amaçli kullanilan bir diger cihaz ise tarama ABR (isitsel beyin sapi cevabi) dir. Tarama ABR (BERA) testinde isitsel sinir ve beyin sapi tarafindan olusturulan elektriksel aktivite kafa cildi üzerine yerlestirilen elektrot ile kaydedilmektedir.

Yapilan tarama testlerinde süpheli görülen durumlarda bebekler BERA (ABR) testine yönlendirilmektedir. Ileri tani asamasinda devreye odyoloji uzmanlari girmekte ve tarama testinde süpheli görülen durumu çesitli test bataryalarini bir arada kullanarak degerlendirmektedir.

BERA (Isitsel beyin sapi cevabi) Testi nedir?

Isitsel beyinsapi cevabi anlamina gelen bu testin ismi genellikle BERA, ABR ya da BAEP olarak anilmaktadir. Diger odyolojik testlerin sonuçlari ile birlikte yorumlandiginda isitmenin objektif degerlendirmesini saglar ve yüksek tanisal degere sahiptir. Testin uygulanmasi kadar yorumlanmasi kismi da çok büyük önem tasimaktadir. ABR testi Odyoloji uzmanlari tarafindan yorumlanmasi gereken alana dair bilgi ve tecrübe gerektiren çok özel bir testtir.

BERA (ABR) Testi kimlere yapilir?

ABR, hasta uyumu gerektirmedigi için özellikle küçük çocuklar ve bebekler basta olmak üzere her yas grubunda, diger odyolojik testlere uyum gösteremeyen bilinci kapali, herhangi bir farkli zihinsel engel, iletisim bozuklugu vb. durumu olan kisilere yapilabilmektedir.

BERA (ABR) Testi nasil yapilir?

Bu test dogal uykuda ya da uyku hali saglanarak yapilabilmektedir. Kisinin kafasinin belirli bölgelerine elektrotlar yardimiyla kulaktan gönderilen ses karsi beyin sapinda olusan aktiviteler kaydedilir. Kayitlarin uygun kosullarda alinmasi kadar dogru yorumlanmasi da önemli oldugu için, testin odyoloji uzmanlari tarafindan yapilmasi ve yorumlanmasi önem tasimaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası