Larenjit">
Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ses Kisikligi Deyip Geçmeyin!

KBB Uzmani Operatör Dr. Nihat Çakir, ses kisikliginin küçümsenmemesi gerektigini ifade ederek, "Ses kisikligi kendisi bir hastalik degil ancak baska hastaliklarin belirtisidir" dedi.

Larenjit (girtlak iltihabi), ses tellerinde nodül, kist veya polip gibi iyi huylu kitleler ile akciger hastaliklarinin ses kisikligina neden olabilecegini belirten Dr. Nihat Çakir, "Ses teli hareketini saglayan sinirlerin felci, girtlak ve çevresindeki dokularin tümörleri, ses telleri çevresine gelen darbeler, psikolojik sebepler, seker hastaligi veya sinir sistemi hastaliklari, ses kisikligina zemin hazirlayan diger etmenler arasinda sayilabilir" diye konustu.

Ses kisikligi tedavisinin çesitliligi üzerinde duran Dr. Nihat Çakir, "Kisikliga neden olan etmenler bulunur ve tedavi ona göre belirlenir. Eger ses kisikligi girtlagin kötü huylu bir tümörüne bagliysa hasta ameliyatla tedavi edilir. Bu ameliyatta tümörün yayginligina göre girtlagin bir kismi veya tamami çikarilir. Ses fonksiyonu bu ameliyattan mutlaka etkilenir. Konusma için bazi yardimci yöntemler gerekebilir" dedi.

Dr. Çakir, ses kisikliginin olmamasi veya olursa da kolay iyilesmesi için hastanin dikkat edecegi bazi noktalarin bulundugunu ifade ederek su uyarilarda bulundu:

"Ses kisikliginda sigaranin rolü çok büyüktür. O nedenle sigara ve alkolden uzak durulmali, uzun süre konusmaktan kaçinilmali, bol su içilmeli, bogaz temizleme hareketini yapmaktan kaçinilmali."

Mideden asit kaçagi olan hastalarin aksam saatlerinde çay, kahve, kola, alkol almamasi gerektigini de vurgulayan Dr. Nihat Çakir, "Bunun disinda mideyi dolduracak kadar yemek yenmemeli, yemek yiyip hemen yatilmamali, yüksek yastikta uyunmamali ve bulundugunuz ortamin nemi, isisi dengeli olmali" diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası