Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


EVLENMEKTEN KORKUYOR MUSUNUZ?

Yüzyillardir kutsal kurum olarak adlandirilan evlilik, çogu insanin hayallerini süslerken, kimileri için de ciddi bir korku kaynagi. Özellikle metropol hayati ve uzun yillar yalniz yasamak evlilik korkusunu tetikliyor. Hatta bu konuda kaygi yasayan çiftler mutlu beraberliklerini evlilik asamasinda sonlandirabiliyor. Peki, evlilik kutsal bir bag mi yoksa sadece iliskiyi yürütmek adina sorumluluk almak mi? Evlilik sezonuna girdigimiz bu aylarda Reem Nöroloji Merkezi’nden Uzman Nörolog Mehmet Yavuz, evlilik korkusu hakkinda tüm merak edilenleri anlatti.

Evlilik Korkusu Nedir?

Uzman Dr. Mehmet Yavuz’a göre evlilik korkusu, kisinin çevresinde ve ailesinde yasadigi olumsuz evlilik örneklerinden edindigi bilgiler dogrultusunda yasadigi psikolojik bir baglanma korkusu. Farkli kültür ve farkli ailelerde yetisen kisiler karsi tarafa baglanarak kendilerini bu zorlu kurumun içine sürüklemek istemez. Evlilikte çogul düsünerek bu dogrultuda kararlar almasi gereken bireyin yasadigi olumsuz duygu evlilik korkusunu olusturur.

Evlilik Korkusunun Nedenleri

Evlilik korkusunun en büyük nedeninin çevresel ve ailesel faktörler oldugunu belirten Dr. Yavuz sözlerine; ‘’Kisinin ailesinde anne ve babanin mutsuz ve sürekli tartisiyor olmasi bu korkuyu dogurabilir. Ayrica kisinin çevresinde yasayan evli çiftlerin kavgalarina ya da tartismalarina sahit olmasi da bu korkunun artmasina sebep olabilir. Kisi çeliskiler yasar kendisinin de mutsuz bir birlikteliginin olacagina inanir. Evlenmekten vazgeçer ve evlilik kurumuna olan ilgisi de zamanla yok olur. Ayrica uzun süre yalniz yasayan bir insan baska biriyle birlikte yasamayi kabul etmekte zorlanabilir ve evlilikten kaçabilir. Fakat bu durum mutlu bir ailede yasamis çocuklarda da görülebilmektedir. Bunun nedeni ise mutlu bir ailede büyüyen çocugun mükemmeliyetçi bir ruh halinde olmasi ve karsi taraftan da bunu beklemesidir. Kisacasi, mükemmeliyetçi olmak da bu korkunun olusmasina sebep olabilir’’ seklinde devam etti.

Bosanma Fikri Evlilikten Sogutuyor!

Ülkemizde ailevi ve çevresel baskilar nedeniyle bosanmanin zor olmasinin da evliligi engelledigini belirten Dr. Yavuz, evlenen çiftlerin ne olursa olsun bosanamayacagini düsünmesi ve dügün, nisan gibi geleneksel uygulamalarin getirdigi stresin de insanlari evlilikten uzaklastirdigini vurguladi. Daha iyi es bulma düsüncesi de, evliligi zorlastiran nedenlerden biri. Adaylari, ekonomik, kültürel ve egitim alaninda sürekli baskalariyla kiyaslamak bir süre sonra kisiyi kronik bekarliga götürebilir.

Evli bir erkek, bekar ama sevgilisi olan bir erkege göre her zaman daha sadik olmak zorundadir. Bekar erkeklerin kaçamaklari affedilir olabilir ama konu evlilik olunca, ayni hosgörüden söz edilemez. Evlenince ev islerine katki saglamak, anne ve baba olmak, ileride çocuga iyi bir yasam sunmak ve özgürlügün kisitlanmasi (hali saha maçlari, eglence mekanlari vs.) ihtimali de kisileri evlilikten uzaklastirabilir. Bu kisiler evlilik sürecinde hayatlarinin giderek monotonlasacagini düsünerek evlilikten uzak durur.

Evlilikten korkan insanlar daha çok bekar ve yalniz yasayan insanlarla görüsmek ister. Fazla mükemmeliyetçi düsünürler ve evlilikle ilgili sorulara çeliskili cevaplar verirler.

Bu Karakterdeki Insanlarin Evlenmesi Riskli

Narsist ve egoist kisilik bozuklugu olanlar evliliklerinde büyük sorunlar yasayabilir. Sosyal uyum bozuklugu ya da asosyal kisilik bozuklugu onlarin evlilikleri eger eslerden biri fedakâr degilse genellikle bosanma ile sonuçlanir. Aileler kisilik bozuklugu olan çocuklarini evlenince normale dönecegi düsüncesinden kurtularak evlilikten uzak tutmalidir.

Beynimizin accumbens bölgesindeki D1, D2, D3 reseptörlerinden D1’in yetersiz kaldigi ya da D2’nin asiri etkin oldugu bireyler de evlilige yatkin degildir. Bu kisilerde hastalik derecesinde çapkinlik söz konusudur. Maalesef D1 ve D2’nin çalisma fonksiyonlarini gösteren pratik bir test henüz mevcut degildir.

Evlilik Korkusunu Yenmek Için…

Evlilik korkusunu yenmek için kisinin özgüveni kadar baskalarina da güvenmesi gerektigini vurgulayan Dr. Yavuz, bu korkuyu yasayanlarin, paylasmayi ögrenmeleri ve önyargisiz olmalari gerektigini belirtti.

‘’Evlilik korkusu yasayanlar dogru bir iliskiden neler bekledigini tam anlamiyla düsünmelidir’’ diyen Dr. Yavuz sözlerini ‘’Düzgün, düzenli ve disiplinli yasamak, kisisel basarinin anahtarlarindan biridir. Saglikli toplumlar, saglikli ailelerden olusur. Saglikli evlilikler bir toplumun en saglam dinamikleridir. Bu nedenle düzenli, basarili bir yasam ve saglikli, uzun iliskiler yasayabilmek için gerekirse psikolojik destek alinmalidir’’ seklinde tamamladi.

Nöroloji Uzmani
Dr. Mehmet Yavuz
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası