Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


AÇIK AMELIYATLAR TARIH OLUYOR...

Istanbul’da baslayan Jinekolojik Endoskopi Kongresi’nde konusan Türk Jinekolojik Endoskopi Dernegi Genel Sekreteri Prof.Dr. Fatih Sendag, Türkiye’de sezeryan disinda kanser tedavisi de dahil tüm jinekolojik ameliyatlarin laparoskopik yöntemle yapilabildigini söyledi. Prof.Dr. Sendag, “Basit bir yumurtalik kisti yüzünden hastalarin karninin açilmasi devri kapaniyor” dedi.

Türk Jinekolojik Endoskopi Dernegi’nin ev sahipliginde düzenlenen 5. Uluslararasi AAGL Minimal Invaziv Jinekoloji Kongresi Istanbul’da basladi. Dünya genelinde laparoskopik ameliyat yapan toplam 1000 jinekolog cerrahin katildigi Kongre, 7-9 Nisan 2011 tarihleri arasinda Istanbul Swissotel’de gerçeklesiyor. Türkiye’de ilk kez gerçeklestirilen kongrenin açilisi dolayisiyla Avrupa ve Amerika Jinekolojik Endoskopi Dernegi Baskanlari da Istanbul’a geldiler. Türk Jinekolojik Endoskopi Dernegi Baskani Prof. Dr. Onur Bilgin, açik ameliyat yerine kapali operasyonlarin dünyada hizla yayginlastigini ifade ederek jinekoloji alaninda miyom, çikolata kisti, endometriosis, rahim almanin yanisira kanser tedavilerinin dahi artik laparoskopik yöntemle yapilabildigini kaydetti.

‘KAPALI AMELIYAT’ BILINCI OLUSMALI

Türk Jinekolojik Endoskopi Dernegi Genel Sekreteri Prof.Dr.Fatih Sendag, Türkiye’de hastalarin bilinçli bir sekilde hareket etmeleri gerektigini ifade ederek kapali ameliyat olabilecekleri merkezleri arastirmalarini önerdi. Türkiye’de kapali ameliyatlarin yayginlasmamasinin iki ana sebebe dayandigini belirten Sendag, bu nedenlerden birini laparoskopi konusunda egitim eksikligi olarak açikladi. Diger nedeni ise endoskopik ameliyatlarin devlet politikasi olarak benimsenip SGK tarafindan yeterince desteklenmemesine baglayan Prof. Dr. Sendag söyle konustu: “Ülkemizde malesef jinekolojik alanda laporoskopik cerrahiler tam anlamiyla desteklenmiyor. Doktorlar da bu konuda yeteri kadar bilgiye sahip degil. Jinekolojik Endoskopi Dernegi tarafindan doktorlara ve hemsirelere laparoskopi egitimleri veriliyor. Tüm ameliyatlar içinde laporoskopik ameliyatlarin orani sadece yüzde 5’lerde. Gelismis ülkelerde ise bu oran yüzde 30’lara çikmis durumda. Bizim hastalara mesajimiz su; artik bir çikolata kisti, rahim ameliyati, miyom, endometriosis hatta kanser tedavilerinin açik ameliyata gerek kalmadan yapilabildiginin bilinmesi gerekiyor. Hastanin tek yapmasi gereken arastirip kapali ameliyat yapan merkezlere basvurmasidir. Hasta hastanede yatak isgali olmadan ve is gücü kaybina ugramadan günübirlik taburcu olarak hizla iyilesebilmektedir. Artik dogum yapmamis kadinlarin basit bir kist nedeniyle açik ameliyat olmasi ileriye dönük riskler tasiyor. Laparoskopik yöntem sayesinde ileride çocuk sahibi olabilmelerinin önündeki riskleri kaldirmak mümkün” diye konustu.

Toplantiya katilan Amerikan Jinekolojik Laparoskopi Dernegi Baskani Linda Bradley ve Avrupa Jinekolojik Laparoskopi Dernegi Baskani Hans Brolmann, Kongre’nin Istanbul’da düzenlenmesinin, Türkiye’nin son dönemde laparoskopik cerrahi alanindaki kaydettigi gelismeler sayesinde oldugunu ifade etti.

SES DALGASIYLA MIYOM KIRMA OPERASYONU

Amerika, Kanada, Italya, Almanya ve Türkiye’deki hastanelerden laparoskopik yöntemle canli cerrahi operasyonlarinin izlenecegi Kongre’de, Türkiye’ye ilk kez getirilen teknolojiler de tanitildi. Türk Jinekolojik Endoskopi Dernegi Genel Sekreteri Prof.Dr.Fatih Sendag, rahim içinde yer alan miyomlarin ses dalgasiyla kirilmasi konusunda gelistirilen teknolojiyi anlatti. Prof. Dr. Sendag, “Miyomlari, yeni gelistirilen cihaz sayesinde ses dalgalariyla kirarak etkisiz hale getiriyoruz. Bu teknoloji Türkiye’ye ilk kez geliyor” diye konustu.

Kongre alanina getirilen Da Vinci robotuyla yapilabilen jinekolojik ameliyatlar konusunda da bilgi veren Prof.Dr.Fatih Sendag, artik cerrahlarin hastayi joystick yardimiyla ameliyat edebildigini kaydetti.

Laparoskopi ve Avantajlari Hakkinda:

Halk arasinda 'kansiz' ya da 'kapali' ameliyat olarak bilinen modern cerrahi yöntemi Laparoskopi; en sik olarak kisirlik arastirmalarinda, gebe kalmada güçlük çeken infertil hastalarin takip ve tedavileri esnasinda gebe kalmalarina engel olacak bir problemin var olup olmadigini arastirmak amaciyla yapilir. Kadin daha önce yumurtalik veya rahimle ilgili iltihapli bir hastalik geçirmisse veya karin bölgesinde herhangi bir ameliyat uygulanmissa yumurtalik kanallarindaki durumu degerlendirebilmek için laparoskopi yapilabiliyor.

En sik yapilan operasyonlar, yumurtalik kistleri, çikolata kistleri, miyom ve yumurtalik kanallariyla ilgili operasyonlardir. Gerektiginde sebebi belli olmayan kroniklesen kasik agrilari veya belli hastalarda kisirlik sebebinin arastirilmasi ve tedavisinde laparoskopi uygulanmakta.

Günümüzde laparoskopinin sinirlari oldukça genislemis; rahmin çikartilmasi (histerektomi), kanser ameliyatlari, rahim sarkmasi ve hatta idrar kaçirma operasyonlari da yapilabilmekte.

Milimetrelik bir delikten girilerek uygulanan kapali yöntem tedavinin sonucunda, ameliyat sonrasi çok daha az agri kesiciye ihtiyaç duyulur, hastada ameliyat izi kalmaz, hastanede yatis gerektirmez ve enfeksiyon kapma riski azalir, normal hayata dönüs süresi kisalir ve yumurtalik kanallarinin tikanarak kisirlik olusmasina engel olunur. Çogu hasta 3 - 4 gün içinde normal yasamlarina dönebilmektedir. Laparoskopinin bir diger üstünlügü ise karin kesisine bagli komplikasyonlardan (enfeksiyon, yara açilmasi ve fitik) sakinilmasidir. Birçok kadin hastaliginin tedavisinde kullanilan kapali yöntem, ameliyat sonrasi kadinlarda olusan kisirlik riskini de azaltmaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası