Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BU YANLISLAR HAYAL KIRIKLIGI ILE KALMAYIP SAGLIGINIZDAN EDIYOR

Günümüzde kadin, erkek ayirt etmeksizin güzel bir görünüme kavusma istegi ile estetik cerrahlara basvuran hastalarin sayisi gün geçtikçe artiyor. Botoksla gençlesme, liposuctionla yag aldirma, meme büyütme, burun estetigi gibi pek çok islem için teknoloji güzelligin hizmetinde… Ancak estetik cerrahi ile ilgili kulaktan dolma bilgiler, hastalari hayal kirikligina ugratirken; yanlis bilgilendirmeler de istenmeyen sonuçlara neden olabiliyor. Memorial Hizmet Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Erkut Özdamar, estetik cerrahide dogru olarak bilinen yanlislar hakkinda bilgi verdi.

“Estetik dikis atilirsa iz kalmaz”

Yanlis! Bilimsel literatürde “Estetik dikis” olarak adlandirilan bir teknik bulunmamaktadir. Dokulara özenli yaklasilan, ince dikis iplikleriyle uygulanmis, uygun teknikler ile yapilmis dikis, estetik olarak iyi bir sonuç verebilir. Özensiz bir dikise göre daha az dikkat çeken, daha ince bir iz kalmasi saglanabilir. Hiç iz kalmadan kesiler yapilabilseydi; ameliyatlar çok daha kolay olur, istenilen bölgeye istenilen uzunlukta kesiler yapilabilirdi. Ancak sanildigi gibi henüz böyle bir teknoloji bulunmamaktadir.

“Liposuction ameliyati ile kilo verebilirim”

Yanlis! Liposuction ameliyati kilo verdirmeye yönelik bir yöntem degildir. Normal veya normalin biraz üzerinde kiloya sahip insanlarda, belli bölgelerde kümelenen yag birikimlerinin alinmasi ile vücut görünümünün daha ideal olmasini saglayan bir yöntemdir. Bir ameliyatta vücuttan güvenli bir sekilde alinabilecek toplam yag miktari 3- 5 litre arasindadir. Bu miktarin üzerine çikildiginda ciddi risklerin ortaya çikma olasiligi artmaktadir.

“Botoks yilan zehiridir”

Yanlis! Botoks, çok iyi bilinen bir bakteriden, kontrollü bir sekilde laboratuvar ortaminda saflastirilarak üretilen bir ilaçtir. Sadece kozmetik amaçli degil, birçok hastaligin tedavisinde de yillardir güvenle kullanilmaktadir. Tibbi bir ilaç oldugu için sadece hekimler tarafindan uygulanmalidir.

“Botoks yapilan kisilerin yüzleri ifadesiz ve maske gibi olur”

Yanlis! Botoks uygun dozlarda ve dogru bölgelere yapildigi takdirde böyle bir durumun ortaya çikmasi mümkün degildir. Çünkü amaç, yüz kaslarini tamamen hareketsiz hale getirmek degil, ince mimik çizgilerde yumusama saglamaktir.

“Benlere biçak degince kansere dönüsür”

Yanlis! Dermatoloji ve estetik cerrahi uzmani tarafindan riskli oldugu düsünülen bir benin alinmasi kisiyi çok önemli bir hastaliktan kurtarabilir. Benler alindiginda, kansere dönüstügü düsüncesi tamamen asilsizdir.

“Estetikte en iyi yöntemler en yeni yöntemlerdir”

Yanlis! Bir yöntemin yeni olmasi en iyi oldugu anlamina gelmez. Bir yöntem hakkinda uzun dönem tecrübe ve sonuçlarin tespiti çok önemlidir.

“Silikon protez ile meme büyütme sonrasi kanser riski artar, bebek emzirilmez”

Yanlis! Meme büyütmede kullanilan silikon protezlerin meme kanseri riskini arttirdigi düsüncesi bilimsel olarak ispatlanmis bir bilgiye dayanmamaktadir. Meme büyütme operasyonu sonrasinda bebegin emzirilmesinde de hiçbir sakinca yoktur.

“Sigara içmek yaralarin çabuk iyilesmesini saglar”

Yanlis! Sigaranin küçük kan damarlarini büzüstürerek kan dolasimini yavaslattigi bilinmektedir. Kan dolasimi yavasladigi için; iyilesme süresi uzar, sislik ve morluklar olabilir. Bu nedenle cerrahi girisim öncesinde 3 hafta, sonrasinda da 3 hafta, sigarayi birakmak faydali olacaktir. Mümkünse sigaranin tamamen birakilmasi en dogru tercih olacaktir.

“Estetik ameliyat olursam hayatim degisir, evliligimi kurtarabilirim, isimde yükselebilirim”

Yanlis! Estetik ameliyatlara çok fazla anlam yüklemek ve gerçekçi olmayan beklentilere girmek son derece tehlikeli olabilir ve hastayi daha da mutsuz olmaya itebilir. Çok iyi görünmeyen bir burnu olan hastanin basarili bir burun ameliyati sonunda morali çok düzelebilir, öz güveni artabilir, kisi hayata daha pozitif bakmaya baslayabilir. Hasta dolayli olarak da özel hayatinda ve is hayatinda daha mutlu ve basarili olabilir. Zaten hedeflenen de bu sonuçtur. Fakat sadece estetik ameliyat oldugu için hayatinda iyi yönde radikal bir degisiklik olmasini beklemek hüsranla sonuçlanabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası