Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye’de yilda 30 bin kadin meme kanseri oluyor.

En tehlikeli ikinci kanser türü meme kanseri genç kadinlari da tehdit ediyor!

Erken tani ile meme kanserinin tamamen tedavi edebilme sansi çok yüksek. Bayindir Hastanesi Kavaklidere Genel Cerrahi Bölüm Baskani Doç. Dr. Hüseyin Altinyollar, kansere bagli ölüm nedenleri arasinda akciger kanserinden sonra ikinci sirada yer alan meme kanseri için düzenli olarak muayenelerin yapilmasi gerektigini, kadinlarin kendi kendilerine yapacaklari muayenenin de erken tani için büyük önem tasidigini belirtti. Kadinlarin 20 yasindan itibaren kendi kendine muayeneye baslamasi öneriliyor.

Meme kanseri kadin sagligini tehdit eden en önemli konulardan biri, nadirde olsa erkeklerde de görülebiliyor. ABD’de her sekiz kadindan, Bati Avrupa ülkelerinde de her on kadindan biri meme kanserine yakalaniyor. Türkiye’de her yil otuz binin üzerinde kadina meme kanseri tanisi konuluyor. Doç. Dr. Hüseyin Altinyollar, günümüzde erken tani olanaklarinin artmasi ve bu konuda yapilan birçok arastirma ve çalismanin, meme kanserine bagli ölümlerin oranini azalttigini vurguladi.

Kanserin ortaya çikis nedenlerinin bilinmedigini, ancak meme kanserinde risk ve koruyucu faktörlerin biliniyor olmasinin, bu kanser türünde uyarici nitelikte bir yarar sagladigini kaydeden Altinyollar, bununla erken tani sayesinde meme kanserinin yol açabilecegi sorunlarin büyük bir bölümünün çözümlenebildigini ve tedavi sonrasi yasam süresi ve kalitesinde önemli ölçüde artis saglanabildigini belirtti.

Meme kanseri neden bu kadar yaygin?

Modern yasam tarzi ile hayatimiza giren elektronik aletler, cep telefonlari gibi teknolojik ürünler, böcek ilaçlari, plastikler, deterjanlar, östrojen hormonunu taklit eden kozmetikler, mobilya cilalari, gazete-dergi basiminda kullanilan boyalarda bulunan zararli kimyasallar, hazir ve hormonlu gidalarin tetikledigi asiri sismanlik, erken ergenlik, erken menopoz, alkol, sigara kullanimi… Bütün bunlar meme kanserinin görülme sikligini artiriyor.

Dikkat çeken bilgiler

Meme kanseri kadinlarda en sik görülen kanser türü. Erken tani konuldugunda meme kanserinde tamamen tedavi edilebilme sansi çok yüksek. Erken tani sayesinde çogunlukla memenin alinmasina gerek kalmiyor. 20-25 yas arasi her kadinin, her ay kendi kendini muayene etmesi gerekiyor. 30-35 yas arasi her kadin herhangi bir yakinmasi olmasa da meme muayenesi olmasi, ultrasonografi ve mamografi çektirmesi, 40 yas ve üzerindeki her kadinin da yillik doktor muayenesi ve mamografi yaptirmasi gerekli görülüyor. Meme kanserinde erken tani ölüm riskini azaltiyor. Erken tanida kendi kendini muayene yöntemi önemi var, ayrica tarama programlari büyük rol oynuyor. Meme kanserinin en sik görüldügü yas dönemlerinde, belirli araliklarla mutlaka hekim kontrolleri ve görüntüleme tekniklerinden faydalanilmasi gerekiyor.

Meme Kanseri ve Beslenme

Yanlis beslenme aliskanliklari ile meme kanseri arasinda birebir iliskisi konusunda kesin bir bulgu olmasa da saglikli ve dengeli beslenme bagisiklik sistemini güçlendirerek vücudu olabilecek en saglikli sekilde tutmaya yardimci olabilir ve meme kanserine yakalanma riskinizi azaltabilir. Az yagli beslenme, bol sebze ve meyve tüketimi, günlük 25-30 gr lif alimi, sigara – alkol kullanilmamasi, kizartma veya yüksek isida izgara gibi yanlis pisirme yöntemlerinden kaçinarak saglikli bir yasam tarzini benimsemek riskleri azaltmaya veya daha hizli iyilesmeye yardimci olabilmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası