Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUKKEN YÜZMEK VE BALE YAPMAK MEME KANSERI RISKINI AZALTIYOR

Meme kanseri dünyada kadinlarda en sik görülen kanser türüdür. Tüm kanserlerin % 30’unu olusturur. ABD’de her yil 184 bin yeni vaka ortaya çikmaktadir. Hastalik gelisme riski, yas ilerledikçe artar. Meme kanseri yalnizca kadinlarin degil, % 1 oraninda erkeklerin de hastaligidir.

Hastalarin büyük çogunlugunda hiçbir risk faktörü olmasa da, ailesel ve çevresel faktörler meme kanseri üzerinde etkilidir. Meme kanseri olusumunda hormonal faktörlerin etkisi de önemlidir. Kadinin ilk adet yasi ve menopoza girdigi sürenin uzunlugu, meme kanserinde belirleyici bir rol oynar.

Aktif adet dönemi 40 yil veya daha fazla süren kadinlarda risk, ayni dönemi 30 yil veya daha az olanlara göre 2 kat fazladir. Özellikle bale gibi, küçük yaslarda baslanan ve devam ettirilen fiziksel aktiviteler, adet görmeye baslama yasini ortalama 3 yil geciktirmektedir. Adetin bir yil gecikmesi, kanser riskini % 20 azaltmaktadir.

Memorial Atasehir Hastanesi Medikal Onkoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Betül Öztürk, bale gibi spor aktivitelerinin meme kanseri gelisimine etkisi hakkinda bilgi verdi.

Ilk adet görme yasi 12’nin altindaysa kanser riski yüksek

Erken adet görme meme kanserinde önemli bir faktördür. Adet görmenin geciktigi her yil, meme kanseri riski % 20 azaltmaktadir. Adetin ilk baslama yasinin yani sira düzenli adet görme yasi da önemlidir. Adetin ilk baslamasi ile düzenli adet baslamasi arasinda 1 yildan uzun süre geçenlerde risk % 50 oraninda azalmaktadir. Ilk adetini 12 yas ve altinda görmeye baslayan, 1 yildan önce düzenli adete geçen kadinlarda ise kanser riski 4 kat artmaktadir.

Küçük yasta fiziksel aktivite adet yasini geciktirir

Erken yasta baslanan fiziksel aktiviteler adet görmeye baslama yasini geciktirmektedir. Bale yapan, yüzen ya da kosan kizlarin adet görmeye baslama yasi, diger yasitlarina göre 3 yas gecikmektedir. Bale yapan kizlarin incelendigi bir çalismada; adet görmeye basladiklari ortalama yas 15.4 olarak belirlenirken, diger kontrol grubunun yasi 12.5’tir. Haftada en az 600 kalori harcayacak sekilde orta derecede egzersiz yapan kizlarin, daha az fiziksel aktivite gösteren kizlara göre meme kanseri riski azalir. Baleye aktif olarak devam eden kizlarin bu süreçte meme gelisimlerinin geciktigi gözlemlenmistir.

Egzersiz kanser riskini % 60 azaltir

Ergenlik ve eriskin dönemde yapilan egzersizler meme kanseri riski üzerinde etkilidir. Egzersizin 40 yasin altindaki kadinlarda meme kanseri riskini azalttigi bilinmektedir. Haftada 4 saat veya daha fazla egzersiz yapan kadinlarda kanser riskinin, hiç egzersiz yapmayanlara göre % 60 oraninda daha az oldugu saptanmistir.

Erken menopoz meme kanseri riskini azaltir

45 yasindan önce menopoza giren kadinlarda risk, 55 yasindan sonra girenlerin yarisi kadardir. Yani aktif adet dönemi 40 yil veya daha fazla süren kadinlarda risk, ayni dönemi 30 yil ve daha az olanlara göre 2 kat fazladir. Menopozun ortalama 1 yil gecikmesi, kanser riskini % 3 oraninda artirmaktadir. 50 yasindan önce menopoz, meme kanseri riskini azaltir.

Rakamlarla meme kanseri riski!

• Ailesinde birinci derecede meme kanseri olanlarin bu hastaliga yakalanma riski, 2 kat fazladir.

• 30 yasindan sonra dogum yapanlarda risk, 20 yasindan önce yapanlara göre 4 kat fazladir.

• Ailesinde meme kanseri olanlarda dogum kontrol hapi kullanimi, kanser riskini artirmaktadir.

• Adetin ilk baslama yasinin her yil gecikmesi, kanser riskini % 20 azaltmaktadir.

• Her on yillik periyotlarda bir önceki on yila göre risk 2 kat artar. (50’li yaslarda, 40’li yaslara göre risk 2 kat fazladir)

• Ilk dogumunu 30 yasindan sonra yapanlarda risk, 20 yasindan önce yapanlara göre 4 kat fazladir.

• Sismanlik, dogurganlik çagindaki kadinlarda meme kanseri riskini 2 katina çikarir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası