Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Allerji Asisi (Immunoterapi)

Baharin gelmesi ile “Saman Nezlesi” dedigimiz hastaliktan yakinan insanlar, antihistamin ve/veya burun spreyleri kullanarak semptomlarini bastirmaya çalisirlar. Bazi vakalarda bu yöntemler kafi gelmez ve bir allerji uzmanina basvurmalari gerekebilir. Tedavide allerjenlerden sakinma ve ilaçla sagiltma en sik basvurulan yöntemler olmakla birlikte Allerji Asisi (Immunoterapi)’da düsünülmesi gereken bir yoldur.

Öte yandan asi, her allerji hastasina verilmeli midir? Verilebilir mi? Sakincalari var midir? Bunlari irdelemek gerekir. Asilari kimlere verilmelidir? Asi ile allerji hastaligindan tamamen kurtulmak mümkün müdür? Asi verilmesi için ne gibi sartlar ve ortam gerekmektedir? Öncelikle ürtiker ve atopik dermatit ve astim hastalarinda hemen hemen hiç sonuç alinmadigi bilinmelidir. Yiyecek allerjenleriyle asi hazirlanmaz.Asilarin, farkli özellikleri vardir. Allerji doktoru neye göre ve nasil seçim yapmalidir? Tüm bunlar hastadan hastaya degisebilir ve her hastanin allerjilerine göre allerji asi içerigi de degisiktir.

Her seyden önce hastanin allerji sikayet ve bulgularinin degerlendirilmesi gerekmektedir.

Saman nezlesinin yani sira akciger hastaligi (allerjik astim) var midir? Allerjik astima, KOAH (kronik obstraktif akciger hastaligi) eslik etmekte midir? Hastanin çevre faktörleri tam olarak kontrol altina alinmis midir? Örnegin hastanin kedi allerjisi varsa ve evde kedi hala yasamaya devam ediyorsa, allerji asisinin iyilestirme gücü oldukça düsüktür. Kediyi uzaklastirip asiya baslanirsa, etkin sonuç alinabilir. Ya da hastada KOAH varsa ve/veya sigara içiyorsa, allerjik rinite bagli basit bir bronkospazmla kiyaslandiginda, asidan fayda görmesi olasiligi neredeyse hiç yoktur. Belki biraz hapsirik ve burun kasintilarinda azalma kaydedilir. Ama burun tikanikligi, öksürük, nefes darligi kaybolmaz. Hastanin solunum yolu sikayetleri sadece allerjik rinite mi baglidir? Bunu saptamak için allerji Prik testleri yapilmalidir (klinik olarak semptomlarla en dogru paralelizmi saptayan yöntemdir). Bunun yani sira hastada sinüzit, nazal sinüzal polip gibi hastaliklarinda olup olmadigi incelenmelidir. Hastanin sinüzit ve polipleri tedavi edilmeden allerji asisindan bir fayda görülme ihtimali çok azdir.

Bu durumlardan süphelenilirse asiya baslamadan önce bir Kulak Burun Bogaz Uzmani ile konsültasyon yapilmasi ve/veya sinüs/akciger filmleri çekilmesi gerekebilir. Asilar kisinin allerjisi oldugu saptanan polen, toz akari, hayvan epiteli vs. allerjenlerinin allerji uzmaninin hesapladigi formulasyona göre hazirlanir. Bu asi çok düsük sulandirma ve dozlardan baslayarak, tedrici bir sekilde haftalik infeksiyonlarla daha yüksek dozlara çikarilarak. Devam dozuna erisilir. Immunoterapi (Allerji asi tedavisi) total 4 veya 5 yil süren bir programdir. Agizdan damla ile alinan asilar da vardir ama henüz tam olarak tedavi eden özelligi düsüktür. Hastada tüm bulgulariyla asiya baslanmasi uygun görülse bile bazen sosyal nedenlerle asi vermek mümkün olmayabilir. Bunlarin en basinda is-okul-sik seyahatler dolayisiyla asilari düzgün zaman araliklari ile yaptirmak mümkün olmayabilir. Asilanma aralarda oldugundan ve asi tam olarak bagisiklik sistemi ile tanisamayacagindan, asilamada ilerleyememege yol açar.

Bir ikinci ve en önemli neden de çok nadir olmakla birlikte daha en erken dönemler de bile siddetli sistemde allerjik reaksiyon gelismesi de (öksürük, ürtiker, nefes darligi vs) olabilir. Bu her iki durumda da allerji asilamasi durdurulur. Konservatif tedaviler uygulanir. Bütün bu yukarida anlatilan olumsuz olasiliklara ragmen rinitli hastalarin çogunda asidan oldukça basarili sonuçlar elde edilir. Allerjik rinitlerde %80-90’a varan semptom azalmasi ile klinik iyilesme gözlenmektedir ve iyilik hali 15-20 yil devam edebilmektedir.

Prof. Dr. Jale Göktan
Amerikan Hastensi
Alerji ve Immünoloji Bölüm Baskani
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası