Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Alerji deyip geçmeyin! Öldürücü olabilir!

Bahar aylardinda sikça ortaya çikan rahatsizliklarin basinda alerjiler geliyor. Polenlerin ortaya çikmasi ile tetiklenen bahar alerjileri çogunlukla zararsizdir ve kolayca tedavi edilebilirler. Ancak her alerji bu kadar masum degildir. Küçük bir parça yer fistigi veya kabuklu deniz mahsulü alerjik bünyelerde ölüme yol açabilir. KadiköySifa Atasehir Hastanesi Dahiliye Uzmani Dr. Arzu Yalçin ölümle sonuçlanabilen alerjiler hakinda bilgi veriyor!

Alerjinin tanimi nedir?

Alerji, vücudun bir takim organik veya organik olmayan maddelere gösterdigi asiri duyarlilik reksiyonudur. Alerjik hastaliklarin en sik rastlanan tipleri, alerjik rinit, bronsiyal astim, atopik dermatit ve besin alerjileridir.

Alerjinin görülme orani nedir?

Alerjik rinit sikligi 15-25 yas grubunda %10 olarak kabul edilmektedir. Astim ise tüm dünyada rastlanan en sik kronik hastaliklardan biridir. Tüm dünya için kabaca sikligi %10 olarak kabul edilmektedir. Yetiskinlerde ortalama %5 olarak rastlanmaktadir. Genetik faktörler çok önemli yer tutmaktadir ancak çevresel faktörler de bir o kadar önemlidir. Bebeklikte sigara dumani, hava kirliligine asiri maruziyet, asiri hijyen, bazi viral enfeksiyonlarin etiyolojide önemli oldugu bilinmektedir.

Anaflaksi nedir?

Anaflaksi, ani baslayan, süratle gelisen ve ölümle sonuçlanabilen sistemik bir alerjik reaksiyondur. Sikligini bilmek zordur. Genel bir degerlendirmeye göre hastaneye yatan her 3000 hastadan birinde anaflaksi görülebildigi tahmin edilmektedir. Bunlarin %0,5'i ari sokmasina, %0,01'i radyokontrast maddeye, %1'i peniciline, 5.000-25.000 de biri genel anestetiklere, 3.000-5.000'de biri hemodiyalize, 10.000.000'da biri ise alerjen enjeksiyonlarina baglidir. Ölümcül anaflaksi orani penicilin için % 0,002, ari sokmasi için %0,001 oldugu tahmin edilmektedir. Ilaçlar arasinda en sik anaflaksi nedeni olan penicilin, radyokontrast madde ve opiatlar; yer fistigi, balik ve kabuklu deniz mahsulleri ise en sik anaflaksi nedeni olan besinlerdir.

Anaflaksi olasiligi alerjik bünyelilerde daha mi siktir?

Bu konu tartismalidir ancak, bu kisilerde anaflaktik reaksiyonlarin daha agir seyrettigi bilinmektedir. Hasta ve hasta yakinlarinin egitilmesi riski önlemede çok basarili bir yöntemdir. Hastalar özellikle gizli allerjenler ve çapraz reaksiyonlar konusunda uyarilmalidir. Örnegin sütlerin penicilinle kontamine olabilecegi ya da restoranlarda yiyeceklere küçük miktarda da olsa süt, yumurta, yer fistgi, soya ya da diger katki maddeleri karisabilecegi, lateks alerjisi olanlarda muz, avokado ve patatesin, peniciline duyarli olanlarda da diger beta laktam antibiyotiklerin çapraz reaksiyona yol açabilecegi hatirlanmalidir.

Radyokontrast madde ile daha önce anaflaksi geçirmis olan kisilerde yeni bir radyolojik inceleme gerektiginde steroid ve antihistaminik ajanlarla ön tedavi yapilmasi reaksiyonlari önleyebilir. Bu durumu yasamis kisilerin buzdolabinda ve yolculuga çikarken yanlarinda Adrenalin ampul bulunmasi da iyi olur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası