Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KALBINIZLE AYNI YASTA MISINIZ?

Kemik yasi, yumurtalik yasi, cilt yasi derken yasam kalitesinin yükselmesine çok önemli etkileri olan kalp ve damar yasi da, insan hayatinin en önemli parçalarindan biri oldu.

Saglikli yasamin altin kurallarindan biri olan kalp ve damar sagligini, “damar yasi” ile ölçmek mümkün.

Yeni dogmus bir bebegin kalp ve damar yasi, fiziksel yasla ayni. Yani 0. Ancak 1 yasindan itibaren beslenmeye ve yasam tarzina bagli olarak fiziksel yasla kalp damar yasi farklilasmaya basliyor.

Sigara kalp damar yasini 15, sinav stresi 5, obezite ise 30 yil ilerletiyor. 7-8 yaslarinda obez bir çocugun damar yasi ise 38.

Memorial Sisli Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Baskani Prof. Dr. Bingür Sönmez, kalp ve damar yasina olumsuz etki eden faktörler hakkinda bilgi verdi.

Insanlarin iki türlü yasi vardir; biri takvim, digeri de damar yasidir. Yeni dogmus bebegin hem takvim hem de damar yasi 0’dir. Ancak bunlar birlikte ilerlemez. Çünkü insan yasamini yakindan ilgilendiren ancak uzak durulmasi gereken çok önemli faktörler, kisiden önce kalbini ve damarlarini yaslandiriyor.

Kisinin 1 yasindan itibaren kalp ve damar yasi hizla büyümeye, fiziksel yasin onlarca yil önüne geçmeye basliyor.

Sigara içiyorsaniz 15 yil daha yaslisiniz!

Sigara içen kisiler, takvim yasindan 15 yas daha yasli olduklarini bilmelidir. Çünkü sigara, kalp damar yasini 15 yil ilerletiyor. Yani sigara tiryakilerinde damar yasi, 15 yil önden gidiyor. 20 yil, günde 1 paket sigara içen bir insanin, ömrünün 5-10 yil daha kisa oldugu kesinlikle bilinmelidir.

Yanlis beslenme kalbi 30 yil ileri götürür

Yanlis beslenme de kalbi yaslandiran en önemli risk faktörlerinden biridir. Sagliksiz beslenme, kalp ve damar yasini 30 yil ileri götürmektedir. Amerikan Kalp Dernegi’nin yaptigi bir arastirmaya göre; 10-15 yasindaki obez çocuklarin damar yasinin 45 oldugunu saptanmistir.

8 yasindaki çocuklarin kalbi 38 yasinda!

Çocuklukta alinan kilolar ileriki yillarda çok zor verilmektedir. Çocuklukta baslayan damar sertliginin hizi, ileri yaslarda baslayan damar sertliginin hizindan çok daha farkli seyretmektedir. 7-8 yaslarindaki bir obez çocugun kalp ve damar yasi, takvim yasinin üzerine 30 yil ilave edilerek hesaplanmaktadir. Bu durumda, 8 yasindaki bir çocugun kalp yasi 38’dir. Çünkü obezite nedeniyle damar cidarinda, damar sertliginin baslangici olan yaglanma plaklari baslayabilir.

Ilk bir yasta özel mamalar kullanilmamali

Ilk bir yas içerisinde çocuklarin anne sütü ile beslenmesi çok önemlidir. Bu dönemde çocuklarin ileride obezite sorunu yasamasina neden olan özel mamalar, kesinlikle kullanilmamalidir. 2 ile 6-7 yas arasinda çocuklara iyi bir beslenme aliskanliginin yani sira; özellikle spor aliskanligi da kazandirilmalidir. Bu dönemde; oyun oynama, bahçeye çikma, parka gitme gibi basit eglencelerin yaninda, spor da olmalidir. 7-15 yas arasi çocuklarin fast food tarzi beslenme tarzindan kesinlikle uzak tutulmasi gerekir. Çocuklara 10 yasindan itibaren saglikli beslenme aliskanligi kazandirilmali, fast food’un zararlari ögretilmelidir. Çocukluk çagindan itibaren saglikli ve dengeli beslenen çocuklar, yine genç yaslardan itibaren spor yaparak hayatini devam ettirdiginde, 80 yasina geldiginde bile golf oynayabilir. Ancak ayni yasta baska bir kisi, yasam kalitesini düsüren her türlü olumsuz etmen nedeniyle tekerlekli sandalyeye dahi bagli kalabilir.

Sinav stresi kalpten 5 yil götürüyor!

Gençlerin üzerine yüklenen agir sinav stresi, kalp yasini olumsuz etkiliyor.

12-13 yasindaki bir çocuk 3 yil yaris ati gibi kosturuluyor, sürekli sinavlara hazirlaniyor. Her sinav dönemi çocuklarin damar yasina 5 yil ekliyor. 18 yasina gelmis ve en az iki sinav geçirmis olan bir gencin kalp yasi, üzerine eklenen ortalama 7 yil ile birlikte en az 25 oluyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası