Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HASTANELERIMIZ ACIL DURUMLARA NE KADAR HAZIRLIKLI

Hastanelerde afet yönetimi

Dünya son yillarda birçok afetle karsi karsiya kaldi. Japonya deprem kusaginda yer alan bir ülke olmasi nedeniyle en çok dogal afet yasayan ülkeler arasinda geliyor. Son olarak Japonya’da 8,9 büyüklügünde oldugu bildirilen deprem ve depremin ardindan gelen tsunami de dünya gündemini oldukça mesgul etti, etmeye de devam ediyor. Saglik kuruluslari, birçok farkli sektör kurulusu gibi, kullanici hatasi, alt yapi yetersizlikleri, mali yetersizlikler ya da yönetimden kaynakli sorunlar nedeniyle karsilastiklari olaganüstü durumlara hazirliksiz yakalanabiliyorlar. Ancak, saglik kuruluslarinin her türden felakete karsi diger bütün kuruluslardan daha hazir olmasini beklemek yanlis olmaz saniriz.

Aysenur Asuman UGUR

Dünya son yillarda birçok afetle karsi karsiya kaldi. Japonya deprem kusaginda yer alan bir ülke olmasi nedeniyle en çok dogal afet yasayan ülkeler arasinda geliyor. Son olarak Japonya’da 8,9 büyüklügünde meydana geldigi bildirilen deprem ve depremin ardindan gelen tsunami de dünya gündemini son günlerde oldukça mesgul etti, etmeye de devam ediyor. Deprem kusaginda yer alan bir ülke olmasi nedeniyle hem fiziksel hem de psikolojik olarak depreme belki de en hazirlikli ülke olan Japonya’nin 8,9 büyüklügündeki bir depremi en az hasarla atlattigi da söylenebilir saniyoruz. Ama deprem sonrasinda meydana gelen tsunami nedeniyle de binlerce Japon hayatini kaybetti. Ilerleyen günlerde bu rakamin on binlere ulasmasindan endise ediliyor. Öte yandan son afetlerin etkisiyle Japonya’daki enerji tesisleri de hasar gördü. Nükleer santralde yasanan sorunlara bagli sizintinin insan sagligini etkileyecek boyutlara ulasmamasi için Japon hükümeti tarafindan yogun bir çaba sarfedildigi günleri yasiyoruz. Ayrica bu nükleer sizintinin Japonya’nin sinirlarini asip diger ülkeleri tehdit etmesi de gündemde. Bütün dünyayi ilgilendiren sorun, nükleer santral yatirimi olan bazi ülkelerin her türlü yatirimlarini yeniden gözden geçirdiklerine tanik oluyoruz.

Tayvan, Haiti, Sili depremi ve Türkiye’de 1999 yilinda yasanan Gölcük-Adapazari depremi dünyanin son yillarda yasadigi önemli afetler arasinda yer aliyor. Endonezya’da yasanan tsunami ve geçtigimiz yil Pakistan, Avustralya ve Brezilya’da gerçeklesen sel felaketleri de son yillarda yasanan büyük afetler arasinda gösterilebilir. Bu tarz dogal afetler binler ya da on binlerce insanin hayatini kaybettigi ve insan sagligini toplu olarak riske atan durumlar yaratiyor. Dolayisiyla da saglik hizmeti sunmanin ve almanin farkli sekillerde önem kazandigi kosullar yasaniyor.

Hem dünyada hem de Türkiye’de yerlesik afet bilincinin düzeyi de kimi zaman afetlerin etkilerini artiran ya da azaltan bir unsur olarak karsimiza çikiyor. Felaketlerin sonucunda en çok ihtiyaç duydugumuz kurumlarin basindaysa süphesiz saglik kuruluslari geliyor. Afet dönemlerinde hem kamu hem de özel saglik kuruluslarinin da hiç bir detayi ve varsayimi atlamadan organize bir sekilde saglik hizmetini sürdürmeleri de oldukça önem tasiyor. Tabii hastanelerin kendi alt yapilari ve sagliklari iyiyse...

Saglik kuruluslari, birçok farkli sektör kurulusu gibi, kullanici hatasi, alt yapi yetersizlikleri, mali yetersizlikler ya da yönetimden kaynakli sorunlar nedeniyle karsilastiklari olaganüstü durumlara hazirliksiz yakalanabiliyorlar. Ancak, saglik kuruluslarinin her türden felakete karsi diger bütün kuruluslardan daha hazir olmasini beklemek yanlis olmaz saniriz.

1999 yilinda yasadigimiz Marmara depreminden sonra ülkemizde konuyla ilgili yasa ve yönetmeliklerde ciddi düzenlemeler yapildi. Hemen her kurulusun, hastanelerin ve vatandasin depreme karsi bilinç düzeyi yükseldi. Deprem sigortasi zorunlu hale getirildi, deprem çantalari olusturuldu, yeni yapilan ve yapilacak binalarin depreme dayanikli olmasi sarti arandi vs...

Depremler ve diger afetler hastaneleri bekleyen tek tehlike degil. Türkiye’de hem özel hem de kamu hastanelerinde çikan yangin haberlerini son yillarda sanki daha siklikla duyuyoruz. Bu da hastanelerin kendi sagliklarinin ne kadar iyi oldugu konusunda yeniden ve yeniden düsünmenin gerekli oldugunu ortaya koyuyor. Son yillarda hastanelerde çikan yangin haberlerine bir göz atalim:

2009 yilinda Bursa Sevket Yilmaz Devlet Hastanesi’nde çikan yanginda 8 kisi hayatini kaybetti. 2010 yilinda Istanbul’un Gaziosmanpasa ilçesinde özel bir tip merkezinin çatisinda çikan yangin nedeniyle hastanede zor anlar yasandi. 2010 yilinda yasanan bir baska yangin haberiyse Süreyyapasa Gögüs Hastaliklari Hastanesi’nin çati katinda çikan yangin oldu. Can kaybi olmadigi bildirildi ama hastanenin yogun bakim servisi bosaltilmak durumda kaldi. 2011 yilinda Sivas’in Zara ilçesinde bulunan devlet hastanesinde çikan yangindaysa can kaybi olmasa da hastanede hasar meydana geldi. En son alinan haberlere göre de Istanbul’un Fatih ilçesindeki bir özel hastanenin ameliyathanesinde baslayan yangin yayilmadan söndürüldü. Tüm bu yangin vakalarinin nedenleri hakkinda öne sürülen hep ayniydi: Elektrik kontagi...

Daha birçok benzer haberi yukaridaki listeye eklemek mümkün. Yeryüzündeki her yapi gibi hastane yapilanmalari da benzer istenmeyen durumlarla her an karsi karsiya gelebilirler. Hal böyleyken, akla gelen ilk sorunun; saglik kuruluslarinin yönetimleri, fiziki alt yapilari, personel egitimleri ve organizasyonlariyla olasi felaketlere ne kadar hazirlikli olduklarini içermesi sasirtici olmaz...

Aslinda saglik kuruluslarinin afet yönetimi açisindan artik çok daha donanimli ve en azindan fikri düzeyde daha hazir olduklarini söylemek yanlis olmaz. Konuyu içeren çalismalara hem hastanelerin özelinde hem de saglikla ilgili bütün çevrelerde rastlaniyor. Türkiye’deki afet organizasyonunun son yillarda geldigi durum hakkinda Türkiye Acil Tip Dernegi’nin (TATD) görüslerine basvurduk. TATD Genel Sekreteri ve Afet Komisyon Sorumlusu Uz. Dr. Aslihan Yürüktümen su bilgileri verdi:

“ ‘Zarar azaltma’ ve ‘hazirlik’ evrelerine yönelik olarak yapilan ve bu çalisma basliklari altinda yer alan ‘Hastane Afet Planlari’nin multidisipliner yaklasim gerektiren afet ve afet organizasyonunun yalniz bir bölümüdür. Marmara depremi tecrübesi sonrasinda konuyla ilgili yasa ve yönetmeliklerde ciddi düzenlemeler yapildi. Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) olusturuldu. Tüm afet yönetiminin diger kurumlardan bagimsiz basbakanlik çatisi altinda toplanmasi, gerek hastane öncesi gerekse de hastane asamasinda görev alan personelin egitimi ve kurumlarin hazirligi ile ilgili yapilanlar bu süreçte gerçeklesti ve kismen de devam ediyor.”

Uz. Dr. Aslihan Yürüktümen’in yukarida belirttigi “UMKE”yi son yillarda sik sik duyuyoruz. Marmara ve Düzce depremlerinden sonra gündeme gelen ve 2004 yilinda resmi olarak kurulan UMKE, ülkemizde ya da yurt disinda meydana gelen afet ve olagan disi durumlarda saglik hizmetleri sunmak üzere kuruldu. UMKE’nin görevleri söyle belirtiliyor:

“Hastalara/yaralilara aldiklari özel egitim ve donanimla, olay yerinde, en kisa sürede ve uygun yöntemlerle müdahale ederek gecikmis kurtarmaya bagli ölümleri ve kurtarmadan kaynaklanacak ölüm ve sakatliklari en aza indirmek. Afet veya olagandisi durumlarda imkân ve kabiliyetlerini kullanarak hastalara/yaralilara medikal müdahale yapmak ve kurtarmak. Kurtarilan kazazedeleri, en kisa sürede ileri acil tedavi ünitelerine naklini saglamak üzere ambulanslara, uygun nakil araçlarina ve görevlilerine teslim etmek. Afetler ve olagan disi durumlarda diger saglik ekiplerinin sundugu tibbi yardimlarin yeterli olmadigi durumlarda ve alanlarda, ekibin kendi donanim, personel ve egitim olanaklari dâhilinde ihtiyaç duyulan saglik hizmetlerine destek vermek. Olay yeri saglik hizmetlerinin yönetimi yapmak, triyaj, tibbi müdahale, nakil hazirliklari, haberlesme ve kayit yapmak. Afet birimi ve diger yerler ile gerekli iletisimi ve bilgi akisini saglamak. Faaliyetleri kapsaminda ilgili kurum, kurulus ve kisilerle isbirligi yapmak. Gerekli hallerde, yurtdisinda meydana gelen afet ve olagan disi durumlarda saglik hizmetlerinde görev almak.”

Süphesiz UMKE gibi bir organizasyonun kurulmasi 1999’da yasadigimiz Marmara depreminden önce de gerekliydi. Ülkemizin deprem kusaginda yer aldigi, dünyada iklim degisiklerinin yasandigi sel, toprak kaymalari gibi olaylarin artik daha sik yasandigi biliniyordu. Ayrica her olusumun alt yapi sorunlarindan kaynaklanmasi olasi sorunlarin yasanmasi da beklenir olmaliydi.

Konuyla baglantili olarak TMMOB Insaat Mühendisleri Odasi’nin (IMO) “Türkiye’de Deprem Gerçegi” baslikli arastirmasinda su verilere yer verildi:

“Türkiye topraklarinin yüzde 66’si, nüfusun yüzde 71’i, toplam belediyelerin yüzde 68’i (1900 adedi) 1. ve 2. derece deprem bölgeleri içinde yer aliyor. Türkiye genelinde Saglik Bakanligi’na bagli toplam 832 hastane bulunmaktadir. Türkiye nüfusunun yüzde 71’inin 1. ve 2. derece deprem alani üzerinde yasadigi; hastanelerin de nüfus yogunluguna göre dagildigi düsünüldügünde, ülkemizdeki hastanelerin çok büyük bölümünün en üst düzeyde deprem tehlikesi altinda oldugu söylenebilir.

Türkiye’de saglik kuruluslarinin 3’te 2’sinden fazlasi 1. ve 2. derece deprem bölgesi üzerinde bulunmaktadir. Bu bölgelerde bulunan binalarin yalnizca 54’ünün güçlendirme projesi hazirlanmis durumdadir. Güçlendirme imalati tamamlanan ve yapilmakta olan hastane bina sayisi ise 55’tir ve bu sayilar oran itibariyla yüzde 1’in altinda kalmaktadir.”

Konuyu hastaneler açisindan incelemeye aldigimizda ülkemizdeki hastanelerin gerçek anlamda bir afet plani olup olmadigi, ilk akla gelmesi gereken soru... TATD bünyesinde hastanelere afet yönetimi konusunda egitimler veren Uz. Dr. Yürüktümen genel tespitlerini söyle siraliyor:

“Bölgesel farkliliklar olmakla birlikte hem özel hem devlet kurumlarinda; gerek getirilen yasal zorunluluklar gerekse de kalite çalismalarinin getirdigi zorunluluk nedeniyle kagit üzerinde de olsa hastanelerimizin siklikla bir afet plani mevcuttur. Ancak uygulamayi degerlendirdigimizde çok az bölge ve hastanenin belli bir yol kat edebildigini görmekteyiz.”

2011 yili itibariyle hastanelerin afet planlari ile ilgili olusturduklari genel tablo Acil Tip Dernegi yöneticisi tarafindan yukaridaki sözlerle özetleniyor.

Elbette hastaneler herhangi bir felaket durumunda yasanabilecek olumsuzluklari en az indirgemek için bir acil durum planlamasi bulunduruyor. Bu planlamalar çesitli kalite belgesine sahip ya da kalite belgesi alma sürecindeki saglik kuruluslarinda zaten zorunlu olarak yapiliyor. Ancak konunun önemine uygun ve tam anlamiyla sindirilmis girisimlerin ne denli hayata geçirilebildigini de görmek zorundayiz.

Hastanelerde afetlere yönelik önlemler hakkinda sorularimizi yönelttigimiz Academic Hospital Entegre Yönetim Sistemi Koordinatörü A. Yunus Sariyildiz, kendi hastanelerinde bu yönde yapmis olduklari çalismalari söyle aktariyor:

“Hastanemizde Entegre Yönetim Sistemi kurulmustur. Bu çerçevede; ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001:2004 Çevre Yönetim Sistemi, ISO 1002:2004 Müsteri Sikayetleri Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001:2007 Is Sagligi ve Güvenligi Yönetim Sistemi islemektedir. Dolayisiyla bir afet durumunda nasil hareket edecegimiz, Acil Durum Yönetimi Prosedür ve Talimatlarinda tanimlanmistir.”

Hastanelerde afet yönetimine yönelik olarak anlasilan, prosedür ve talimatlar da afet yönetim organizasyonunda görev alacak özel ekiplerin kimlerden olusacagi ve bu ekiplere ne tarz egitim verilecegi de konunun ayni derecede önemli yanlari olarak karsimiza çikiyor. Afet yönetimiyle ilgili genis çapli bir organizasyon kurduklarini belirten Florence Nightingale Hastaneleri Kalite Sistemleri Yöneticisi Nilgün Çakir, böylesi acil durumlari içeren çalismalari hakkinda su bilgileri paylasiyor:

“Öncelikle herhangi bir afet durumunda yasanabilecek olumsuzluklari en aza indirgemek için bir planlamamiz mevcuttur. Hastanemizde gelisebilecek olasi felaket durumlari iç ve dis afetler olarak tespit edilmis ve tanimlanmistir. Felaket durumlari, alinacak önlemleri ve felaket durumunda yapilmasi gerekenleri içeren kurum genelinde yayinlanmis ve yilda en az 1 defa gözden geçirilmekte olan Acil Durum Plani mevcuttur. Bir felaket durumunda görev alacak özel ekipler olusturulmus ve bu ekiplere egitim verilmistir.”

Medistate Kavacik Hastanesi Teknik Hizmetler Müdürü Oguz Yesiltas ise hasta ve yakinlarinin kaliteli ve güvenli saglik hizmeti alabilmeleri, çalisanlarin güvenli bir ortamda faaliyet göstermeleri için; acil durumlarda en kisa zamanda etkin bir biçimde müdahale edebilmek, yetki kargasasini önleyerek saglikli ve bilinçli müdahale saglamak amaciyla Tesis Güvenlik ve Yönetim Komisyonu’nca su programlari uyguladiklarini belirtiyor:

“Tüm personel yilda bir kez yangin söndürme egitimi alir ve bu egitimler sertifikalandirilir. Acil durum eylem planlari yapilmis, gerekli görev tanimlari ve yetkilendirmeler hazirlanmistir. Acil durum süreç ve prosedürleri hazirlanarak uygulamaya konulmustur. Acil durumlara hazirlikli olmak için de belirli periyotlarda tatbikatlar yapilmaktadir.”

Oguz Yesiltas hastanenin teknik donanimlari hakkindaysa su bilgileri veriyor:

“Hastanemizde acil durumlar için bulunan ekipman ve alanlarimizin tümü bina yönetim ve otomasyon sistemine bagli çalisiyor. 850 noktali yangin algilama sistemi, sulu söndürme sistemi, 35 adet yangin dolabi, 80 adet yangin söndürme tüpü, 2 adet elektrikli yangin pompasi, 2 adet dizel yangin pompasi, 150 ton kapasiteli yangin deposu, 266 m2 siginak, 2 adet genel yangin merdiveni, 6 adet bina haricine yangin çikisi, elektronik izlemeli yangin ve duman kapilari, 2 yangin merdivenleri basinçlandirma fani var.”

Hastaneler olasi acil durumlarda çalisanlarini yukarida da belirtildigi gibi organize ettiklerini belirtiyorlar. Öte yandan hastanelerimizin olasi bir afet durumunda hangi teknik donanimlara sahip olduklari da konunun bir baska boyutunu olusturuyor. Erciyes Üniversitesi Hastanesi Afet Yönetim Merkezi Müdürü Mehmet Yesiltas, “afetlere teknik anlamda hiçbir zaman tam olarak hazirlikli olunamayacagini, çünkü her afet ve beklenmeyen olayin kendi dinamiklerini oldugunu” belirterek mevcut teknik donanimlari hakkinda su bilgileri veriyor:

“Hastanemizde yangin ve afet önlemleri ile ilgili son teknolojiyi takip ediyor ve uyguluyoruz. Birkaç örnek vermek gerekirse; hastanelerimiz yerleskesinde paratoner sistemi yaptirdik. Bu sistem ayrica yildirimin topraktan tekrar binamiza dönmesine müsaade etmeyecek sekilde yapilandirilmistir. Kuru boru (yangin sistemi), yangin söndürme dolaplarimizi yeni yönetmelige uygun hale getirdik, kimyevi madde depolarimizi hastaneler disina aldik, yangin söndürme tüplerimizi yeni nesil sivi söndürücüler ile yeniliyoruz. Son olarak hastanelerimiz içinde acil tahliye asansörü yapiyoruz. Bu asansör dis cepheden bütün olumsuzluklardan etkilenmeden çalisabilen bir tahliye asansörü olacak.”

Afetlere hazirlik konusunda görüslerine basvurdugumuz hastane yöneticileri, genelde teknik donanimlari hakkinda herhangi bir eksikleri olmadigini belirtiyorlar. Her tür istenmeyen olay ve dogal afetler sirasinda hastanelerin disaridan da kimi hizmetleri alabilmesi gerekiyor. Destek hizmetlerinin nasil alinacagi bazi hastanelerde ince ayrintilariyla planlanmis durumda. Disaridan hangi alanlarda destek alacaklarini belirleyen hastanelerin yani sira kimi hastanelerse kendi öz kaynaklarini bu alanda yeterli görüyorlar. Nilgün Çakir öncelikle böyle bir durumda kendi kaynaklarimi kullanarak planlama yaptiklarini belirterek su bilgileri aktariyor:

“Gerek malzeme temini ve sevkiyati gerekse hasta transferi öncelikle grup hastanelerimiz kapsaminda gerçeklestirilecek durumdadir. Grup genelinde tüm kurumlarimizin agir hasari durumunda, acil durum planimizda tanimlanan itfaiye, belediyeler, kamu kurum ve hastanelerinden yardim saglanacaktir. Bunun yaninda TAEK (Türkiye Atom Enerjisi Kurumu)’ten de radyasyon kazalari durumunda destek saglanmaktadir.”

Erciyes Üniversitesi Hastaneleri Afet Yönetim Merkezi Birim Sorumlusu Mehmet Eskitas ise bu yöndeki isbirlikçi kuruluslarini söyle siraliyor:

“Alacagimiz destek hizmetlerine ilgili planimizda yer veriyoruz. Bu kurumlar arasinda Erciyes Üniversitesi Rektörlügü, Kayseri Valiligi, Afet Acil Durum Il Müdürlügü, Kayseri Itfaiyesi, Il Saglik Müdürlügü ve bagli ekipleri ve gerekli kamu kurumlari var. Ayrica sivil toplum kuruluslari, AKUT, Kizilay ve afet gönüllülerini de ihtiyaç dâhilinde planimiz içerisine aliyoruz.”

Herhangi bir afet durumunda kilit konumda olan hastanelerde güvenligin saglanmasi, elektrik ve su kesintilerine yönelik olarak tedbirlerin alinmasi hem kurulusta mevcut bulunan hastalar açisindan hem de disardan gelecek yeni hastalar için oldukça önemli. Konuyla ilgili elektrik ve su kesintileri ve haberlesme anlaminda aldiklari tedbirler hakkindaysa Medistate Hastanesi Teknik Hizmetler Müdürü Oguz Yesiltas su bilgileri veriyor:

“2 adet 900 KVA jeneratör, 10 ton jeneratör yakiti, 600 ton su rezervi, haberlesme için 10 adet telsiz ve 12 adet güvenlik görevlisi hazir olarak görevlendirilmistir.”

Academic Hospital “Entegre Yönetim Sistemi Koordinatörü A. Yunus Sariyildiz ise hastanelerinde bu yönde almis olduklari tedbirleri ise söyle siraliyor:

“Yanginda kullanilmak üzere her katta merkezi yangin söndürme sistemi, yangin tüpleri mevcut olup sadece yanginda kullanilmak üzere 5 tonluk su depomuz vardir. Hastanemizde 400 KVA gücünde dizel jeneratör bulunmaktadir. Bu jeneratör enerji kesintisi halinde 5 saniye içerisinde devreye girip, hastanenin tamamini beslemektedir. Bununla beraber 1 tonluk yedek dizel yakit depomuz mevcuttur. Jeneratörümüz tam dolu depo ile 24 saat civarinda hastanemizin elektrik ihtiyacini karsilayabilecek güç ve donanimdadir. Afet durumunda su kesintisi halinde hastanemizde 24 saat hizmet verebilecek yeterlilikte 30 tonluk dahili korunakli sebeke suyu deposu mevcuttur.”

Florence Nightingale Hastaneleri Kalite Yöneticisi Nilgün Çakir ise elektrik ve su kesintileri, güvenlik ve haberlesmeye yönelik olarak almis olduklari önlemlerden söyle bahsediyor:

“Elektrik ve su kesintisi durumunda alternatif kaynaklardan su ve elektrik kullanim miktari ve toplam kapasiteye orani izleniyor ve kaydediliyor. Bu durum bu analizlere göre tekrar gözden geçiriliyor.”

Olasi bir nükleer, biyolojik ya da kimyasal kaza ya da saldiriya yönelik olarak hastanelerin ne gibi tedbirler aldigi da farkli bir soru. Belki de son zamanlarda Japonya’da yasanilan olaylar nedeniyle bu konunun üzerinde hassasiyetle durulmasi gerekiyor. Özellikle nükleer santrali olan, nükleer santrale komsu olan ülkelerde ve bizim gibi nükleer santral yatirimi üzerine çalismalari olan Türkiye’de... Söyle ki Japonya gibi en son teknolojileri kullanan ve üreten bir ülke bile her türlü tedbir alindigi halde maalesef nükleer santrallerindeki sizintinin önüne geçemedi. Simdilerdeyse bu sizinti genis bir cografyada insanlarin sagligini tehdit ediyor.

Ülkemize baktigimizda hastane afet plani olan her hastanenin olasi bir nükleer, biyolojik ya da kimyasal kaza ya da saldiriya yönelik olarak almis oldugu tedbirlerin “Çevre Yönetimi Prosedürü” ve “Acil Durum Yönetimi Prosedürü” çerçevesinde belirlendigi görülüyor. Erciyes Üniversitesi Hastaneleri’nin bu yönde çalismalarinda bahseden Mehmet Yesiltas su bilgileri aktariyor:

“Nükleer, biyolojik ve kimyasal kazalara karsi önlemlere hastane afet planimizda yer veriyoruz. Özellikle hastaneler için büyük tehdit olusturan radyasyon kazalarina karsi gerekli önlemlerimiz mevcut. Bu konuda Radyasyon Sagligi ve Güvenligi kurulumuz çalismalari yürütüyor. NBC saldirilarda ise Kayseri Valiligi’nin hazirlamis oldugu il afet plani kapsaminda üzerimize düsen görevleri yerine getirmeye çalisiyoruz.”

Oguz Yesiltas ise “Medistate Hastanesi’nde bu yönden dekontaminasyon kabini, gaz maskeleri, kimyasal sizdirmaz elbiseler ve kullanimlari yönünde personelimizi egitiyoruz” diyor.

Yukarida da belirtildigi gibi saglik kuruluslarindan bir takim örneklerle vermis oldugumuz gibi kuruluslarin kalite standartlari ve afet bilinç düzeyiyle orantili olarak hastane afet planlarini ve bu yönde teknik donanimlarini olusturduklari görülüyor. Ancak alinan önlemlerin geçerli ve kalici olup olmadigina da bakmamiz gerekiyor.

Türkiye Acil Tip Dernegi’nin Türkiye genelindeki saglik kuruluslariyla isbirligi halinde bir takim çalismalar uyguladigi biliniyor. Uz. Dr. Aslihan Yürüktümen Hastane Afet Plani, “HAP”in Türkiye’de ne kadar etkin isledigi yönünde tespitlerini söyle ifade ediyor:

“Teorik egitimler belli oranda verilmekle birlikte yapilan arastirmalarda ne yazik ki planlarin siklikla kagit üzerinde kaldigi, düzenli sekilde gerçek ölçekli tatbikatlar yapilmadigi ve ilgili görevlendirmelerin sürekliliginin saglanamadigi görülmektedir. Çok az kurum bu konuda rüstünü ispat etmis durumdadir.”

Uz. Dr. Aslihan Yürüktümen saglik kuruluslarindaki “HAP” ile ilgili düzenlen egitimlerde elde edilen sonuçlara göre durum degerlendirmesiniyse söyle yapiyor:

“Kurumumuz 2001 yilindan beri düzenli afet egitimi vermektedir. Sürece bakildiginda afet ve “HAP”a iliskin farkindaligin giderek arttigini söyleyebiliriz. Ancak yasal düzenlemelere ve konu ile ilgili çalisma yapma konusunda daha baska tetikleyici faktörler olmasina ragmen halen istenen noktada degiliz. 2007-2010 yillari arasinda düzenledigimiz güncel “HAP” egitimleri verilerine göre hastanelerimizin büyük oranda bir “HAP”a sahip olduklari (%90,6), ancak egitim verilen kurum sayisinin (%51,2) kisitli oldugu görülmektedir. “HAP” ayrintilari sorgulandiginda uygulama ve tatbikat yetersizligine bagli ciddi zaaflar oldugu gözlenmistir.”

Uz. Dr. Yürüktümen bu yöndeki önerileriniyse söyle siraliyor:

“Hem kamu hem de özel hastanelerde egitimlerin düzenliligi ve standart sekilde tekrarlanabilirliginin saglanmasi gerekmektedir. Ancak tüm bunlar için öncelikle hastane yöneticilerimizin konuyla ilgili yapilacak hazirliklarin is yükü ve mali açidan getirecegi olasi yüke ragmen önemine inanmasi saglanmalidir.”

Yararlanilan kaynaklar: http://www.ttb.org.tr/odd/index.php?option=com_
content&task=view&id=31&Itemid=47
http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=191110

Afet planlari düzenli araliklarla gözden geçiriliyorAcademic Hospital Entegre Yönetim Sistemi Koordinatörü A. Yunus SARIYILDIZ afet yönetimi ile ilgili olarak hastanelerinde yaptiklari çalismalarindan söyle bahsediyor:

Hastanemizde herhangi bir afet durumu ile ilgili bir Entegre Yönetim Sistemi kurulmustur. Bu çerçevede; ISO 9001: 2008 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001:2004 Çevre Yönetim Sistemi, ISO 1002:2004 Müsteri Sikayetleri Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001:2007 Is Sagligi ve Güvenligi Yönetim Sistemi islemektedir. Dolayisiyla bir afet durumunda nasil hareket edecegimiz, Acil Durum Yönetimi prosedür ve talimatlarinda tanimlanmistir. Hastanemiz deprem, yangin, sel vb. afet durumlarinda teknik olarak acil müdahale teçhizatlari ve acil müdahale ekipleri bulunuyor. Acil durumlarda kullanilmak üzere; gerekli olabilecek malzemelerin içerisinde oldugu bir bölümü hastane binasinin disinda organize ettik. Acil durum ekiplerimiz bu malzemeleri etkin bir sekilde kullanabilecek yetkinliktedir. Kurumumuzda; yangin, ilkyardim, koruma ve kurtarma ekipleri olusturulmustur. Ekiplere gerekli egitimler verilmis ve herhangi bir afet durumunda nasil davranacaklari konusunda görev tanimlamalari yapilmistir. Deprem, yangin, sel vb kötü hava kosullarina bagli olarak yasanan durumlarda meydana gelen olayin verdigi zarar, kurumun yanit verecegi kapasiteden daha büyükse, en yakin diger bir kurumdan lojistik destegi saglanir. Lojistik destek kapsaminda saglanacak yardimlar su basliklardan olusur:

Malzeme yardimi, gida yardimi, is gücü yardimi, iletisim yardimi, barinma yardimi, kurum adina diger kuruluslarla iliski, araç yardimi. Afet durumunda güvenlige, elektrik ve su kesintilerine yönelik olarak tedbirler aliyoruz. Örnegin acil durum prosedürü çerçevesinde güvenlik açisindan her kat için özel hazirlanmis tahliye plani acil çikis kapisina yönlendirme levhalari ve bu konu ile ilgili tahliye sorumlusu ve kurtarma ekibi belirlenmistir. Yanginda kullanilmak üzere her katta merkezi yangin söndürme sistemi, yangin tüpleri mevcut olup sadece yanginda kullanilmak üzere 5 tonluk su depomuz vardir. Hastanemizde 400 KVA gücünde dizel jeneratör bulunmaktadir. Bu jeneratör enerji kesintisi halinde 5 saniye içerisinde devreye girip, hastanenin tamamini beslemektedir. Bununla beraber 1 tonluk yedek dizel yakit depomuz mevcuttur. Jeneratörümüz tam dolu depo ile 24 saat civarinda hastanemizin elektrik ihtiyacini karsilayabilecek güç ve donanimdadir.

Afet durumunda su kesintisi halinde hastanemizde 24 saat hizmet verebilecek yeterlilikte 30 tonluk dahili korunakli sebeke suyu deposu mevcuttur. Olasi bir nükleer, biyolojik ya da kimyasal kaza ya da saldiriya yönelik olarak hastanemizde hem teknik hem de insan gücü açisindan bazi önlemler aliyoruz. Bu tür tehdit ya da saldirilarla ilgili olarak; Çevre Yönetimi Prosedürümüz ve Acil Durum Yönetimi Prosedürümüz çerçevesinde hareket ediyoruz. Saglik Bakanligi ile afet yönetimi konusunda koordinasyon içerisinde oldugumuz durumlar bulunuyor. Saglik Bakanligi ile Il Saglik Müdürlügü araciligiyla hastanemizde olusturulan acil durum telsiz sistemi ile irtibat halinde oluyoruz. Bu sistem sayesinde herhangi bir acil durum oldugunda, Il Saglik Müdürlügü ile dogrudan irtibat saglaniyor. Hem Bakanlik hem de kurumunuz tarafinda olusturulan afet planlari düzenli araliklarla gözden geçiriliyor. Gerekli güncellemeler yapiliyor. Hastanenizde afet bilincini olusturmak için yilda bir defa tatbikat düzenleniyor. Tatbikat esnasinda itfaiyeye gerekli bilgi veriliyor.

Herhangi bir afet durumunda personeli bilgilendirmeye yönelik olarak personelimiz için düzenli araliklarla afetlerde nasil hareke edilmesi gerektigi konusunda egitim programlari düzenliyoruz. Ayni zamanda hastalarimiza da çesitli iletisim kanallariyla afet durumunda nasil hareket edecekleri bilgisini vermeye çalisiyoruz. Katlarda ve her hasta odasinda bulunan acil durum tahliye planlari ile hasta ve hasta yakinlarimiz da bilgilendiriliyor.

Hastane Afet Plani “HAP”a iliskin farkindalik giderek artiyor Türkiye Acil Tip Dernegi (TATD) Genel Sekreteri ve Afet Komisyon Sorumlusu Uz. Dr. Aslihan YÜRÜKTÜMEN’in konuyla ilgili degerlendirmeleri söyle:

Geçtigimiz yillarda yasadigimiz Marmara Depremi tecrübesi sonrasi ülkemizde konuyla ilgili yasa ve yönetmeliklerde ciddi düzenlemeler yapilmistir. “Zarar azaltma” ve “hazirlik” evrelerine yönelik yapilan ve bu çalisma basliklari altinda yer alan “Hastane Afet Planlari” multidispliner yaklasim gerektiren afet ve afet organizasyonunun yalniz bir bölümüdür. Ulusal Medikal Kurtarma Ekiplerinin (UMKE) olusturulmasi, tüm afet yönetiminin diger kurumlardan bagimsiz basbakanlik çatisi altinda toplanmasi, gerek hastane öncesi gerekse de hastane asamasinda görev alan personelin egitimi ve kurumlarin hazirligi ile ilgili yapilanlar bu süreçte gerçeklesmis ve kismen devam etmektedir. Bölgesel farkliliklar olmakla birlikte hem özel hem devlet kurumlarinda gerek getirilen yasal zorunluluklar gerekse de kalite çalismalarinin getirdigi zorunluluk nedeniyle kagit üzerinde de olsa hastanelerimizin siklikla bir afet plani mevcuttur. Ancak uygulamayi degerlendirdigimizde çok az bölge ve hastanenin belli yol katedebildigini görmekteyiz. “HAP” bünyesinde yaptigimiz çalismalarda “müdahale” ve “iyilesme” evrelerinden ziyade afet öncesi “zarar azaltma” ve “hazirlik” asamalarina odaklanmaktadir. Türkiye Acil Tip Dernegi’nin geçtigimiz dönemlerde tamamlamis oldugu ve ülkemiz için gerçek anlamda bir ilk olan “Izmir Ili Saglikta Afetlere Hazirlik Programi”ndan örneklendirecek olursak, programda ilk fazda afet organizasyonunda yer alacak saglik kurum yöneticilerinin farkindaliginin saglanmaya çalisildigi egitim toplantilari yapilmistir. Temel afet kavramlarinin ve varsayimlarinin aktarildigi “Tibbi Acil Durum Yönetimi”, afetlerde hastanelerin organizasyonuna yönelik “Hastane Afet Planlamasi” ve afetlere has tibbi bakim niteliklerinin aktarildigi “Afet Tibbi” egitimleri ikinci fazda verilmistir. Tüm projenin son fazinda gerçek ölçekli tatbikatlar gerçeklestirilmistir. Temel anlamda bu ölçüde ayrintili olmasa da diger kurumlarca gerçeklestirilen etkinliklere de baktiginizda “HAP” ile ilgili çalismalar teorik egitimler, masa basi tatbikatlar ve sonrasinda, gerçek ölçekli tatbikatlardan olusmaktadir. “HAP”larda teorik egitimler belli oranda verilmekle birlikte yapilan arastirmalarda ne yazik ki planlarin siklikla kagit üzerinde kaldigi, düzenli sekilde gerçek ölçekli tatbikatlar yapilmadigi ve ilgili görevlendirmelerin sürekliliginin saglanamadigi görülmektedir. Çok az kurum bu konuda rüstünü ispat etmis durumdadir. “HAP”ta düzenlenen egitimlerde elde ettigimiz sonuçlara göre; Kurumumuz 2001 yilindan beri düzenli afet egitimi vermektedir. Sürece bakildiginda afet ve HAP’a iliskin farkindaligin giderek arttigini söyleyebiliriz. Ancak yasal düzenlemelere ve konu ile ilgili çalisma yapma hususunda daha baska tetikleyici faktörler olmasina ragmen halen istenen noktada degiliz. 2007-2010 yillari arasinda gerçeklestirdigimiz güncel HAP egitimleri verilerine göre hastanelerimizin büyük oranda bir HAP’a sahip olduklari (%90.6), ancak egitim verilen kurum sayisinin (%51.2) kisitli oldugu görülmektedir. HAP ayrintilari sorgulandiginda uygulama ve tatbikat yetersizligine bagli ciddi zaaflar oldugu gözlenmistir.

Hem kamu hem de özel hastanelerde egitimlerin düzenliligi ve standart sekilde tekrarlanabilirliginin saglanmasi gerekmektedir. Ancak tüm bunlar için öncelikle hastane yöneticilerimizin konuyla ilgili yapilacak hazirliklarin is yükü ve mali açidan getirecegi olasi yüke ragmen önemine inanmasi saglanmalidir. Bunun ardindan denetlenen ve takip edilen bir sistem içinde basarili olunabilecegini düsünmekteyiz. Hastalara yönelik bilinçlendirme çalismalari daha küçük çapli sekilde kurumsal, bölgesel düzeyde gerçeklesmektedir. Bu grup çalismalarin asgarisi büyük deprem afetinin gerçeklestigi Marmara bölgesinde yapilmaktadir. HAP ile ilgili projeyi gerçeklestirdigimiz Izmir bölgesi tüm özel ve kamu hastaneleri disinda özellikle Pamukkale, Akdeniz, Erciyes, Üniversitesi Tip Fakültesi Hastaneleri gibi kamu kuruluslari teorik egitimlerini aldiktan sonra masa basi ve gerçek ölçekli tatbikatlarina düzenli sekilde devam etmektedir. TATD ilgili kurumlarda yönetici bilgilendirme/hastane ön degerlendirme toplantilari ardi sira teorik egitimlerinde, masabasi tatbikatlarinda ve HAP olusturulmasi sürecinde egitimci ekibi ile destek vermistir. Özellikle Izmir bölgesi hastanelerinin yaptigi tüm ilk gerçek ölçekli tatbikatlarda da egitimcilerimiz yer almistir. Saydigimiz kurumlarin bu anlamda HAP olusturma ve uygulama sürecinde belirgin yol almis durumda oldugunu düsünüyoruz.

Afetlere hiçbir zaman tam hazirlikli olunamaz Erciyes Üniversitesi Hastaneleri Afet Yönetim Merkezi Birim Sorumlusu Mehmet ESKITAS kurumlarindaki uygulamalarindan su sekilde bahsediyor:

Öncelikle hastanelerimizde afet ya da kazalar olusmadan önce tedbir alma anlayisina sahibiz. Önceligimiz risk yönetimi, dogru bir risk yönetimi ile karsilasacagimiz afet ya da kazalara karsi hazir olmamizi sagliyor. Erciyes Üniversitesi Tip Fakültesi olarak hastanelerimizde Afet Yönetim Merkezi birimimiz ve hastane afet kurulumuz var. Hastane afet kurulu yönergemiz hazirlaniyor. Afet yönetim merkezimiz risklerle ilgili raporlarini hazirlayarak, hastane afet kuruluna sunuyor. Kurulumuz ise en uygun önlemleri aliyor ve uygulanmasini sagliyor. ERÜ hastaneleri olarak afet yapilanmasinda çok mesafe aldik ve bu konuda örnek hastane olma yolunda hizla ilerliyoruz.

Afetlere hiçbir zaman tam hazirlikli olunamaz çünkü her afet ve olayin kendi dinamikleri vardir ve asla spontane olmaz. Eger verileri dogru alabilir ve iyi analiz edebilirseniz en yakin senaryo ya hazirlik yapabilirsiniz. Bizde birçok senaryo üzerinde duruyor ve yeni senaryolar üretiyoruz. Bu konuda daha önce meydana gelen afet ve olaylari çok iyi analiz edip senaryolarimiz revize ediyoruz. Yangin ve afet önlemleri ile ilgili son teknolojiyi takip ediyor ve uyguluyoruz. Birkaç örnek vermek gerekirse, Hastanelerimiz yerleskesinde paratoner sistemi yaptirdik bu sistem ayrica yildirimin topraktan tekrar binamiza dönmesine müsaade etmeyecek sekilde yapilandirilmistir. Kuru boru (yangin sistemi), Yangin söndürme dolaplarimizi yeni yönetmelige uygun hale getirdik. Kimyevi madde depolarimizi hastaneler disina aldik ve yangin söndürme tüplerimizi yeni nesil sivi söndürücüler ile yeniliyoruz. Yangin ve afet güvenligi ile ilgili gerekli egitimleri tüm personelimize veriyoruz. Ayrica hastanelerimiz için acil tahliye asansörü yapiyoruz. Dis cepheden bütün olumsuzluklardan etkilenmeden çalisabilen bir tahliye asansörü olacak. Bizim için riskleri yüksek olan afetlerle ilgili olarak “Hastane Afet Plani” hazirliyoruz. Afet planimizda küçük çapli kazalardan baslayarak, riski en yüksek afetlere kadar hazirligimiz bulunuyor ve hazirliklarimiz devam ediyor. Alacagimiz destek hizmetleri ile ilgili planimizda yer veriyoruz. Bu kurumlar arasinda Erciyes Üniversitesi Rektörlügü, Kayseri Valiligi, Afet Acil Durum Il Müdürlügü, Kayseri Itfaiyesi, Il Saglik Müdürlügü ve bagli ekipleri ve gerekli kamu kurumlari var. Ayrica Sivil toplum kuruluslari, AKUT, Kizilay ve afet gönüllülerini de ihtiyaç dâhilinde planimiz içerisine aliyoruz. Içme suyunu üniversitenin kuyularindan sagliyoruz. Elektrik kesintilerine karsi üniversitede yedek jeneratörlerimiz bulunuyor. Ayrica UPS sistemlerimiz de mevcut ve saglikli çalisir durumda. Elektriksel yanginlarda ise her katin elektrik sistemine ayri ayri müdahale edebiliyoruz. Her kat için ayri pano sistemine sahibiz. Nükleer biyolojik ve kimyasal kazalara karsi hastane afet planimizda yer veriyoruz. Özellikle hastaneler için büyük tehdit olusturan radyasyon kazalarina karsi gerekli önlemlerimiz mevcut. Bu konuda Radyasyon Sagligi ve Güvenligi Kurulumuz gerekli çalismalari yürütüyor. NBC saldirilarda ise Kayseri Valiligi’nin hazirlamis oldugu il afet plani kapsaminda üzerimize düsen görevleri yerine getirmeye çalisiyoruz. Hastanelerimizin afet plani hazirlaniyor. Bu konudaki önceligimiz ise bu planin yasayan ve uygulanabilir bir plan olmasi. Planimiz bittigindeyse önce hastanelerimiz tatbikati sonra ilimizde yapilmasi planlanan büyük kapsamli tatbikatlar ile planimizi uygulamak istiyoruz. Tabi ki gördügümüz eksiklik ve aksakliklari da bu tatbikatlar sayesinde gidermeye çalisacagiz.

Hastanelerimizde “Yangin ve Afet” konusunda egitimlerimiz her yil düzenli olarak yapiliyor. Afet Yönetim Merkezi, çalisanlarimiza yangin ve afet güvenligi konularinda hem teorik hem de uygulamali olarak detayli bir egitim veriyor. Ihtiyaç duyuldugunda gerekli kurumlardan da destek aliniyor.

Hastanelerimizde çalisan tüm personelimize yillik planli egitimler haricinde de egitimler veriyoruz. Yangin aninda her kat ve birimler için ayri yanginlara müdahale ekiplerimiz var. Kat kaçis planlarimizi uygun alanlara yerlestirdik ve tüm egitimlerimizi mutlaka uygulamali olarak yapiyoruz. Dis cephe acil tahliye asansörü uygulama çalismalarimiz devam ediyor. Bu çalismamiz Türkiye’de ilk ve örnek uygulama olacak. Yatan hastalarimiz ve ayaktan tedavi hastalarimiz için hastanelerimizde kaçis eylem planlarimiz bulunuyor. Yönlendirme levhalarimiz, acil aydinlatma sistemimiz uygulaniyor. Kaçis için zeminde kaçis yollarini gösteren soguk isik bantlarimiz mevcut ses ve anons sistemimizle gerekli yönlendirmeleri yapiyoruz. Son olarak ERÜ Hastanelerimiz Yangin ve Afet Güvenligi konusunda Türkiye’de örnek hastane olarak gösterilecek hale getirmek için çalismalarimiz hizla devam ediyor.

Acil durum planimiz yilda bir defa gözden geçiriliyor Florence Nightingale Hastaneleri Kalite Yöneticisi Nilgün ÇAKIR konuyla ilgili su bilgileri aktariyor:

Öncelikle herhangi bir afet durumunda yasanabilecek olumsuzluklari en az indirgemek için bir planlamamiz mevcuttur. Hastanemizde gelisebilecek olasi felaket durumlari iç ve dis afetler olarak tespit edilmis ve tanimlanmistir. Felaket durumlari, alinacak önlemleri ve felaket durumunda yapilmasi gerekenleri içeren kurum genelinde yayinlanmis ve yilda en az 1 defa gözden geçirilmekte olan Acil Durum Plani mevcuttur. Bir felaket durumunda görev alacak özel ekipler olusturulmus ve bu ekiplere egitim verilmistir (sivil savunma egitim, yangin egitimi vb.)

Bu ekipler; Güvenlik ve Sabotaj Müdahale, Yangin Müdahale, Deprem Müdahale, Ilk Yardim, Elektrik Müdahale, Insaat Bakim ve Çocuk Kaçirma Müdahale ekibidir. Böyle bir durumda panige kapilmadan organizasyonu ve koordinasyonu saglamak hayati önem tasimaktadir. Buna hazirlikli olmak için de hazirlanan plan yillik olarak test edilmektedir. Bu konuda alt yapimizda düzenlemeler yapilmistir. Bunlar arasinda sunlar geliyor; binanin depreme dayanikliligi konusunda mimari planlama bölümümüz tarafindan gerekli kontroller yaptirilmis, deprem bölgesi derecemiz belirlenmis ve bu dereceye uygun olarak tedbirler alinmistir. Bu tedbirler arasinda sunlar yer aliyor:

Çevredeki binalarin kurum için olusturabilecegi riskler degerlendirilmis ve buna uygun planlama yapilmistir. Bina disinda sigara içme alanlari olusturulmustur. Kurumdaki tüm riskler belirlenmis ve risk azaltma çalismalari yapilmistir. Kurumumuzda deprem disinda yasanan büyük bir felaket olmamasina ragmen basinda çikan felaket haberleri, kurumda yapilan tatbikatlarda tespit edilen eksikler dikkate alinarak sürekli bir iyilestirme yapilmaktadir.

Kurumumuz herhangi bir felaket durumunda öncelikle önleyici, sonra erken uyari saglayacak ve olusan bir felaket durumunda hizmetin aksamasini engelleyici düzenlemelere sahiptir. Bunlar arasinda ise sunlar geliyor:

Elektrik kaynakli tehlikelerin azaltilmasini saglamak amaciyla kablo izolasyonlari saglanmis olup sürekli kontrol edilmektedir. Kurumuzda elektrikli isitici, seyyar isitici ve çoklu prizlerin kullanimi elektrik güvenliginin saglanmasi amaciyla yasaktir.

Medikal tüpler, (oksijen, karbondioksit vb.) depolama kosullari ve kullanima bagli hatalar nedeniyle patlama riski tasimaktadir. Bu tüplerin depolandiklari alanda, dik bir sekilde muhafaza edilmesi ve zincirle sabitlenmis olmasi saglanmis bu amaçla uyarici levhalar hazirlanarak tüplerin bulundugu bölümlere asilmistir.Herhangi bir dogal gaz kaçagi durumunda alarm sistemi mevcuttur. Ayrica, deprem ve benzeri acil durumlarda sistem otomatik olarak kapanmaktadir. Hastane içinde ve disinda dogalgaz kesme vanalari mevcuttur. Mutfakta dogal gaz alarm cihazi ve emniyet vanasi mevcuttur. Dogalgaz vanalarinin bulundugu alanlara herkesin görebilecegi dogalgazla ilgili dikkat edilecek hususlari belirten uyari levhalari asilmistir. Dogal gaz bacalarinin periyodik olarak temizligi ve bakimi yapilmaktadir.

Tüm tehlikeli kimyasal maddeler için uyarici etiket sistemi gelistirilmis ve uygulanmasi saglanmistir.

Tehlikeli kimyasal maddelerin uygun dolaplarda ve kosullarda muhafaza edilmesi saglanmistir.

Yangin durumunda yayilimini engellemek amaciyla bina genelinde saft araliklari yangina dayanikli malzeme ile kapatilmistir.

Tüm binada yangin erken uyari dedektörleri mevcuttur ve bu dedektörler periyodik olarak test edilmektedir.

Tüm bölümlerde yasal düzenlemelere uygun sayida ve nitelikte yangin tüpü bulunmakta olup periyodik olarak kontrolü saglanmistir.

Kurumun yapisina uygun yangin tüpü tüpleri temin edilmistir. MR uyumlu yangin tüpü gibi

Acil çikis kapilarimiz belirlenmis ve bu alanlar karanlikta da görülebilir sekilde isaretlenmistir.

Acil çikis kapilarinin önünün bos tutulmasi saglanmaktadir.

Isi ve duman izolasyonunu saglayan yangin kapilari mevcuttur.

Acil durumda çikis için krokiler üzerinde yönlendirme yapilmis olup bu krokiler hasta odalari dahil her alanda bulunmaktadir.

Tüm kurum genelinde yangin alarm butonlari ve yangin battaniyeleri mevcuttur.

Acil durumda asansörlerin kullanimi engellenmistir. Teknik ekip tarafindan belirli bir katta kapilari açik sabit kalmasi saglanmaktadir.

Tüm riskli alanlar güvenlik kameralari ile izlenmektedir.

Grup hastaneleri olarak herhangi bir afet durumunda öncelikle böyle bir durumda kendi kaynaklarimizi kullanmak üzere planlama yapilmistir. Gerek malzeme temini ve sevkiyati gerekse hasta transferi öncelikle grup hastanelerimiz kapsaminda gerçeklestirilecektir. Grup genelinde tüm kurumlarimizin agir hasari durumunda, Acil Durum Plani’mizda tanimlanan itfaiye, belediyeler, kamu kurum ve hastanelerinden yardim saglanacaktir. Bunun yaninda TAEK (Türkiye Atom Enerjisi Kurumu)’ten de radyasyon kazalari durumunda destek saglanmaktadir.

Afet durumunda kurum, hasta, hasta yakinlari, ziyaretçiler ve çalisan güvenliginin saglanmasi amaciyla bazi düzenlemelerimiz mevcuttur. Bunlar arasindaysa sunlar yer aliyor:

Elektrik kesintisi durumunda yedek jeneratör bulunmakta ve periyodik olarak güç testi yapilarak test ediliyor. Elektrik kesildiginde acil durum jeneratörleri alarm sistemleri, acil çikis aydinlatmalari, acil durum iletisim sistemleri acil çikis isaretlerine de elektrik saglar. Hastanede 24 saat kullanima cevap verecek oranda su teminini saglamak amaçli 400 tonluk su deposu bulunmaktadir. Su tüketimi günlük olarak kontrol edilerek kaydedilir. Elektrik ve su kesintisi durumunda alternatif kaynaklardan su ve elektrik kullanim miktari ve toplam kapasiteye orani izlenir ve kaydedilir. Mevcut durum bu analizlere göre gözden geçirilmektedir. Kurumuzda olasi bir nükleer, biyolojik ve kimyasal saldiriya karsi alinan önlemler mevcuttur.

Görevli olmayan personelin ve kisilerin bu bölümlere giris ve çikis engellenmistir.

Tehlike uyari isaretleriyle bu bölgeler isaretlenmistir.

Bu alanlardan sorumlu yetkili kisiler, görev tanimlari olusturularak atanmistir. (Radyasyondan Korunma Sorumlusu, Enfeksiyon Kontrol Ekibi, Tehlikeli Madde Sorumlusu). Bu bölümlerde çalisan personelin koruyucu ekipmanlari mevcuttur ve bu ekipmanlarin kullanimi konusunda egitim almistir. Personelin radyasyon doz ölçümü sürekli olarak izlenmektedir. Radyasyon amaçli kullanilan cihazlarin kalite kontrolü sürekli olarak yapilmakta ve raporlanmaktadir.

Bu maddelerin dökülme ve saçilmasi durumunda yapilmasi gerekenler tanimlanmis ve personel bu konuda egitilmistir. Radyoaktif maddenin çalinmasi ya da kaybolmasi durumunda olay TAEK ve Polis’e bildirilecektir. Yetkin personel, acil bir durumda radyoaktif maddelerin derhal sicak odaya tasinmasinda ve mümkünse tüm radyoaktif maddelerin kursun kaplarinin içinde muhafaza edilmesinde görevlidir.

Kurtarma islemi yapacak olan teknik personel, radyoaktif maddelerin saklandigi mekan ve yeri konusunda bilgilendirilir. Hastane yönetimi haberdar edilir. Tehlike durumu ve olagandisi durumlarda kullanilacak radyasyon ölçüm cihazlari tanimlanmistir.

Radyasyonla çalisan bölümlerde acil durumda müdahale edecek ekip tanimlanmistir. Radyasyon çalisanlarina yilda en az 1 defa radyasyon güvenligi egitimleri verilmektedir.

Kurumda bulunan tüm kimyasallar tehlike duruma göre (saglik, yangin, reaktivite, özel tehlikeler) siniflandirilmis ve tehlike kodlarina gerekli önlemler alinmistir. Laboratuvar çalisanlarina yilda en az bir defa kimyasal madde güvenligi konusunda egitim verilmektedir.

Biyolojik bir saldiri ya da salgin durumunda yapilmasi gerekenler ve iletisim adresleri tanimlanmistir.

Saglik Bakanligi ile afet durumunda özellikle salginlar konusunda bir düzenleme mevcuttur. Bu durumda hareket tarzi Saglik Bakanligi ve kurumun Hastane Afet Yönetim Merkezi tarafindan belirlenmektedir. Bu durumda kurumuzda salgin hastaligi olanlar ilk müdahale sonrasi devlete bagli saglik kurumlarina sevk edilmektedir. Olusturdugumuz planlar yilda en az 1 defa ve gerektikçe daha sik güncellenmektedir. Güncellemede, o yil içinde kurumda yasanan olaylar, kazalar, tatbikat sonuçlari ve diger kurumlarda yasanan afetler göz önünde bulundurulmaktadir.

Kurumumuzda afet bilincini olusturmak üzere düzenli tatbikatlar yapilmaktadir. Tüm tibbi ve idari personel bu konuda yilda bir egitim almakta ve olusturulan senaryolar üzerinden her bölümle tek tek tatbikat yapilmaktadir. Tatbikat senaryolari, bölümlerin felaket risklerine uygun olarak yapilmaktadir. Acil serviste ani hasta yigilmasi, laboratuvarda kimyasal dökülme ve maruziyet, yenidoganda bebek kaçirma, güvenlikte bomba ihbari ve sabotaj gibi. Tatbikatlar sonrasi mevcut durum degerlendirmesi yapilarak uygunsuzluklar kayit altina alinmakta düzeltici faaliyet planlanmaktadir. Tatbikatlar ve egitim konusunda ilgili belediyelerin sivil savunma ekipleri ve itfaiye ile isbirligi saglanmaktadir. Bu tatbikatlarda acil durum planina uyum da degerlendirilmektedir. Acil durum ekiplerinin olay yerine ulasim süresi, tahliye süresi, triyaj ilkeleri, tahliye teknikleri gibi.

Afet durumlarinda personeli bilinçlendirmeye yönelik aktivite ve egitimlerimiz mevcuttur Bu aktivite ve egitimler arasinda sunlar yer almaktadir:

Personel ise giriste acil durumlar ve bu durumdaki görev tanimi konusunda egitime tabi tutulur. Bu egitim güncellenerek yilda en az 1 defa tekrarlanir. Bu egitimlerde personele gerçek felaketler ve gelisim hizi video görüntüleri izletilmektedir. Acil durum egitimleri genel acil durum egitimine ek olarak bölümlere göre ek özel egitimler verilir (radyasyon güvenligi, kimyasal madde güvenligi vb.). Tibbi ve idari tüm personel acil durumda önceliklendirme (triyaj) ilkeleri konusunda egitilir. Bu konuda olusturulan pano tüm bölümlerde mevcuttur. Yangin tüpü kullanimi konusunda tüm personel yilda bir defa teorik ve uygulama egitimi almaktadir. Kurum içi internet ortaminda poster ve duyurular hazirlanarak personele iletilmektedir. Bölümlerde görev alan her personel koordinasyon, söndürme, ilk yardim, triyaj ve tahliye görevlerinden biriyle görevlendirilir. Bu görevlendirme tüm bölümlerde pano olarak bulunmaktadir. Bölümlerde acil durum çantalari olup personel bu çantada bulunan ekipmanlar konusunda egitilir. Her personelin tanitim karti ve bu kartin arkasinda asagida bulunan acil durum kodlama sistemi ve iletisim numarasi bulunur.

Hastanemizde afet bilincini olusturmak için düzenli araliklarla tatbikat düzenleniyor Medistate Kavacik Hastanesi Teknik Hizmetler Müdürü Oguz YESILTAS hastanelerindeki afet organizasyonu hakkinda su bilgileri verdi:

Medistate Kavacik Hastanesi’nde hasta ve yakinlarinin kaliteli ve güvenli saglik hizmeti alabilmeleri, personelin güvenli bir ortamda faaliyet göstermeleri için acil durumlarda en kisa zamanda etkin bir biçimde müdahale edebilmek, yetki kargasasini önleyerek saglikli ve bilinçli müdahale saglamak için “Tesis Güvenlik ve Yönetim Komisyonu”nca uyguladigimiz programlar arasinda sunlar yer aliyor:

Tüm personel yilda bir kez yangin söndürme egitimi aliyor ve bu egitimler sertifikalandiriliyor. Kurumda acil durum eylem planlari yapilmis, gerekli görev tanimlari ve yetkilendirmeler ise hazirlanmis, acil durum süreç ve prosedürleri hazirlanarak uygulamaya konulmus, acil durumlara hazirlikli olmak için yapilan tatbikatlar ve periyotlari da asagidaki gibi düzenlenmistir:

Tahliye tatbikati; yilda iki tekrar, Dogal afet tatbikati (deprem, sel vb); yilda iki tekrar, Yeni dogan çocuk güvenligi tatbikati; yilda dört tekrar, Tibbi acil durum tatbikati; yilda dört tekrar, Hastane güvenligi tatbikati; yilda bir tekrar, Teknik fiziksel ve kimyasal acil durum; yilda bir tekrar, Kitlesel basvuru tatbikati; yilda bir tekrar. Tüm tatbikatlardaysa tatbikat plan ve rapor formu, egitim katilim belgesi hazirlaniyor. Hastanemizde acil durumlar için kullandigimiz ekipman ve alanlarin hepsi bina yönetim ve otomasyon sistemine bagli olarak çalisiyor. Bu ekipmanlarimizi ise söyle siralayabiliriz: 850 noktali yangin algilama sistemi, sulu söndürme sistemi, 35 adet yangin dolabi, 80 adet yangin söndürme tüpü, 2 adet elektrikli yangin pompasi, 2 adet dizel yangin pompasi, 150 ton kapasiteli yangin deposu, 266 m2 siginak, 2 adet genel yangin merdiveni, 6 adet bina haricine yangin çikisi, elektronik izlemeli yangin ve duman kapilari, 2 yangin merdivenleri basinçlandirma fani. Deprem, yangin, sel, kötü hava kosullarina bagli yasanan durumlarda henüz yeni bir hastane oldugumuz için herhangi bir destek hizmeti almak gibi bir ihtiyacimiz olmadi. Ancak afet durumlarinda ilgili kurum ve kuruluslarla (itfaiye, polis, belediye, jandarma, vb.) ile irtibata geçecek yetki ve sorumluluktaki görevlendirilmelerimiz mevcut. Afet durumunda güvenlige, elektrik ve su kesintilerine yönelik olarak aldigimiz tedbirler arasinda da sunlar yer aliyor: Afet durumlarinda; 2 adet 900 KVA jeneratör, 10 ton jeneratör yakiti, 600 ton su rezervi, haberlesme için 10 adet telsiz ve 12 adet güvenlik görevlisi hazir olarak görevlendirilmistir. Olasi bir nükleer, biyolojik ya da kimyasal kaza ya da saldiriya yönelik olarak ise hastanemizde, dekontaminasyon kabini, gaz maskeleri, kimyasal sizdirmaz elbiseler ve kullanimlari konusunda egitimli yetkili personelimiz bulunuyor. Afet yönetimi konusunda Saglik Bakanligi tarafindan hazirlanan resmi prosedürlere göre herhangi bir afet durumunda uygulayabilecegimiz koordinasyon planlamalarimiz bulunuyor. Tarafimizca prosedür ve talimat güncellemeleri yilda bir kez yenileniyor. Hastanemizde afet bilincini olusturmak içinse düzenli araliklarla tatbikat düzenleniyor. Bu konuda itfaiye, polis, belediye, sivil savunma ve jandarma ile konuyla ilgili isbirligi yapiliyor. Herhangi bir afet durumunda personeli bilgilendirmeye yönelik olarak ise “Tesis Güveligi ve Yönetimi Komitesi”nce belirlenmis olup personele egitimleri verilmis olan kurum içi kodlar, genel anons sistemiyle duyuruluyor. Ayrica tibbi acil durumlar için hastane genelinde hasta ve hasta yakinlari ile personelin kullanabilecegi acil durum çagri sistemi mevcut.

Hastane Afet Planlari 6 ayda bir güncellenmektedir Istanbul Saglik Müdürlügü Afetlerde Saglik Hizmetleri Birim Sorumlusu M. Türkay ESIN faaliyetlerini söyle anlatiyor:

Hastaneler saglik hizmetlerinin yürütüldügü kritik tesislerdir. Bu nedenle her türlü afette (deprem, sel, yangin vb.) hizmetlerine devam edebilmelidirler. Istanbul Saglik Müdürlügü Afetlerde Saglik Hizmetleri Birimi olarak ilimizde mevcut bulunan kamu, üniversite ve askeri hastanelerin olasi afet durumuna hazirlikli olabilmeleri için 2007 yilindan itibaren “Hastane Afet Plani” egitimi verilmeye baslanmistir. “HAP” (Hastane Afet Plani) Egitim ve Toplantilari kapsaminda 61 hastanenin 61 bashekim yardimcisina, zaman içinde ortaya çikan görev degisiklikleri sebebi ile 34 bashekim yardimcisina daha “HAP” (Hastane Afet Plani) egitimi verilmistir. Ayrica her hastaneden 1 Müdür Yardimcisi, 1 Bashemsire, 1 Kalite Sorumlusu ve 1 UMKE sorumlusu olmak üzere 61 hastaneden 4’er personel, toplam 244 kisi ve askeri hastanelerden degisik rütbe ve görevlerde olan 15 personelde “HAP” egitimlerine dâhil edilmistir. 2009 yilinda tüm ilde “HAP” egitimi tamamlanmis olup, hastane afet plani egitimlerinin; güncellemeler, senaryo alistirmalari ve tatbikatlar seklinde sürekliligi saglanmaktadir. Bu amaç ile Istanbul Il Saglik Müdürlügü Afetlerde Saglik Hizmetleri Birimince her ayin 2. Sali günü Anadolu yakasi hastanelerinin, 2. Persembe günü ise Avrupa yakasi hastanelerinin egitim ve toplantilarina devam etmektedir. Bu toplantilar da hastaneler afet planlarini sunmaktadirlar. Hastane Afet Planinin önemli bir basamagi olan tatbikatlar ilimiz hastaneleri tarafindan Afetlerde Saglik Hizmetleri Biriminin gözetiminde yapilmaktadir. Her hastanenin kendi komitesini olusturmasi ayni zamanda tatbikat ve senaryolarini gelistirmeleri konusunda çalismalar sürdürülmektedir. Ayrica,hastane kalite denetimleri ekiplerinde birer tane de UMKE personeli yer alarak hastanelerin olasi afetlere hazirlik süreçleri ve eksiklikleri denetlenmektedir. Birimimizce verilen HAP (Hastane Afet Plani) egitimleri neticesinde hastanelerde bashekim baskanliginda ve afetten sorumlu bashekim yardimcisinin koordinatörlügünde her hastanenin kendi “HAP” semasina göre hastane içinde görevlendirmeler yapilmaktadir. 1999 Marmara depreminden sonra Istanbul’daki hastanelere olasi bir afet durumunda hazirlikli olabilmeleri için bütün hastanelere bahçelerine koymalari ve ihtiyaç halinde kullanmalari için bir ya da iki tane UMKE konteyneri verilmistir. Ayrica, Ilçelerde bulunan Saglik Grup Baskanliklarina da (Toplum Sagligi Merkezleri)Ilçe Saglik Afet Planlari kapsaminda konteyner dagitimi gerçeklestirilmistir. Bu konteynere de konulmak üzere jeneratör, çadir, sedyeler, battaniye, UMKE tibbi çantalari ve diger çesitli medikal malzemeler teslim edilmistir. Saglik personelleri için 20 kisilik UMKE kiyafeti de konteynerlere konulmustur. Birimimiz tarafindan hastanelere olasi afet durumlarinda gerek personel gerekse ekipman destegi verilmektedir. Örnegin, yasanan herhangi bir elektrik sikintisinda hastanelerin hizmete devam edebilmesi için jeneratör ve teknisyen destegi verilmektedir. Ya da 2009 yilinda Istanbul’da yasanan sel felaketinde oldugu gibi her türlü arazi sartlarina uygun Unimog kurtarma araçlariyla müdahaleye gidilmektedir. Afet durumunda ilk 72 saat çok önemlidir. Bu nedenle hastanelerin bu süre zarfinda kendi baslarinin çarelerine bakabilmeleri için gerek su, yakit, gerekse gida stoku bulundurmalari istenmektedir. Bu nedenle ilimizdeki hastanelerin hepsinde yatak kapasitelerine ve büyüklüklerine göre su deposu ve yedek jeneratör mevcuttur. Ayrica, birimimiz koordinatörlügünde ve Dünya Bankasi isbirligiyle Ismep projesi kapsaminda 30 kadar hastaneye artezyen kuyusu açmak için islemler baslamistir. Ilimizde özellikle artan nüfus ve yerlesme neticesinde birçok fabrika, imalathane vb. tesis yerlesim yerlerinin merkezinde faaliyet göstermektedir. Ayrica, merdivenalti tabir edilen ve kimyasal risk tasiyan üretim yerleri de büyük risk tasimaktadir. Ilin jeopolitik konumu geregi transit geçis yollari üzerinde bulunmasi, karayollari tasimaciliginin hala önemini korumasi sonucu tir, tanker ve kamyonlarin her gün trafikte seyir halinde bulunmasi da bu konu da özellikle, tankerlerin tasidigi kimyasal maddeler KBRN kaza riskini arttirmaktadir. Bu nedenle risk tasiyan bölgelerde yer alan hastaneler de KBRN(kimyasal, biyolojik, radyolojik, nükleer) üniteleri kurdurulmaktadir.Ayrica, Afetlerde Saglik Hizmetleri Birimi bünyesinde yer alan UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri) personelleri KBRN egitimi almakta ve olasi bir durumda sivil savunma ekipleriyle beraber müdahalede yer almaktadirlar. Hastane Afet Planlari 6 ayda bir güncellenmektedir. Hastanelerde yilda en az iki kez birimimiz gözetiminde tatbikat yapilmaktadir. Bu tatbikatlar da itfaiye ve sivil savunma ekipleriyle isbirligi yapilmaktadir. 17 Agustos 1999 depreminden sonra baska deprem olmak üzere yasanabilecek olasi afetlerde iyi egitilmis ve ihtiyaca uygun olarak donatilmis gönüllü ekipler araciligiyla en kisa sürede enkaza yönelik medikal kurtarma hizmetlerinin sunulmasi, hizli ve güvenli sekilde yarali naklinin saglanmasi yoluyla afetlerde ölüm ve sakatliklarin kabul edilebilir sinira çekilmesi amaciyla UMKE kurulmustur. Istanbul Saglik Müdürlügü Afetlerde Saglik Hizmetleri Birimi tarafindan her ay 7 günlük Temel UMKE egitimleri ile saglik personellerine Afet Bilinci ve Afet Tibbi Egitimleri verilmektedir. Bu egitim neticesinde göçükten yarali çikarma, sikismali araçtan yarali çikarma, temel ve ileri yasam destegi, hasta tasima teknikleri, afet psikolojisi, afetlere genel bakis, afet ve çevre sagligi, temel kampçilik, telsiz ve haberlesme, çadir kurma ve jeneratör kullanma gibi dersler teorik ve pratik olarak verilmektedir. Ayrica, her yil en az iki kez yapilan tatbikatlarla verilen egitimler pekistirilmektedir. Sivil vatandaslara yönelik olarak da Mahalle Afet Gönüllüleri kapsaminda Istanbul’un ilçelerinde bir araya gelen gönüllülere, Temel Yasam Destegi ve Afet Bilinci Egitimi verilmektedir. Bir afet durumunda profesyonel ekipler gelene kadar yaralilara ilk önce mahallelinin müdahale ettigi gerçeginden yola çikilarak onlara hem Temel Yasam Destegi ve Afet Bilinci, hem de çadir kurma, jeneratör kullanma gibi uygulamali egitimler verilmektedir. Ayrica, düzenli olarak hastanelere Afet Bilinci, UMKE Tanitim sunumlari, CPR, Hasta/yarali Sabitleme ve Tasima Teknikleri Egitimleri verilmektedir. Özel dal ve tip merkezleri dernegi SABIRKE ile de bir protokol imzalanarak buralarda çalisan saglik personellerine de afet egitimi verilmeye baslanmistir. Afette Rehber Çevirmenlik Dernegi ile protokol çalismalari tamamlandiktan sonra üyelere egitim verilecek ve yurt içi ve yurt disi afetlerde beraber görev alinacaktir.

Afetlere Iliskin Acil Yardim Teskilati ve Planlama Esaslarina Dair Yönetmelik

BIRINCIKISIM
Genel Esaslar
Amaç:
MADDE 1- Bu yönetmeligin amaci, devletin tüm güç ve kaynaklarini afetten önce planlayarak, afetin meydana gelmesi halinde devlet güçlerinin afet bölgesine en hizli sekilde ulasmasi ile afetzede vatandaslara en etkin ilk ve acil yardimin yapilmasini saglamak için acil yardim teskilatinin kurulus ve görevlerini düzenlemektir.
Kapsam:
MADDE 2- Bu yönetmelik, acil yardim hizmetlerini yürütmekle görevli, vali ve kaymakamlar, bakanlik, bagli ilgili kuruluslar, diger kamu kurum ve kuruluslari ile askeri birlikler ve Kizilay’in afetten önce yapmalari gerekli acil yardim planlarinin ve afet sirasinda yapacaklari acil yardim hizmet ve faaliyetlerinin gerektirdigi görevleri, isbirligini, koordinasyonu ve karsilikli yardimlasma esaslarini kapsar.

IKINCI KISIM
Hukuki Dayanak:
MADDE 3- Bu yönetmelik, 1575/1959 gün ve 7269 sayili Kanunun 1051 sayili Kanunla degisik 4 üncü maddesi geregince hazirlanmistir.
Sorumluluk:
MADDE 4- Vali ve kaymakamlar, görevli bakanlik, kurum ve kuruluslar ile askeri birlikler, ilgili mevzuat ve bu Yönetmelik geregince düzenlenecek acil yardim planlari ve acil yardimla ilgili yönergelerle kendilerine verilen görevleri yerine getirmekten ayri ayri sorumludurlar.
Afetin meydana gelmesinden itibaren, alinmasi gereken her türlü acil tedbirlerin alinmasindan ve acil yardimlarin bir emir beklemeden yapilmasindan afetin meydana geldigi yerin mülki amiri sorumludur.
Temel ilkeler:
MADDE 6- Bu yönetmeligin ilke ve esaslari dahilinde:
a. Acil yardim hizmetlerini yürütmek üzere, illerde valinin baskanliginda il kurtarma ve yardim komiteleri, ilçelerde kaymakam baskanliginda ilçe kurtarma ve yardim komiteleri kurulur,
b. Il ve ilçe acil yardim planlarinin yapilmasindan, icrasindan ve güncelliginin korunmasinda birinci derecede vali ve kaymakamlar sorumludur. Bakanliklar ve merkezi kurum ve kuruluslar ile askeri birlikler bu planlarin yapilmasina ve icrasina yardimci olur,
c. Bakanlik, kurum ve kuruluslarinin tasra teskilatlari il ve ilçe planlari içinde yer alir, d. Bakanlik, kurum ve kuruluslarin merkez teskilatlari ile bölgedeki askeri garnizon komutanliklari, il ve ilçelere yardimci olmak üzere kendi görevleri ile ilgili takviye ve destek planlari yaparlar,
e. Acil yardim hizmetlerinin planlanmasinda, öncelikle ilçe ve/veya il hudutlari içindeki kamu kurum ve kuruluslarinin güç ve kaynaklarinin kullanilmasi esas alinir.
f. Ihtiyaçlarin bu kaynaklardan zamaninda ve yeterince karsilanamamasi halinde sirasiyla:
1. Bölgedeki askeri birliklerden, komsu vali ve kaymakamlardan yardim istenir.
2. Bölgedeki özel kuruluslardan ve gerçek kisilerden yükümlülükler yolu ile karsilanir.

ÜÇÜNCÜ KISIM
Acil Yardim Planlamasi Genel Esaslari
Koordinasyon ve Isbirligi:
MADDE 10- Acil yardim planlari yapmaktan sorumlu makamlar asagidaki koordinasyon ve isbirligini saglamakla yükümlüdürler:
a. Bakanlik, kurum ve kuruluslar kendilerine ait kaynaklari en dogru sekilde tespit etmekten ve dogru bilgi vermekten sorumludurlar.
Il ve ilçelerin afet acil yardim planlari, yardim saglamaktan sorumlu garnizon ve askeri birlikler komutanliklarinin planlari ile askeri acil yardim planlari da vali ve kaymakamlar ile koordineli olarak hazirlanir,
Planlama Temel Esaslari:
Plan Çalismalarin Esas Olacak Bilgilerin Toplamak:
MADDE 13- Asagidaki bilgiler acil yardim plan çalismalari için lüzumlu olan genel bilgiler olup, komiteler bu bilgilerden kendi plan ve konularini ilgilendirenleri toplayacaktir. Gerektiginde, burada belirtilmeyen diger lüzumlu bilgiler de toplanir.
a. Bölgede etkin olan afetlerle ilgili bilgiler(...)
b. Köy ve mahallelere ait genel bilgiler(...)
c. Il ve ilçe merkezlerine ait genel bilgiler(...)
Toplanan bu bilgi, cetvel, plan, kroki gibi bölümler helinde GENEL BILGI DOSYASINDA toplanir. Bu bilgiler yapilacak planlarda esas alinir.

DÖRDÜNCÜ KISIM
Il ve Ilçe acil Yardim Teskilati ve Görevleri
BIRINCI BÖLÜM
Il Acil Yardim Teskilati ve Görevlileri Kurtarma Komitesi:
MADDE 14- Il kurtarma ve Yardim Komitesinin kurulusu, görevleri ve çalisma esaslari:
a. Kurulusu:
Valinin görevlendirecegi vali yardimcisinin baskanliginda;
Belediye Baskani,
Il Jandarma Alay Komutani,
Emniyet Müdürü,
Sivil savunma Müdürü,
Milli Egitim gençlik ve Spor Müdürü,
Bayindirlik ve Iskan Müdürü,
Saglik ve Sosyal Yardim Müdürü,
Tarim Orman ve Köyisleri Bakanligi Il Müdürü,
Kizilay Temsilcisi,
Garnizon Komutani veya mahallin en büyük askeri temsilcisinden olusan “Il Kurtarma veYardimKomitesi” kurulur.
Komitede görevli kurulus temsilcileri listesi örnek Ek:14 forma göre düzenlenerek dosyasina konulur.
b. Görevleri(...)
11. Acil Yardim çalismalarinin asagidaki öncelik sirasina göre yapilmasini saglar:
-Haberlesmenin temini,
-Ulastirmanin saglanmasi ve trafigin düzenlenmesi,
-Kurtarma,
-Tibbi ilkyardim,
-Hasta ve yaralilarin hastaneye nakli,
-Yangin söndürme,
-Emniyet ve asayisi saglama,
-Yedirme, giydirme, isitma ve aydinlatma,
-Ölülerin defini,
-Geçici barindirmayi saglama,
-Enkaz kaldirma ve temizleme,
-Elektrik, su ve kanalizasyon tesislerinin onarimi ve hizmete sokulmasi
-Karantina tedbirlerinin alinmasi,
Afet türüne göre bu sirada degisiklik yapilabilir.
Il Afet Bürosu(...)
b. Görevleri:
1. Il ve ilçe acil yardim planlarinin onaylanmasini, çogaltilmasini, ilgili yerlere gönderilmesini ve saklanmasini saglar,
2. Planlarda olabilecek degisiklikleri izler ve ilgili yerlere bildirir,
Acil Yardim Hizmet Gruplari:
MADDE 16- Acil yardim hizmetlerinini yürütmekle sorumlu komite, bu hizmetleri asagida belirtilen hizmet gruplari ile yürütür:
1. Haberlesme hizmetleri grubu,
2. Ulasim hizmetleri grubu,
3. Kurtarma ve yikintilari kaldirma hizmet grubu,
4. Ilk yardim ve saglik hizmetleri grubu,
5. Ön hasar tespit ve geçici iskan hizmetleri grubu,
6. Güvenlik hizmetleri grubu,
7. Satin alma, kiralama, el koyma ve dagitim hizmetleri grubu,
8. Tarim Hizmetleri grubu,
9. Elektrik, su ve kanalizasyon hizmetleri grubu.
Hizmet gruplarinda görevli kuruluslarin temsilcileri listesi ve toplanma yeri, her bir hizmet grubu için ayri ayri olmak üzere örnek Ek:15 forma göre düzenlenerek dosyasina konulur.
Ilkyardim ve Saglik Hizmetleri Grubu:
MADDE 27- Ilk yardim ve saglik hizmetleri grubunun teskili, görevleri, planlamasi ve servisleri:
a. Teskili:
-Saglik ve Sosyal Yardim Müdürlügü,

-Askeri Saglik Kurumlari,
-Sosyal Sigortalar Kurumu saglik kurulusu,
-Belediye Baskanligi,
-Nüfus Müdürlügü,
-Müftülük,
-Diger kuruluslar
yetkili temsilcileri.
b. Görevleri:
1. Hafif yarali ve hastalar için afet bölgesinde ilk sihhi tedbirleri alir, tedavisi gerekenlerin hastanelere gönderilmesini saglar,
2. Sabit veya seyyar yatakli tedavi kurumlarinda yatak kapasitelerini artirici ve tedavi hizmetlerini hizlandirici tedbirleri alir,
3. Çevre sagligi bakimindan gerekli bütün tedbirleri alir,
4. Bulasici hastaliklarin önlenmesi için gerekli tedbirleri alir,
5. Asi, ilaç ve tibbi malzemelerin teminini saglar,
6. Ölülerin kimliklerini tespit eder,
7. Ölülerin gömülmesi ile ilgili gerekli dini, idari ve fiili islemleri yürütür.
c. Planlamasi:
1. Kuruluslarca servislerde görevlendirilecek personel, araç ve gereç kadrosunun 12 nci maddenin (l) ve (m) bendleri esaslarina göre tespitini,
2. Yarali afetzedelere ilk yardimda bulunarak gerekli görülenlerin ilk yardim merkezlerine ve hastanelere tasinmalarini,
3. Afet bölgesinde ilk yardim merkezi kurulmasini,
4. Ilk yardim merkezi ve hastanelerin personel, araç ve gereç kadrosu ile lüzumlu ilaç ve tibbi malzeme cins ve miktarlarini Saglik ve Sosyal Yardim Bakanliginin verecegi esaslar dahilinde tespit ve temin ederek gerekli denetimlerin yapilmasini,
5. Ilk yardim merkezlerinin personel, araç ve gereç ihtiyacinin öncelikle resmi saglik kuruluslari ve Kizilay olamk üzere saglik kuruluslarindan teminini,
6. Il dahilindeki resmi ve özel saglik kuruluslari ile kimyahane, laboratuvar ve benzeri tesislerin imkanlarini gösteriri listesinin örnek Ek: 12 forma göre düzenlenmesini,
7. Yatakli tedavi kurumlarinin hizmet kapasitesini artirabilmek amaciyla:
-iyilesmis veya evde tedavi görebilecek hastalarin tahliyesini,
-Odalarda ve koridorlarda bos yerlere karyola ve sezlonglarin yerlestirilmesini ve bunlarin teminini,
-Hastanelerin ihtiyaca cevap vermemesi halinde diger resmi ve özel binalardan yararlanilmasini,
8. Gerektiginde, hastane olarak kullanilabilecek bine ve tesislere ait bilgilerin örnek Ek: 13 forma göre düzenlenmesini,
1. Ihtiyaç halinde seyyar hastane kurulmasini,
2. Içme ve kullanma suyu temini, dezenfeksiyonu tevzii, laboratuvar tetkiklerine tabi tutulmasini,
3. Her çesit yiyecek ve içecek maddeleri ile ummumi sagligi ilgilendiren esya ve levazimdan gerekli görülenlerin kontrolünü,
4. Bulasici hastaliklarin önlenebilmesi açisindan çöpler, gübrelik, hayvan ölümü, kanalizasyon ve hela atiklarinin zararsiz hale getirilmesi, vektör mücadelesini,
5. Asilama hizmetlerini,
6. Ölülerin kimliklerinin tespiti ile kiymetli esyalarinin toplanarak muhafaza altina alinmasini,
7. Din görevlileri ile tabut, kefen gibi ihtiyaçlarin karsilanmasini,
8. Mezar yerlerinin tespiti ile gömülenlerin yerlerini belirleyici belgelerin düzenlenmesini,
9. Mezar kazma ile ilgili, personel ve araçlarin teminini, planlar.
d. Servisleri:
1. Ilk Yardim ve Ambulans Servisi
2. Hastaneler Servisi
3. Temel Saglik Hizmetleri Servisi
4. Ölüleri Tespit ve Gömme Servisi

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası