Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kekemelik sorununda mutlaka dogru uzmana basvurulmali!

Kekemelik sorunu toplumda ortalama olarak her 100 kisiden (%1) 1'inde görülür. Irk, cinsiyet ayrimi gözetmeksizin kekemelik herkeste ortaya çikabilir. Genellikle çocukluk çaginda ortaya çikan kekemelik tedavisinde dogru uzman ve dogru merkez önemli rol oynar. KadiköySifa Atasehir Hastanesi Odyoloji, Ses ve Konusma Bozukluklari Uzmani Irem Konakçi kekemelik ve tedavisi hakkinda bilgi veriyor!

Kekemelik ses, hece, sözcük tekrarlari ve uzatmalari, duraklamalar, konusmaya baslamada zorluk gibi belirtilerle konusmanin akiciligi ve ritminde meydana gelen bozukluklardir. Kekemelik kisiler arasi iletisimi olumsuz yönde etkileyen bir sorundur. Aslinda normal konusan bireylerde günlük konusmalari içerisinde zaman zaman kekelerler. Ancak bunu çogu kez fark etmez ya da üzerinde durmazlar.

Her 100 kisiden 5'i belli bir dönem kekemelik sorunu yasiyor

Toplumun ortalama %5'i belli bir dönem kekemelik sorunu yasamis kisiler olmakla birlikte %1 kekeme bireylerdir. Erkeklerde kizlara oranla çok daha sik görülmektedir. Kekemelik daha erken dönemde de görülmekle beraber genellikle 3 - 4 yas civarinda ortaya çikar. Bu dönemde birçok çocukta herhangi bir terapi destegi almadan kendiliginden geçer. Özellikle erken dönemlerde yani çocuklarin dil ve konusma becerilerini edindikleri ilk yillarda kekemelikle siklikla karsilasilmaktadir. Bu durum genellikle “normal akicisizlik “ olarak tanimlanir. Kekemelik erkeklerde kizlara oranla 3 - 4 kat daha fazla görülmektedir.

Kekemelik tek basina gözlenmekle beraber, eslik eden farkli konusma bozukluklari ile de sikça karsilasilmaktadir.

Kekemelige nedeni nedir?

Kekemeligin nedenlerine iliskin birçok görüs bulunmaktadir. Ancak kekemeligin kesin ve tek bir nedeni yoktur. Yapilan bilimsel çalismalara bakildiginda genetik psikolojik ve fizyolojik faktörlerin, ögrenme ve aliskanliklarin etkili oldugu görülmektedir. Ancak bunlardan hiç biri tek ve kesin neden olarak düsünülmemelidir.

Kekemelik nasil tedavi edilmeli?

Ülkemizde konusma bozukluklari konusunda uzmanlasmis kisilere 'Odyoloji ve Konusma Bozukluklari Uzmani' ya da 'Dil ve Konusma Patologu' denmektedir. Kekemelik ortaya çiktiginda bu uzmanlara basvurularak, mevcut durumun degerlendirilmesi, sorunun kendiliginden mi yoksa terapi destegi ile mi düzelecegi konusunda görüs bildirmeleri istenmelidir. Erken müdahale önemli olmakla beraber yetiskinlik dönemi de dahil her yasta terapi uygulanabilir. Ülkemizde birçok yerde kisa ve kesin çözümler önerilmektedir. Ancak bilimsel olarak her bireye özel degerlendirme yapilmasi, uygun terapi yönteminin belirlenmesi ve en önemlisi bu alanda uzmanlasmis kisiler tarafindan bu destegin verilmesi önemlidir.

Ülkemizde konusma bozukluklari uzmani az sayida oldugu için birçok alternatif yöntem ve kurs yaygin olarak kullanilmaktadir. Ancak böylesi karmasik faktörleri olan bir durumda kisa süreli ve % 100 düzelme vaatleri çok iddialidir. Alan uzmani olmayan ve iddiali çözümler sunan yerler iyi arastirilmali ve süpheyle yaklasilmalidir.

Kekemelik sorunu ile ilgili olarak sorunu yasayan kisinin çevresinin yaklasimlari da çok önemlidir. Bu baglamda çocugun öncelikle anne babasinin ve diger aile fertlerinin, anaokulu ya da okul ögretmenlerinin de bu konuda nasil davranacaklari konusunda bilgilendirilmesi büyük önem tasimaktadir. Özetle kekeme bir bireyle için yapilabilecek en dogru sey, dogru kanaldan dogru bilgiye ulasip, kekemelik sorunu yasayan kisi ile dogru kanalla iletisim kurmak ve gerek görülür ise bir an önce uygun terapi programinin belirlenip baslamasini saglamaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası