Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kekemelik sorununda mutlaka dogru uzmana basvurulmali!

Kekemelik sorunu toplumda ortalama olarak her 100 kisiden (%1) 1'inde görülür. Irk, cinsiyet ayrimi gözetmeksizin kekemelik herkeste ortaya çikabilir. Genellikle çocukluk çaginda ortaya çikan kekemelik tedavisinde dogru uzman ve dogru merkez önemli rol oynar. KadiköySifa Atasehir Hastanesi Odyoloji, Ses ve Konusma Bozukluklari Uzmani Irem Konakçi kekemelik ve tedavisi hakkinda bilgi veriyor!

Kekemelik ses, hece, sözcük tekrarlari ve uzatmalari, duraklamalar, konusmaya baslamada zorluk gibi belirtilerle konusmanin akiciligi ve ritminde meydana gelen bozukluklardir. Kekemelik kisiler arasi iletisimi olumsuz yönde etkileyen bir sorundur. Aslinda normal konusan bireylerde günlük konusmalari içerisinde zaman zaman kekelerler. Ancak bunu çogu kez fark etmez ya da üzerinde durmazlar.

Her 100 kisiden 5'i belli bir dönem kekemelik sorunu yasiyor

Toplumun ortalama %5'i belli bir dönem kekemelik sorunu yasamis kisiler olmakla birlikte %1 kekeme bireylerdir. Erkeklerde kizlara oranla çok daha sik görülmektedir. Kekemelik daha erken dönemde de görülmekle beraber genellikle 3 - 4 yas civarinda ortaya çikar. Bu dönemde birçok çocukta herhangi bir terapi destegi almadan kendiliginden geçer. Özellikle erken dönemlerde yani çocuklarin dil ve konusma becerilerini edindikleri ilk yillarda kekemelikle siklikla karsilasilmaktadir. Bu durum genellikle “normal akicisizlik “ olarak tanimlanir. Kekemelik erkeklerde kizlara oranla 3 - 4 kat daha fazla görülmektedir.

Kekemelik tek basina gözlenmekle beraber, eslik eden farkli konusma bozukluklari ile de sikça karsilasilmaktadir.

Kekemelige nedeni nedir?

Kekemeligin nedenlerine iliskin birçok görüs bulunmaktadir. Ancak kekemeligin kesin ve tek bir nedeni yoktur. Yapilan bilimsel çalismalara bakildiginda genetik psikolojik ve fizyolojik faktörlerin, ögrenme ve aliskanliklarin etkili oldugu görülmektedir. Ancak bunlardan hiç biri tek ve kesin neden olarak düsünülmemelidir.

Kekemelik nasil tedavi edilmeli?

Ülkemizde konusma bozukluklari konusunda uzmanlasmis kisilere 'Odyoloji ve Konusma Bozukluklari Uzmani' ya da 'Dil ve Konusma Patologu' denmektedir. Kekemelik ortaya çiktiginda bu uzmanlara basvurularak, mevcut durumun degerlendirilmesi, sorunun kendiliginden mi yoksa terapi destegi ile mi düzelecegi konusunda görüs bildirmeleri istenmelidir. Erken müdahale önemli olmakla beraber yetiskinlik dönemi de dahil her yasta terapi uygulanabilir. Ülkemizde birçok yerde kisa ve kesin çözümler önerilmektedir. Ancak bilimsel olarak her bireye özel degerlendirme yapilmasi, uygun terapi yönteminin belirlenmesi ve en önemlisi bu alanda uzmanlasmis kisiler tarafindan bu destegin verilmesi önemlidir.

Ülkemizde konusma bozukluklari uzmani az sayida oldugu için birçok alternatif yöntem ve kurs yaygin olarak kullanilmaktadir. Ancak böylesi karmasik faktörleri olan bir durumda kisa süreli ve % 100 düzelme vaatleri çok iddialidir. Alan uzmani olmayan ve iddiali çözümler sunan yerler iyi arastirilmali ve süpheyle yaklasilmalidir.

Kekemelik sorunu ile ilgili olarak sorunu yasayan kisinin çevresinin yaklasimlari da çok önemlidir. Bu baglamda çocugun öncelikle anne babasinin ve diger aile fertlerinin, anaokulu ya da okul ögretmenlerinin de bu konuda nasil davranacaklari konusunda bilgilendirilmesi büyük önem tasimaktadir. Özetle kekeme bir bireyle için yapilabilecek en dogru sey, dogru kanaldan dogru bilgiye ulasip, kekemelik sorunu yasayan kisi ile dogru kanalla iletisim kurmak ve gerek görülür ise bir an önce uygun terapi programinin belirlenip baslamasini saglamaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası