Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BAHARDA RUHUNUZLA BIRLIKTE CILDINIZI DE CANLANDIRIN!

Uzun kis aylarinda soguk havanin kuruttugu, nemsiz biraktigi ve matlastirdigi cildimizi baharla birlikte tazelemenin zamani geldi! Soguk kis günleri geride kalirken tepeden tirnaga cilt bakimi yapilmasi gerektigini söyleyen Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmani Dr. Gökhan Okan, ‘bahar bakimi’nin reçetesini yazdi:

Önce kozmetik ürünlerinizi yenileyin; baharda daha az yagli kremler tercih edin. Kuruyan, matlasan ve yipranan cildinizi peelingle tazeleyin. Günesli yaz günleri baslamadan leke tedavinizi tamamlayin. Kaz ayaklarindan botoks, gülme çizgilerinden dolguyla kurtulun. Tabii ki tüylerinizden kurtulmayi unutmayin!


Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmani Dr. Gökhan Okan; soguk kis günlerinde yipranan cildin tepeden tirnaga bahar bakimina ihtiyaci oldugunu belirterek, baharda uygulanabilecek bakim yöntemlerini anlatti:

• SOGUKLAR CILDI KURUTUR: Havalarin isinmasi ve baharin gelmesi, vücudumuzda birtakim degisikliklere neden olur. Cildimiz baharda degisikler gösterir. Kis boyunca soguk hava cildimizi kurutur, nemsiz birakir, mat ve solgun görünüme neden olur. Baharla birlikte alinacak birtakim önlemlerle bu etkiler ortadan kaldirilip, cilde güzel bir görüntü kazandirilabilir. Cildimizi bahara hazirlamanin yollari; kullanilan kozmetik ürünlerdeki degisiklikten, kozmetik dermatolojik uygulamalari bünyesinde barindiran genis bir yelpazeyi olusturmaktadir.

• ONARMANIN ZAMANI GELDI: Cilt yenilemenin amaci, zarar gören cildi onarmaktir. Cilt tipi ve ciltteki hasarin siddetine bagli olarak, dermatoloji uzmanlari ve estetik cerrahlar, cilt hasarini tedavi etmeye çalisir. Cildimizdeki zarar; hafif, orta ve siddetli derecede meydana gelir. Hafif hasarlar, disaridan uygulanan harici ürünler ve dermatolojik uygulamalarla ortadan kaldirilirken; ileri vakalarda cerrahi yöntemler etkili olmaktadir. Cilt yenilemek amaciyla dermokozmetik ürünler, cildi soyma islemi olan peeling yöntemi, botulinum toksini uygulamasi, dolgu islemi ve lazer yöntemine basvurulmaktadir.

• KREMLERIN GÜCÜNDEN FAYDALANIN: Dermokozmetik ürünler; harici uygulanarak cilt yaslanmasini geciktirebilen ürün gruplaridir. Kozmetik ürünlerden farklari, istenilen sonuca biyolojik etkiyle ulasmalaridir. Derinin daha derin tabakalarina ulasirlar. Vitamin A, vitamin C, meyve asidi, koenzim Q ve topikal antioksidanlar dermokozmetik ürünler içinde en fazla yer alan maddelerdir. Uzun süre kullanilmalari gerekmektedir.

• KREMINIZI CILDINIZE UYGUN SEÇIN: Dermokozmetik ürünlerin, erken baslayan yaslanmalarda, yaslanmanin önlenmesine etkileri olur. Ayrica cilde yapilacak kozmetik uygulamalarin etki sürelerinin uzamasina da yardimci olurlar. Ancak tüm bu ürünler kullanilirken, kisilerin cilt tipine uygun kozmetik ürünleri seçmesi gerekir. Bu konuda dermatologlara danisilmasinda fayda vardir

• BAHARDA KREMINIZ AZ YAGLI OLSUN: Kis döneminde yag içerikleri fazla, nemlendirici özellikleri fazla ürünler tercih edilirken, baharla birlikte daha az yagli daha hafif ürünler tercih edilmelidir. Yag orani fazla olan ürünler, cildin yag dengesini bozarak, sivilce tarzi olusumlara neden olabilir. Yaglanmayi kontrol altina almak amaciyla tonikler de faydali olabilir.

• GÜNES KREMSIZ ASLA: Günesin baharla birlikte belirmesi, günesin alevlendirdigi cilt hastaliklarinin ortaya çikmasini kolaylastirir. Cilt lekeleri baharla birlikte belirginlesir. Hastalar mutlaka günes koruyucu kullanmalari konusunda bilgilendirilmelidir.

• YAZDAN ÖNCE LEKELERDEN KURTULUN: Leke tedavisi, yaz baslamadan tamamlanmalidir. Leke tedavisinde renk açici kremler ve peeling yöntemine basvurulur. Bazi dermokozmetik ürünler, günesle etkilesime girecegi için aksam kullanilmalari daha uygundur.

• MATLASAN CILT PEELINGLE ISILDAR: Kisin vermis oldugu mat, solgun ve nemsiz görüntü peeling ile ortadan kaldirilabilir. Yaz mevsimi, peeling için uygun bir dönem degildir. Peeling islemi; ciltteki ölü deri tabakasinin atilip alttan saglam derinin cilde ulasmasi prensibine dayanmaktadir. Peeling yöntemi için mat, soluk cilt yapisina sahip olanlar, cilt lekeleri bulunanlar, özellikle agiz ve göz çevresinde yüzeysel kirisiklari olanlar uygun hasta gruplaridir. Islem mutlaka uzman kisiler tarafindan yapilmalidir.

• AKNE IZLERINE PEELING GEREK: Peeling islemi hafif, orta, derin olmak üzere üç çesittir. Peeling esnasinda tercih edilecek maddeye ciltteki hasarin derecesine göre karar verilir. Hafif peeling isleminde genelde meyve asitleri tercih edilir. Kimyasal peeling isleminde tercih edilen asit TCA olup, yöntem derin akne skarlari ve daha derin çizgileri olan hastalar için önerilmektedir. Peeling sonrasi siki takip gerektirir ve kisinin mutlaka günesten kaçinmasi gerekir.

• ÇIZGILERI BOTOKSLA SILIN: Çizgilerin hafiflemesini saglayan en etkili yöntemlerden botulinum toksini ya da bilinen ismiyle botoks, sinirden kasa uyarinin gitmesini engelleyerek çizgileri hafifletir. Özellikle yüzün üst kismi ve göz çevresi çizgilerinin ortadan kalkmasinda faydalidir. Botoks uygulamasi öncesi hastalarin ilaç hikayeleri, hastaliklari olup olmadiklari sorgulanir. Etkisi, uygulamadan 4-5 gün sonra görülmeye baslar ve 3-6 ay devam eder. Emin ellerde yapildigi zaman yan etkisi yok denecek kadar azdir.

• DOLGUYLA DAHA GENÇ DUDAKLAR: Dolgu enjeksiyonu; yaslanma sonucunda gelisen volüm kaybini ortadan kaldirmak amaciyla uygulanan bir islemdir. En çok agiz çevresi, dudaklar ve gülme çizgileri dolgu islemiyle tedavi edilmektedir. Amaç, deride bulunan boslugu doldurmaktir. Dolgu amaçli çok sayida madde kullanilmaktadir. Tercih edilecek maddeler, derideki etki süresine göre kisa ya da uzun süreli olmaktadir. En sik tercih edilen dolgu maddesi hyalüronik asittir. Su baglama özelligine sahiptir. Cilt temizlendikten sonra kisinin agri hissetmemesi için anestezik özelligi olan krem yüze sürülür ve sonrasinda ilaç cilde verilir. Etkinligi 4-6 ay arasinda devam etmektedir.

SIMDI TÜYLERLE VEDALASMA ZAMANI

• Baharla birlikte, deniz mevsimi baslamadan tüylerinden kurtulmak isteyenler için lazer epilasyon yöntemi en etkili tedavi seçenegidir. Kalin ve koyu killara sahip olan hastalar lazer için uygun hastalardir. Kil köklerinde bulunan melanin pigmenti laser enerjisinin hedefini olusturmaktadir. Hastalara bronzlasmamalari ve yüksek faktörlü koruyucu kullanmalari gerekliligi vurgulanmalidir. Ilkbahar, lazer epilasyon için uygun bir dönemdir. Ciltte yanma ve bronzlasmanin olmamasi, lazer epilasyonun olasi risklerini ortadan kaldirmaktadir.


SAÇLARDA BAHAR ETKISINE DIKKAT!

• Saçlarimiz da ilkbaharin gelmesiyle birlikte degisiklige ugrar. Mevsimsel saç dökülmesi, ilkbahar ve sonbaharda karsilasilan bir durumdur. Bu durum, kisinin biyolojik ritmindeki degisiklikten kaynaklanir. Ilkbaharda mevsimsel saç dökülmesi olan hastalar, bu dönemi daha kisa sürede atlatmak istiyorlarsa saç mezoterapisi etkili bir tedavi seçenegidir. Saç köklerine vitaminler ve kan dolasimini arttiran maddeler direkt enjekte edilir. Belirli araliklarla yapilan bir uygulamadir. Emin ellerde yapildigi zaman yan etkisi yok denecek kadar azdir.

KURUYAN ELLERINIZI PEELING’LE CANLANDIRIN

• Soguk hava ellerimizde ve tirnaklarimizda da degisiklige neden olur. Ellerde kuruma, çatlama, tirnaklarda kirilma ve vücutta kuruma görür. Baharda ellere yapilacak peeling islemi, ellerde olusacak lekelerin hafiflemesine yardimci olur. Ellere de günes koruyucu kullanilmasina dikkat edilmelidir. Tirnaklar harici uygulanan ürünlerle güçlendirilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası