Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KALITELI ÖMÜR IÇIN YAPILACAKLARI DOGRU SEÇIN !

Basit ama etkili önlemlerle ömrünüze ömür katmak elinizde.Istanbul Egitim ve Arastirma Hastanesi Iç Hastaliklari Uzmani Dr.Nafiz Karagözoglu tüm vücudunuzu koruyan önerileri söyle siraliyor :

Haftada 1100 Kalori Yakin:Duke Üniversitesi’ndeki bilim insanlari,haftada 1100 kalori yakacak kadar egzersiz yaparak,damar tikanmasina ve hipertansiyona yol açan karin bölgesindeki yag birikmesine engel olunabilecegini belirtiyor…

Yilda Bir Diyabet Tahlili:Tip 2 diyabet,damar duvarinin esnekligini bozuyor,kanda pihtilasmayi artiriyor ve damar iç yüzeyindeki hücre hasarini kolaylastiriyor.Amerikan Diyabet Dernegi,kalp sagligi için açlik kan sekerinin 100 mg/dl’nin altinda olmasina dikkat çekiyor.Sikayeti olmasa bile 20 yasin üzerindekilerin yilda bir diyabet testi yaptirmasini öneriyorlar.

250 Gram Magnezyum:Fransiz bilim adamlari,kanlarinda yüksek düzeyde magnezyum bulunan erkeklerin,düsük olanlara kiyasla herhangi bir sebepten ölme risklerinin yüzde 40 daha düsük oldugunu bilgisini verdiler.Bu nedenle günlük ögününüze 250 miligramlik bir magnezyum hapi eklemenizde fayda var.

Günde 2-3 Litre Su Için:Su,hücrelerin ve organlarin yasamasi için sart.Dolayisiyla her gün bol bol su içmeyi asla ihmal etmeyin.Eger 60-70 kilo arasindaysaniz günlük içmeniz gereken su miktari 2 litredir.90 kiloysaniz bu rakam 3 litreye çikar.

15 Dakika Gülme Molasi:15 dakikalik komik bir video izleyerek,kalbinize giden kan akisini yüzde 50 artirabilir,damar hastaliklarina yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.

Flor Alimi Disleriniz Için Önemli: 0-3 yasta yeterli flor aliminin yeterli olmasinin gelecekte olusacak dis çürümelerini önledigini ispatlayan yayinlar bulunmaktadir.Flor alimi suyla gerçeklesmektedir, bu dönemde yeterli alinan flor dislerin çürüge karsi direncini artirmaktadir..Bunun disinda koruyucu dis hekimligi tedavisinde , jel veya gargara seklinde kullanilarak,bakterilerin asit üretmesini engelleyerek , dis çürümelerini azaltmaktadir.Ferah nefes bir nefes için de Nas Oral agiz gargarasi kullanilabilir.

15 Dakika Güneslenin:Günes iki ucu keskin kiliç gibidir…Fazlasi cilt kanserine neden olabiliyor, diger taraftan da vücudumuza gerekli olan D vitaminin olusmasinda anahtar rol üstleniyor.Bu nedenle her gün düzenli olarak 10-15 dakika günesten faydalanin.Ayrica sabah günese çikmaniz,gece rahat uyumaniza da yardimci oluyor.

Belde Sinir 88 Santimetre:Bel çevreniz kadinsaniz 88,erkekseniz 98 santimi geçmesin.Çünkü bu tip yaglanma,metabolizmada ciddi degisikliklere neden oluyor.Kalp damar hastaligi,hipertansiyon,kolesterol ve diyabet riski kayda deger derecede artiyor.

40’dan Sonra Check-Up:Efor testi,check-up’da basvurulan yöntemlerden biri.Test, ritim ve ileti bozukluklarini arastirmak amaciyla yapiliyor.Bu,sayede kalp ve dolasim sistemi hastaliklari da ciddi boyutlara ulasmadan tedavi edilebiliyor.40 yasindan itibaren yilda bir kez kardiyolojik check-up’tan geçmeniz,kalp sagliginiz açisindan önem tasiyor.

Dislerinizin Temizligine Özen Gösterin: Agiz sagliginiz kalp sagligiyla birebir ilgili. Gündelik firçalama ve dis ipi kullanimi ömrünüzü 6-7 yil uzatabilir.

Düzenli Kalsiyum Alin:Her gün yeterli miktarda kalsiyum almaya özen gösterin.Gün boyunca iki su bardagi süt ve iki kibrit kutusu kadar peynir tüketmelisiniz.Ileri yaslardaysaniz az yagli süt tercih edin.Menopozdaki kadinlarin günde 1200 miligram kalsiyum almasi gerekiyor.

Tuzu Azaltin: Tuzun fazlasi sadece ödem yapmakla kalmayip çok ciddi saglik sorunlarina da yol açiyor. Uzmanlar tuzun yol açacagi zararlardan korunmak için günlük tuz tüketiminin 6 grami asmamasini öneriyor Ingiliz Tip Dergisi’nde yayinlanan yeni bir arastirma, daha az tuz tüketmenin kalpdamar hastaliklari riskini dörtte bir, kalp krizi riskini ise beste bir oraninda azalttigini ortaya koyuyor. Bu çalismayla, fazla tuz tüketiminin kan basincini yükseltip, yüksek tansiyon, kalp krizi ve inme riskini artirdigi yönündeki baglanti bilimsel olarak kanitlaniyor ve tuzun insan sagligina verebilecegi zararin boyutlari ortaya konmus oluyor.

Sakinlesin: Psikososyal stres faktörleri; yanlis beslenme, fiziksel aktivite, obezite, sigara, alkol ve uyusturucu madde, riskli davranislar ve yetersiz saglik kontrolü. Sagligi etkileyen faktörlerdir. Stres kan basincini yükselterek sakin insanlara göre kalp hastaliklarina yakalanma oranini 3 kat artmasina neden olur.Orta yasta ise bu oran 6 kata çikarak yasam süresini kisaltiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası