Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yaslilarin sik karsilastigi uykusuzluk tedavi edilebiliyor, ilaç kullanimina dikkat

Yaslilar; uykusuz gecelerin yalniz ve gönülsüz nöbetçileri

Emeklilik, esini kaybetme, stres, gündelik aliskanliklarin disina çikilmasi, yemek ve yatma zamanlarinin degismesi, yalnizlik, agri, saglik sorunlari ve ilaç alma saatleri gibi faktörler yaslilikta vücut ritmini bozuyor ve sikintili uykusuz geceler basliyor. Bayindir Saglik Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Bayindir Hastanesi Içerenköy Uyku Bozukluklari Merkez’inden Uzm. Dr. Melek Kandemir, uykuya dalmada ve sürdürmede güçlük olarak tanimlanan insomni’nin tedavi edilebilir bir hastalik oldugunu söyledi. Ancak hekim kontrolü disinda kullanilan ilaçlarin hastaligi bazen daha da artirabilecegi ve çözümü geciktirebilecegi uyarisinda bulundu.

Uyku düzeni yaslanmayla birlikte degisiklige ugruyor. Arastirmalar, yasli nüfusta ortak “fizyolojik” uyku degisikliklerinin ortaya çiktigini gösteriyor. Uyku, genç eriskinlerinkine oranla çok kirilgan, yüzeyseldir ve sik sik bölünebilir. Yaslilarda en sik karsilasilan uyku problemi ‘insomni’dir ve görülme sikligi yasla birlikte artar. Insomni; uykuya baslamada, uykunun sürdürülmesinde güçlük, erken uyanma ya da bunlarin bir arada olusu ile birlikte gündüz uyku ihtiyaci ve yorgunluk seklinde ortaya çikabilir. Bayindir Hastanesi Içerenköy Uyku Bozukluklari Merkez’inden Uzm. Dr. Melek Kandemir insomni hastaliginin, yaslanmayla ilgili fizyolojik degisikliklere bagli olabilecegi gibi, depresyon ve anksiyete gibi psikiyatrik bozuklulardan, sistemik hastaliklardan, yasin ilerlemesiyle birlikte sikligi artan uykuyla iliskili solunum bozukluklari veya uykuda periyodik bacak hareketleri, huzursuz bacak sendromu gibi uyku bozukluklarindan kaynaklanabilecegini söyledi. Yasli bireylerde sik olarak karsilasilan agrinin da kisinin saglikli olarak uyumasina engel oldugunu ifade etti. Çesitli sebeplerle kisilerin gündüz saatlerinde 30 dakikayi geçecek sekilde uyumasinin gece uykusunu olumsuz yönde etkiledigini belirtti. Bazi yaslilarimizin genellikle yalnizlik nedeniyle aksam saatlerinde uyumalarinin yine sabaha dogru erkenden uyanmalarina veya uykunun sik sik bölünmesine sebep oldugunu ifade etti.

‘Ilaçlar uykusuzlugu daha da belirginlestirebilir’

Yaslilikla birlikte kullanimi artan ilaçlarin, basta depresyon ve anksiyete olmak üzere psikiyatrik bozukluklarin ya da sosyal-davranissal degisikliklerin de insomni nedeni olabilecegini belirten Uzm. Dr. Kandemir, yas ilerledikçe görülme sikligi artan bazi uyku hastaliklarinin, yaslilikta zaten var olan uyku sorunlarini daha belirgin ve karmasik hale getirebilecegine dikkat çekti. Uzm. Dr. Kandemir, bu sorunlarin farkina varilmazsa, uykusuzluga yönelik olarak verilen bazi ilaçlarin, bu hastaliklari tedavi etmek bir yana daha da belirginlestirebilecegi uyarisinda bulundu.

Dogru teshis uyku laboratuvarinda konur

Yaslilikta uyku kalitesini bozan diger nedenler arasinda tikayici uyku apne sendromu, periyodik bacak hareketleri, huzursuz bacak sendromu ve uykuda tekme-yumruk atmaya kadar varan REM davranis bozuklugu gibi rahatsizliklarin olabilecegini belirten Dr Melek Kandemir bu sorunlarin teshisinde Uyku Bozukluklari Laboratuvari’nda yapilan islemlerin (polisomnografik inceleme) önemine degindi. Uyku bozukluklarinin tedavi edilebildigini, ek sorunlara yol açabilen ilaçlara basvurmadan önce yetkin bir saglik merkezinde sorunun iyi anlasilmasi gerektigini kaydetti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası