Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yaslilarin sik karsilastigi uykusuzluk tedavi edilebiliyor, ilaç kullanimina dikkat

Yaslilar; uykusuz gecelerin yalniz ve gönülsüz nöbetçileri

Emeklilik, esini kaybetme, stres, gündelik aliskanliklarin disina çikilmasi, yemek ve yatma zamanlarinin degismesi, yalnizlik, agri, saglik sorunlari ve ilaç alma saatleri gibi faktörler yaslilikta vücut ritmini bozuyor ve sikintili uykusuz geceler basliyor. Bayindir Saglik Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Bayindir Hastanesi Içerenköy Uyku Bozukluklari Merkez’inden Uzm. Dr. Melek Kandemir, uykuya dalmada ve sürdürmede güçlük olarak tanimlanan insomni’nin tedavi edilebilir bir hastalik oldugunu söyledi. Ancak hekim kontrolü disinda kullanilan ilaçlarin hastaligi bazen daha da artirabilecegi ve çözümü geciktirebilecegi uyarisinda bulundu.

Uyku düzeni yaslanmayla birlikte degisiklige ugruyor. Arastirmalar, yasli nüfusta ortak “fizyolojik” uyku degisikliklerinin ortaya çiktigini gösteriyor. Uyku, genç eriskinlerinkine oranla çok kirilgan, yüzeyseldir ve sik sik bölünebilir. Yaslilarda en sik karsilasilan uyku problemi ‘insomni’dir ve görülme sikligi yasla birlikte artar. Insomni; uykuya baslamada, uykunun sürdürülmesinde güçlük, erken uyanma ya da bunlarin bir arada olusu ile birlikte gündüz uyku ihtiyaci ve yorgunluk seklinde ortaya çikabilir. Bayindir Hastanesi Içerenköy Uyku Bozukluklari Merkez’inden Uzm. Dr. Melek Kandemir insomni hastaliginin, yaslanmayla ilgili fizyolojik degisikliklere bagli olabilecegi gibi, depresyon ve anksiyete gibi psikiyatrik bozuklulardan, sistemik hastaliklardan, yasin ilerlemesiyle birlikte sikligi artan uykuyla iliskili solunum bozukluklari veya uykuda periyodik bacak hareketleri, huzursuz bacak sendromu gibi uyku bozukluklarindan kaynaklanabilecegini söyledi. Yasli bireylerde sik olarak karsilasilan agrinin da kisinin saglikli olarak uyumasina engel oldugunu ifade etti. Çesitli sebeplerle kisilerin gündüz saatlerinde 30 dakikayi geçecek sekilde uyumasinin gece uykusunu olumsuz yönde etkiledigini belirtti. Bazi yaslilarimizin genellikle yalnizlik nedeniyle aksam saatlerinde uyumalarinin yine sabaha dogru erkenden uyanmalarina veya uykunun sik sik bölünmesine sebep oldugunu ifade etti.

‘Ilaçlar uykusuzlugu daha da belirginlestirebilir’

Yaslilikla birlikte kullanimi artan ilaçlarin, basta depresyon ve anksiyete olmak üzere psikiyatrik bozukluklarin ya da sosyal-davranissal degisikliklerin de insomni nedeni olabilecegini belirten Uzm. Dr. Kandemir, yas ilerledikçe görülme sikligi artan bazi uyku hastaliklarinin, yaslilikta zaten var olan uyku sorunlarini daha belirgin ve karmasik hale getirebilecegine dikkat çekti. Uzm. Dr. Kandemir, bu sorunlarin farkina varilmazsa, uykusuzluga yönelik olarak verilen bazi ilaçlarin, bu hastaliklari tedavi etmek bir yana daha da belirginlestirebilecegi uyarisinda bulundu.

Dogru teshis uyku laboratuvarinda konur

Yaslilikta uyku kalitesini bozan diger nedenler arasinda tikayici uyku apne sendromu, periyodik bacak hareketleri, huzursuz bacak sendromu ve uykuda tekme-yumruk atmaya kadar varan REM davranis bozuklugu gibi rahatsizliklarin olabilecegini belirten Dr Melek Kandemir bu sorunlarin teshisinde Uyku Bozukluklari Laboratuvari’nda yapilan islemlerin (polisomnografik inceleme) önemine degindi. Uyku bozukluklarinin tedavi edilebildigini, ek sorunlara yol açabilen ilaçlara basvurmadan önce yetkin bir saglik merkezinde sorunun iyi anlasilmasi gerektigini kaydetti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası