Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HAYLAZ DEDIGINIZ ÇOCUGUNUZ HIPERAKTIF OLABILIR

Son dönemlerde çocugunun hareketli oldugunu görüp, bu hiza yetisemeyen ebeveynlerin “Çocugum hiperaktif, yapacak bir sey yok” söylemlerine sikça rastlamak mümkün. Oysaki hiperaktivite dogru tani ve tedavi yöntemleri uygulanmadigi takdirde çocugun ileriki yillardaki yasamini olumsuz etkileyebilecek önemli bir sorundur ve dikkat gerektirir. Memorial Hizmet Hastanesi Psikoloji Bölümü’nden Uz. Psikolog Sevda S. Yurtseven, çocuklarda hiperaktivite ve dikkat eksikligi tedavisi hakkinda bilgi verdi.

Hiperaktif çocuk çizgi filme dahi dikkatini veremez

Çocuklar siklikla hareketlidir, hareket özgürlüktür ve bagimsizligini, yapabilirligini sinamak isteyen çocuk hareket eder. Çocugunuz sevdigi aktivitelerde, mesela çizgi film izlerken veya oyun oynarken dikkatini verebiliyorsa, yerinde durabiliyorsa sadece konsantrasyonunun diger alanlarda da gelistirilmesine çalisilabilir. Hiperaktivite aileyi ve çevreyi rahatsiz edecek boyutlarda görülüp çocugun psikolojisini de olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle hiperaktivite ve dikkat eksikligine dogru yaklasim çok önemlidir.

3 yastan itibaren anlasilabiliyor

Dikkat eksikligi ile hiperaktivite bozuklugunun temel özelligi, dikkat süresinin kisaligi, engellenmeye yönelik denetim eksikligi nedeniyle davranislarda ya da biliste ortaya çikan ataklik ve huzursuzluktur. Baslangici genellikle 3 yas dolaylarinda olmakla birlikte tani ilkokul yillarinda konulur. En sik görülen semptomlar; asiri hareketlilik ve kivranma, yerinde oturmada güçlük, çok konusma, dikkatini sürdürmede güçlük, dikkatin kolay dagilmasi, siklikla bir sey kaybetme, sorulara birden atlayip cevap verme, kurallari takip etmede güçlük, sessizce oynamada güçlük, oyunlarda sirasini beklemede güçlük, bir aktiviteden digerine kayma, siklikla ne söyledigini bilememe, tehlikeli aktivitelerle ugrasma olarak siralanabilir.

Çocugunuz ödevlerini yapmayip kendini okula veremiyorsa “tembel” degil hiperaktif olabilir

Dikkat eksikligi ve hiperaktivitesi olan çocuklarda genellikle agresiflik, anksiyete tabloya eslik eder. Bu çocuklar arkadaslari tarafindan reddedilme sorunlari yasarlar, bunun nedeni karsi gelme davranisi, düsük toleransli olmalari, inatçilik ve azalmis güven duygularidir. Çocugun ödevlerini yapmamasi, kendini vermemesi tembellik olarak düsünülür. Yukaridaki belirtilerin her zaman kendini göstermemesi ebeveynin çocugun bunu istemli yaptigini düsünmesine sebep olur.

Aile ve okul dayanismasina ek olarak uzman yardimi alinmasi sart

Bu rahatsizlikta tek basina ilaç tedavisinin basari orani düsüktür. Aile ve okul ile beraber davranislari düzenleyici bir çalisma gereklidir. Belirtiler çok önemli sorunlara sebep olmadikça bu çocuklarin normal sinif ortaminda okumalari ve en ön sirada oturmalari tercih edilir. Çocugun dürtü ve öfke yönetimi kazanmasina çalisilmasi, yaz için programlar düzenlenmesi, zaman kullanimi ile ilgili çalismalar yapilmasi önemlidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası