Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HAYLAZ DEDIGINIZ ÇOCUGUNUZ HIPERAKTIF OLABILIR

Son dönemlerde çocugunun hareketli oldugunu görüp, bu hiza yetisemeyen ebeveynlerin “Çocugum hiperaktif, yapacak bir sey yok” söylemlerine sikça rastlamak mümkün. Oysaki hiperaktivite dogru tani ve tedavi yöntemleri uygulanmadigi takdirde çocugun ileriki yillardaki yasamini olumsuz etkileyebilecek önemli bir sorundur ve dikkat gerektirir. Memorial Hizmet Hastanesi Psikoloji Bölümü’nden Uz. Psikolog Sevda S. Yurtseven, çocuklarda hiperaktivite ve dikkat eksikligi tedavisi hakkinda bilgi verdi.

Hiperaktif çocuk çizgi filme dahi dikkatini veremez

Çocuklar siklikla hareketlidir, hareket özgürlüktür ve bagimsizligini, yapabilirligini sinamak isteyen çocuk hareket eder. Çocugunuz sevdigi aktivitelerde, mesela çizgi film izlerken veya oyun oynarken dikkatini verebiliyorsa, yerinde durabiliyorsa sadece konsantrasyonunun diger alanlarda da gelistirilmesine çalisilabilir. Hiperaktivite aileyi ve çevreyi rahatsiz edecek boyutlarda görülüp çocugun psikolojisini de olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle hiperaktivite ve dikkat eksikligine dogru yaklasim çok önemlidir.

3 yastan itibaren anlasilabiliyor

Dikkat eksikligi ile hiperaktivite bozuklugunun temel özelligi, dikkat süresinin kisaligi, engellenmeye yönelik denetim eksikligi nedeniyle davranislarda ya da biliste ortaya çikan ataklik ve huzursuzluktur. Baslangici genellikle 3 yas dolaylarinda olmakla birlikte tani ilkokul yillarinda konulur. En sik görülen semptomlar; asiri hareketlilik ve kivranma, yerinde oturmada güçlük, çok konusma, dikkatini sürdürmede güçlük, dikkatin kolay dagilmasi, siklikla bir sey kaybetme, sorulara birden atlayip cevap verme, kurallari takip etmede güçlük, sessizce oynamada güçlük, oyunlarda sirasini beklemede güçlük, bir aktiviteden digerine kayma, siklikla ne söyledigini bilememe, tehlikeli aktivitelerle ugrasma olarak siralanabilir.

Çocugunuz ödevlerini yapmayip kendini okula veremiyorsa “tembel” degil hiperaktif olabilir

Dikkat eksikligi ve hiperaktivitesi olan çocuklarda genellikle agresiflik, anksiyete tabloya eslik eder. Bu çocuklar arkadaslari tarafindan reddedilme sorunlari yasarlar, bunun nedeni karsi gelme davranisi, düsük toleransli olmalari, inatçilik ve azalmis güven duygularidir. Çocugun ödevlerini yapmamasi, kendini vermemesi tembellik olarak düsünülür. Yukaridaki belirtilerin her zaman kendini göstermemesi ebeveynin çocugun bunu istemli yaptigini düsünmesine sebep olur.

Aile ve okul dayanismasina ek olarak uzman yardimi alinmasi sart

Bu rahatsizlikta tek basina ilaç tedavisinin basari orani düsüktür. Aile ve okul ile beraber davranislari düzenleyici bir çalisma gereklidir. Belirtiler çok önemli sorunlara sebep olmadikça bu çocuklarin normal sinif ortaminda okumalari ve en ön sirada oturmalari tercih edilir. Çocugun dürtü ve öfke yönetimi kazanmasina çalisilmasi, yaz için programlar düzenlenmesi, zaman kullanimi ile ilgili çalismalar yapilmasi önemlidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası