Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


FAZLA KILO REFLÜYE NEDEN OLUYOR

Çogunlukla mide yanmasi sikayetiyle ortaya çikan reflü, kilolu ve hareketsiz yasam tarzina sahip olanlar ile Bati tarzi beslenenlerde daha sik görülüyor. Yasam kalitesini büyük ölçüde düsüren hastalik, tedavi edilmezse yemek borusunu kansere yatkin hale getiriyor.

Mide içeriginin yemek borusuna kaçmasi olarak tarif edilen reflünün günlük toplam süresi 24 saatin %4’lük süresini asmazsa, bu durum fizyolojik olarak görülüyor. Ancak, mide içeriginin bu süreden daha uzun zaman yemek borusunda kalmasi halinde fizyolojik reflüden çikip, hastalik haline dönüsmüs olarak kabul ediliyor ve sikayetlere yol açma olasiligi artiyor.

Sigara, çikolata, kahve, sogan, sarimsak, baharat, tursu gibi eksi ve asitli yiyecek ve içecekler, asiri yagli kizartmalar, salçali yemekler, et suyu ve pogaçalar, yemek borusundaki kapakçigi gevseten besinler arasinda. Anadolu Saglik Merkezi Gastroentereloji Uzmani Doç. Dr. Murat Gürsoy, ”Bati tipi beslenme arttikça, kilolar da artiyor. Bu da reflünün görülme sikligini yükseltiyor” diyor ve ekliyor: “Tükürük salgisi az olan kisilerin yemek borulari tam olarak temizlenemedigi için de daha fazla reflü sikayeti yasaniyor.”

Mide yanmasi, kaynama, agiza kadar mide içeriginin gelmesi ve eksime gibi belirtilerle ortaya çikan hastalik, tedavi edilmezse yemek borusunda kansere yatkinligi artiriyor. Toplumun önemli miktarda bir kesiminin hayatinin bir döneminde reflüden yakindigini anlatan Murat Gürsoy, “Reflüyü ortaya çikaran nedenlerin bir kismi iyi bilinmekle birlikte, bazen nedenini açiklayamadigimiz vakalar da olabiliyor. Bu hastaligin, çok hafif formlari olabilecegi gibi, kanser öncülü durumlari da içerebilen siddetli formlari da görülebiliyor. Hastalik genis bir yelpazede kendini gösterebiliyor. Bu nedenle reflü hastaligini, sadece var - yok veya siyah - beyaz gibi net bir biçimde ayiramiyoruz, hastaligin gri tonlari da oluyor” diyor.

Endoskopi taninin olmazsa olmazi

Hastanin saglik öyküsünün bilinmesi, hekime hastalikla ilgili bilgi veriyor. Ayrica endoskopi de tani yöntemlerinden biri olarak kullaniliyor. Endoskopide, ucunda kamera bulunan plastik bir hortumla hastanin agzindan giriliyor. Bu hortumun ucundaki kamera sayesinde hastanin yemek borusu, midesi ve 12 parmak barsagi görüntüleniyor. Hekim, bu organlari dogrudan görebildigi için tahrisi ve tahrisin derecesini daha iyi degerlendirebiliyor. Ayrica bu yöntemle biyopsi de yapilabiliyor. Özellikle hastaligin uzun sürdügü durumlarda bazi doku degisiklikleri ve kansere yatkinligi artiran komplikasyonlar ortaya çikiyor. Endoskopi tani koymanin yani sira, reflünün hasta için bir tehdit yaratip yaratmadigi ve nasil bir tedavi yöntemi izlenmesi gerektigi konularinda da önemli bilgiler veriyor. Bu nedenle endoskopi, reflü hastaliginin tanisinda olmazsa olmaz yöntemlerden biri olarak görülüyor.

Kisinin hastalik derecesi saptanabiliyor

Endoskopi sonucu negatif olsa bile kiside reflü olabilecegini belirten Doç. Dr. Murat Gürsoy, söyle devam ediyor: ”Bu yüzden reflünün siddetini saptamak için kullanilan baska yöntemler de bulunuyor. Bunlardan biri Manometre. Yemek borusu ile ucundaki kapagin basincini ölçen Manometre, ayni zamanda kapagin gevsekliginin derecesini saptamada da etkili oluyor. Reflü derecesinin ölçümünde kullanilabilen diger bir yöntem de 24 saatlik PH metre monitorizasyonudur. PH metre denilen bir aletle, yemek borusuna kaçan asit, 24 saat boyunca monitörize edilerek bir kayit cihazina aktariliyor. Böylece günün hangi saat ve aktivitesi reflüye neden oluyor, ne kadar sürüyor gibi sorulara oldukça iyi yanitlar verilebiliyor. Ölçüm sirasinda belgelenen alti degisken bir araya getirilerek bu yöntemi gelistiren cerrahin adiyla anilan DeMeester degerleri veriliyor. Midedeki asidin ne kadarinin yemek borusuna kaçtigi ve asidin ne kadar süre orada kaldigi ölçülüyor. Böylece kisinin hastalik derecesinde reflüsü olup olmadigi saptaniyor.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası