Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BAHAR YORGUNLUGU MU? HASHIMOTO OLABILIR MI?

Baharin iyice hissedilmeye basladigi bugünlerde bahar yorgunluguna çok benzeyen belirtileri olan bir hastaligi ögrenmemizde fayda var: Hashimoto Tiroiditi

Hashimoto hastaliginin belirtileri halsizlik, uyuklama hali, unutkanlik, isteksizlik, depresif ruh hali, çabuk yorulma, istahsizliga ve az yemege ragmen kilo alma, soguga tahammülsüzlük, ses kalinlasmasi, kabizlik, kas ve eklem agrilari, el ve ayaklarda uyusmalar, cildin kurumasi, saç dökülmesi, adet düzensizligi, gögüslerden süt gelmesi gibi oldukça zengin ve çesitlidir. Özellikle halsizlik ve çabuk yorulma belirtilerinin ön planda oldugu hastalar yakinmalarini kolayca bahar yorgunlugu ile bagdastirabilirler. Yakinmalar bir kaç hafta sürer ve gerilemezse mutlaka bir hekime basvurmak gerekir.

Son zamanlarda adini daha sik duydugunuz Hashimoto(Hasimoto okunur) boynumuzun ön kisminda yer alan Tiroit bezinin bir hastaligidir. Bilimsel adi Otoimmün Tiroidittir; fakat bir Japon arastiricinin hastaligi tanimlamasi nedeniyle onun adiyla anilmaktadir.

Hashimoto hastaligi çogunlukla bayanlari tutan bir hastaliktir. Kadinlarda erkeklere göre 10-15 kat fazla görülmektedir.Ailesinde Tiroit hastaligi olanlarda daha sik görülür. Çünkü irsi(genetik) egilim söz konusudur. Iyot yönünden daha zengin olan bölgelerde sikligi biraz daha fazladir. Yani iyot eksikligi ile ilgili degildir.Orta yaslarda daha sik görülür.En sik 30-35 yaslarin da görülür. Tiroit bezi tüm metabolizma hizimizi ayarlayan bir bezdir. Hashimoto Tiroiditi, bezi harap ederek fonksiyon yapan hücre miktarini azaltir. Böylece Hipotiroidi denilen ve bezin fonksiyonlarinin azalmasi ile seyreden bir tablo gelisir. Hastaligin aktif dönemi dedigimiz ilk dönem, aylari içine alacak sekilde yavas ve çogu kez de sessiz geçer. Bir çok hasta bu dönemi farkedemez. Hipotiroidi tablosu yerlestikten sonra doktora daha çok basvurulmakta ve tanilar bu dönemde konulmaktadir.

Belirtiler halsizlik, uyuklama hali, unutkanlik, isteksizlik, depresif ruh hali, çabuk yorulma, istahsizliga ve az yemege ragmen kilo alma, soguga tahammülsüzlük, ses kalinlasmasi, kabizlik, kas ve eklem agrilari, el ve ayaklarda uyusmalar, cildin kurumasi, saç dökülmesi, adet düzensizligi, gögüslerden süt gelmesi gibi oldukça zengin ve çesitlidir. Fakat Hashimoto’nun ilk zamanlarinda bu belirtilerin hepsi görülmez. Çogu kez hastalar yalnizca halsizlik ve isteksizlikten yakinir. Hastalik yavas ve uzun sürdügü için tanisi kolay konulamayabilir. Ayrica bu belirtiler bir çok diger hastalikta da görülebilmektedir. Hastaligin en önemli özelligi ilerleyici bir sekilde yasam kalitesini düsürmesidir.

Peki ne yapmamiz gerekir? Özellikle ailesinde Tiroit hastaligi olan bayanlarin uzun süren yorgunluk hallerinde doktora basvurmalari önerilir. Kilo veremeyenler ve sürekli depresif tablosu olanlar da bu yönden arastirilmalidir. Bütün belirtilerin bir arada oldugu hastalarda tani daha kolay konulabilir. Ayrica düzenli saglik kontrolü ve Check-up yaptiran hastalarda hastalik daha erken taninabilmektedir. Hastaligin tanisi, kan tetkikleri, Tiroit Ultrason ve sintigrafileriyle konulmaktadir. Saglik kurumlarinin olanaklari gelistikçe tani sikliginin arttigi görülmektedir. Tiroidin durumuna göre tedavi amaciyla verilen ilaçlar ve yakin takiple hastalik kontrol altina alinmaktadir. Toplumda giderek sikligi artan bu hastalik konusunda dikkatli olmak gerekir. Gelisen teknoloji ile Hashimoto hastaliginin tanisi oldukça kolaylasmistir. Uzun süren belirtiler oldugunda vakit geçirmeden bir saglik kurumuna basvurmak gerekir.

Amerikan Hastanesi
Dahiliye Bölümü
Dr. Bülent Yardimci
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası