Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


STRESIN ROMATIZMASI OLUR MU?

Bir türlü geçmeyen ve gezici agrilariniz mi var? Özellikle ruhsal gerilim yasadiginiz zamanlarda agrilariniz alevleniyorsa bir nevi “stres romatizmasi” da dedigimiz “fibromyalji” akla gelmelidir. Gezici kas agrilarina neden olan ve tedavide agri kesicilerin yani sira antidepresana da ihtiyaç duyulan fibromyalji konusunda merak edilenleri Reem Nöroloji Merkezi’nden Nöroloji Uzmani Dr. Mehmet Yavuz anlatti.

Ruhsal gerilim sonrasinda ortaya çikan fibromyalji en genel anlamiyla, vücudun disaridan gelen stres kaynaklarini, mücadele amaciyla romatizmal sürece dönüstürüp rahatlama saglamasidir. Sürekliligi olan ve gezici agrilar seklinde kendini gösteren fibromyalji, özellikle stres durumlarinda ortaya çikiyor. Bu yönüyle maskeli depresyon ve somatizasyon bozuklugu ile çok karistirilan stres romatizmasi, otonomik sistemi de olumsuz etkilediginden mide ve bagirsak problemlerine de yol açabiliyor.

Fibromyalji Kadinlari Vuruyor!

Migren ve panik atak gibi basarili bayanlarin hastaligi olan fibromyalji, basari konusunda tutkulu, mükemmeliyetçi ve titiz bayanlarda daha sik görülüyor ve sürekli nüksetmesi ile tedavi edilemeyen bir hastalikmis imaji veriyor.

Ülkemizde yaklasik 1,5 milyon fibromyalji hastasi oldugunu vurgulayan Dr. Yavuz, bu hastaligin en önemli özelliginin ilaçlarla tedavi edilmesine ragmen yeni stres durumlarinda yeniden nüksedebilmesi oldugunu söyledi.

Fibromyaljide hastalarin 10’da 9’unu kadinlarin olusturdugunu belirten Dr. Yavuz hastalarin bir kisminda da çocukluk dönemine ait fiziksel ya da cinsel taciz hikayesinin bulundugunu belirtiyor.

Kalp Hastaliklariyla Karistirmayin!

Kas olan her yerde görülebilen fibromyaljinin en çok boyun, omuz, gögüs ve sirt bölgesinde ortaya çiktigini belirten Dr. Yavuz bu nedenle gögüs agrilarinin kalp hastaligi gibi algilandiginin altini çizdi. Adale sertlesmesine bagli olarak agrili bölge hareket ettirildiginde kütürtü sesleri çikabilen fibromyaljide uyku bozukluklari da sik görülür. Uyku dengesizliginin olmadigi kisiler tedaviye daha iyi ve hizli cevap verir.

Dr. Yavuz, agrili bir sendrom olmasina ragmen, sadece agri kesiciler ve adale gevseticilerle düzeltilmesi mümkün olmayan fibromyaljide hastaya anksiyete giderici ya da antidepresan ilaçlar da verilmesi gerektigini belirtti.

Fibromyalji Nasil Tedavi Edilir?

Tani konmadan önce birçok hastaneye basvuran ve çevresi tarafindan ‘’hastalik hastasi’’ olarak nitelendirilen fibromyalji hastalari öncelikle stresten uzaklastirilmalidir. Psikolojik destek ve ilaçlarla ya da stres unsurlarinin ortadan kalkmasi ile hastanin düzelme sürecine girdigini belirten Dr. Yavuz, tedavide Magnetoterapi, biofeedback, lokal fizik tedaviler, hipnoterapi, akupunktur, lokal enjeksiyonlar, kognitif davranis terapileri ve masaj kullanildigini ancak en etkili unsurun stres faktörlerinin uzaklastirilmasi oldugunu söyledi.

Nöroloji Uzmani
Dr. Mehmet Yavuz
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası