Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Atopik Dermatit & Çocukluk Çagi Egzemasi

Çocuklarin en sevimli dönemlerinde rastlanan ve bu dönemin zaman zaman tatsizlasmasina neden olan atopik dermatit sik görülen çocuklarin neredeyse %1-3’ünü tutan bir hastaliktir. Çocuklukta bu hastaligin en önemli görülme nedeni; Atopi yani ailede anne veya baba da alerjik bir hastaligin (astim, allerjik deri hastaliklari, allerjik burun akintisi gibi) var olmasidir. Ne yazik ki bu çocuklarda da yasamin ilerleyen dönemlerinde deri bulgulari geçsede; astim, alerjik burun akintisi gibi diger alerjik hastaliklarin ortaya çikma riski yüksektir.

Deri bulgulari baslangiçta kendisini sulantili kizarik kasintili alanlar seklinde gösterirken; ilerleyen dönemlerde kuru, kalin, kabuklu çok kasintili alanlara birakir. Siklikla kollarin ve bacaklarin iç kivrim yerleri, ense yüz tutulmakla beraber diger vücut bölgelerinde de döküntüler görülebilir. Kasinti sebebiyle çocuklar huzursuzdur, uyku düzenleri bozulur, yastiga kafasini sürerek veya vücutta, yüzde yer yer kasintili kanama izleri ile bu durum ifade bulur. Huzursuzlukla birlikte hastaligin siddeti artar, böylece bir kisir döngü halinde hastalik siddetlenir.

Hastaligin tanisi nasil konulur?

Hastaligin tanisinda klasifiye ettigimiz majör ve minor kriterler vardir.

Majör Kriterler; Ailede allejik bir hastaligin varligi, mevcut egzemalarin sik tekrarlamasi, kasinti ve hastaligin vücuttaki tipik alanlari tutmasidir.

• Minör kriterler ise; vücutta yaygin kuruluk, ellerdeki çizgilerde belirginlesme, dudak kenarlarinda çatlamalar, gözaltlarinda kuruluk çizgilerde belirginlesme, vücutta yer yer tavuk derisi seklinde igsi alanlar, yer yer beyaz yuvarlak alanlar, çevresel ve emosyonel faktörlerin hastaligin seyrini etkilemesi sik gördügümüz bulgulardandir.

• 3 majör ve 3 minör bulgunun varliginda hastalik tanisi kolayca konulur.

Gidalar Hastaligi Tetiklermi?

Atopik dermatiti olan çocuklarin gida intoleransi da yüksektir. Ancak atopisi olan bir çocukta gida allerjisi hiç görülmeyedebilir. Herhangi bir besinin hastaligi tetikledigi tespit edildiginde o besinin çocuga verilmemesi çözüm olacaktir.

Hastaligin Tedavisinde Neler Yapilmaktadir?

• Çok kasintili olan ve çocugun yasam kalitesini, uykularini, nesesini kaçiran bu durumda tedavinin en önemli kismi; tetikleyici faktörlerden uzak durmak ve önleyici tedbirler almaktir.

• Hastaligi tetikledigi bilinen yünlü, sentetik kiyafetler yerine pamuklu kiyafetler kullanilmali, çocugun çamasirlari yikanirken deterjan yerine sabun tercih edilmelidir.

• Derinin nemlendirilmesi tedavinin en önemli parçasidir. Deri kurulugu kasintiyi ve hastaligi siddetlendirdigi için bol nemlendirmek esastir.

• Hastaligin siddetli dönemlerinde topikal kortikosteroidler ve steroid içermeyen yeni topikal tedavi seçenekleri, çok siddetli ve tedaviye dirençli vakalarda sistemik tedaviler ve UV tedavi seçenekleri arasindadadir.

• Kasinti sebebiyle olusan siyriklar sebebi ile enfeksiyon riski durumlarinda tedaviye topikal bir antibiyotikli krem eklenebilir.

Hastalik tekraralayici ataklarla kendini yineleyen tarzda ve çocugun yasam kalitesini önemli ölçüde etkiledigi için atopik dermatiti olan bir çocugun ailesinin çok bilinçli olmasi ve onu düzenli takip eden ve tedavisini düzenleyen bir dermatologunun olmasi tedavisinde en dogru yol olacaktir.

Dr.Ayfer Aydin
Amerikan Hastanesi
Dermatoloji Klinigi
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası