Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye’de 3.5 milyon astim hastasi var

Istanbul Medipol Hastanesi Gögüs Hastaliklari Uzmani Doç. Dr. M. Kürsat Özvaran, “Astim nedeni tam olarak bilinmeyen, tedavisi olan, sürekli tedavi gerektiren ama düzenli bir tedavi ve takip altindayken korkulmamasi gereken bir hastaliktir” dedi.

Istanbul Medipol Hastanesi Gögüs Hastaliklari Uzmani Doç. Dr. M. Kürsat Özvaran, dünyada 300 milyon ülkemizde de 3.5 milyon astim hastasi oldugu söyledi. Ülkemizdeki hastalarin çok azinin tam kontrol altinda oldugunu belirten Özvaran, “Astimin tanimi hastalikli kisilere bagli farkli durumlar göstermekle birlikte, farkli siddette ataklarla olan; bunlar akcigerdeki brons asiri duyarliligi ve kronik hava yolu inflamasyonuna bagli olarak olusan özellikle gece yarisi ve sabaha karsi nefes darligi, hisilti, gögüste sikisiklik ve öksürük sikayetleri meydana gelen kronik bir hastaliktir. Bu sikayetler genellikle tedavi veya kendiliginden düzelmektedir” dedi.

Dr. Özvaran, “Hastaliga genetik ve çevresel faktörlerin yol açtigi düsünülse de bu konuda kesin kanitlar henüz mevcut degildir. Burada vücuttaki birçok hücre ve hücre ürünü rol almakta ve akcigerde kronik inflamasyon gelismekte bu durumda bazi hastalarda akcigerde kalici hasarlar birakmaktadir” diye konustu.

Astimin maliyeti yüksek bir hastalik oldugunu aktaran Dr. Özvaran, söyle devam etti: “Astim hastaliginda tam kontrolü saglamak için; gündüzleri haftada 2’den az sikayetlerinin olmasi, gece sikayeti hiç olmamasi ve uyanmamasi, aktivitelerinde hiçbir kisitlamanin olmamasi, solunum testlerinin normal olmasi ve hiç astim ataginin olmamasi gerekmektedir. Bunun için hasta doktor uyumu, hastanin uygun ilaçlarini düzenli kullanilmasi ve atak nedeni olan faktörlerden mümkün oldugunca uzak durmasi astimdaki tam kontrolün saglanmasini saglayacaktir.”

Astim tanisinda hastadan alinan bilgilerin çok önemli oldugunu hatirlatan Dr. Özvaran, su bilgileri aktardi: “Astimin çesitli tipleri vardir. Bunlar alerjik olan ve olmayan diye ayrilirken yeni olarak erken veya geç baslayan, öksürük agirlikli astim, eksersizle olan astim, aspirine duyarli astim, premenstrüel astim, tedavisi zor astim, mesleki astim diye grublara ayrilmaktadir. Burada tanisinda en çok zorluk olan öksürükle olan astimdir. Bu durumun ayrici tanida düsünülmesi gereken diger durumlar, eozinofilik bronsitten, gastoözofageal reflü (GÖR), anjiyotensin konverting enzim (ACE) inhibitörlerine bagli öksürük, postnazal akinti sendromu, kronik sinüzit ve vokal kord disfonksiyonudur.”

Astim ataginin, astim hastalarinin hayatini tehlikeye atan ciddi bir durum oldugunu dile getiren Dr. Özvaran, sunlari kaydetti: “Tedavinin düzensiz kullanimi, infeksiyonlar, kirli hava ve alerjenlerle karsilasmak bu acil duruma yol açmaktadir. Bu durumun tedavisi evde kontrol altina alinamiyorsa mutlaka doktora basvurulmalidir. Astim ataklarinda hastaneye basvuranlari %70-80’ni 3-4 saatlik bir tedaviyle düzelmektedir. Geri kalan hastalar hastaneye yatirilmakta fakat düzelmeleri daha yavas olmaktadir. Hastaneden eve gönderilen hastalarin %10’ u 1 hafta sonra hastaneye geri dönmektedir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası