Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Zayif olmak 'metabolik sendromu' tetikleyen karin içi yaglanmayi engellemiyor!

Genelde normal kilolu kisilerin saglikli olduklari düsünülür. Çogu zaman durum gerçekten de böyledir. Ancak zayif olmak ya da normal kilolu olmak hastalanma riskinizi azaltmaz. Bunun nedeni kilonuz normal olmasi halinde bile karin içi yaglanmasinin olusabilmesi. Karin içi yaglanma ise kalp krizi, felç gibi ciddi saglik sorunlarina yol açabilir! KadiköySifa K- KLINIK Endokrinoloji ve Metabolizma Hastaliklari Uzmani Doç. Dr. Gökhan Özisik karin içi yaglanmanin tehlikelerini ve alinabilecek önlemleri anlatiyor!

Karin içi yaglanma neden tehlikeli?

Bilimsel arastirmalar karin içi yag dokusunun basta yüksek tansiyon ve prediyabet (gizli seker) olmak üzere damar sertligine (dolayisiyla kalp krizi, felç gibi ciddi saglik problemlerine) zemin hazirlayan dolasim ve metabolizma bozukluklarinin asil nedeni olduguna isaret ediyor. Nedeni ise buradaki yag dokusunun vücudun diger bölgelerindeki yag dokusundan farkli olarak birçok hormon ya da hormon benzeri madde üretmesi. Adeta "hormon üreten bir organ" gibi davranan bu yag kütlesinin miktarini ölçerek sagligi ve yasam kalitesini tehdit eden hastaliklardan korunmak mümkün!

ABD’deki Mayo Klinik’ten bir grup biliminsani tarafindan yürütülen ve sonuçlari geçtigimiz yil yayimlanan bir arastirmaya göre vücut kitle indeksi normal olan (yani, fazla kilolu veya obez kabul edilmeyen) eriskinleri, eger vücutlarindaki yag orani yüksekse, ciddi saglik problemleri bekliyor olabilir.

Aslinda bu durum, tipki kolesterolü normal sinirlarda oldugu halde kötü kolesterolü (LDL) yüksek ya da iyi kolesterolü (HDL) düsük insanlarin kardiyovasküler hastaliklara yakalanma riskinin kolesterolü yüksek insanlara yakin olmasindan pek farkli degil.

Vücut yag oraninin normali ne?

Atletik yapili eriskin bir erkegin vücudundaki toplam yag miktari vücut agirliginin %17’si kadardir. Kadinlar için ise bu oran %24. Erkeklerde %25’in, kadinlarda ise %35’in üzeri anormal olarak kabul ediliyor.

Vücut yag orani nasil ölçülüyor?

En güvenilir yöntem BIA adi verilen “biyoelektriksel impedans analizi”. Bu analiz için özel olarak gelistirilmis cihazlarla insan vücudundan zararsiz bir elektrik akimi geçirilerek yapilan bu ölçümde elektrik akimina kas-kan-vücut sivisi gibi su içerigi fazla olan dokularin gösterdigi direnç ile yag dokusu gibi nispeten hiç su içermeyen dokularin gösterdigi direncin farkli olmasi prensibinden yararlaniliyor.

Neden bölgesel yag ölçümü yapiliyor?

Bilimsel arastirmalar kol, bacak ya da kalça/basen bölgesindeki yag dokusu ile göbek çevresi (gövde) ve karin içi (viseral) yag dokusu arasinda belirgin bir fark oldugunu ortaya koymus durumda. O da, gövde ve viseral yag dokusunun metabolik olarak çok daha aktif olmasi; yani, birçok hormon ve hormon benzeri protein üretip kan dolasimina salgilamasi. Bu maddelerin de basta insülin direnci olmak üzere vücudun enerji depolari, istah kontrolü ve metabolizma hizi gibi önemli biyolojik olaylarin düzenlenmesinde rolü olabilecegi ileri sürülüyor.

Özetle, cildimizin hemen altinda yer alan ve yegane görevi adeta “izolasyon” olan yag dokusu karin içi organlar çevresinde bir yandan destek görevi yürütürken diger yandan da metabolik olaylara dogrudan veya dolayli karisabiliyor.

Yüksek vücut yag oranini düsürmek için ne yapmali?

Ilginç olarak, tek basina kalori ksitlamasi bu durumda pek fayda saglamayabiliyor. Çünkü, yag orani azalirken yagsiz doku (kas ve su) kaybi da eslik ettiginden vücut yag yüzdesi degismeden kalabiliyor. Agirlik kaldirmak, bisiklete binmek, yürürken ayak ve el bileklerine agirlik bantlari takmak ise bir yandan kas kütlesini artirmaya yardimci olurken yag dokusunun erimesini de sagliyor. Kilonuz normal ancak karin içi yaglanmaniz fazla ise yapilacak en dogru hareket kas kütlenizi istikrarli bir sekilde artirmak ve bunu idame edebilmek için düzenli egzersizi bir yasam biçimi haline dönüstürmek olmali.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası