Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ebeveynlerin Dikkat Etmesi Gereken Anomali: ÇOCUKLARDA KASIK FITIGI

Çocuk cerrahi kliniklerinde yapilan müdahalelerin basinda kasik bölgesi anomalileri geliyor. Çocukluk çaginda kasik bölgesinde görülen anomaliler, ilerleyen yaslarda hidroselden, yasami tehdit eden bogulmus kasik fitigi ya da testis tümörüne kadar uzanan sonuçlar dogurabiliyor. Tek tedavi yönteminin cerrahi oldugu bu tür anomalilerde, zaman kaybetmeden hekime basvurmak gerekiyor.

Kasik fitigi anomalilerinde anne babalara bu konuda büyük görevler düstügünü belirten Anadolu Saglik Merkezi Çocuk Cerrahisi Uzmani Op. Dr. Nadir Tosyali, “Kasik bölgesi anomalileri pek dile getirilemeyen bir bölgede. Oysa burada meydana gelen ve saklanmis bir anomali, çocuk için büyük tehlikeleri de beraberinde getirebilir. Genellikle çok hareketli, yerinde duramayan çocuklarda görüldügü düsünülen kasik fitiginin en temel nedeni %5-20 oraninda ailesel yatkinlik... Çocuklar çok kostugu, oynadigi ya da öksürdügü için fitik olmaz. Var olan fitik, bu durumlarda ortaya çikar” diyor.

Kasik Fitigi Dogustan Geliyor

Kasik fitiginin dogustan geldigini belirten Op. Dr. Tosyali, sürece iliskin su bilgileri veriyor: “Kiz çocuklarinda over, karin içi organ olarak kaliyor. Erkeklerde ise bazi hormonlarin salgilanmaya baslamasiyla, testisler böbreklerin hemen altindaki yerlerinden ayrilip, yavas yavas dogal yerine dogru hareket etmeye basliyor. Altinci ve yedinci aylarda kasik kanali denilen bölgeye geliyor ve dogumdan önce de skrotum (2) denilen torbaya iniyor. Bu süreci saglayan iki ana faktör var: Ilki, karin zari denilen periton kivriminin testise öncülük etmesi ve onu torbada olmasi gereken yere indirmesi; ikincisi de hormonal degisikliklerin olusmasi. Testisler torbaya indikten sonra görevini tamamlayan karin zari kivrimi kapanmazsa, karsimiza kasik fitigi görüntüsü çikiyor.” Sislik, bazen de agri ile belirti veren kasik fitiginin tanisinda, anne ve babanin anlattiklari önemli oluyor. Op. Dr. Nadir Tosyali, tani basamaklarini söyle siraliyor: “Anne ve babadan ayrintili bir biçimde öykü aliniyor. Ardindan fiziksel muayenesi yapilan çocuk ayaga kaldirilarak, ikindirilarak ya da öksürmesi istenerek o bölgede hafif bir sisligin meydana gelip gelmedigi kontrol ediliyor. Bunun yaninda, kasik bölgesi elle yoklandiginda ‘ipek eldiven isareti’ denilen, elin altindan kayan, katlanmis kumas hissi veren bir bulgu da kasik fitiginin önemli bir isareti oluyor. Sonraki asamada ise bölge, ultrason ile inceleniyor.”

Farkli türlerde ortak tedavi cerrahi

Kasik fitigi, kese açikliginin boyutuna göre farkli gruplara ayrilsa da ortak tedavi yöntemi cerrahi oluyor. Bu rahatsizliklarla ilgili yanlis bir inanisa dikkat çeken Op. Dr. Tosyali, “Kasik fitiklari ve kasik bölgesi anomalilerinde çok önceden önerilen, kasik fitigi bagi ya da bölgeye baski uygulanmasinin birçok komplikasyona neden oldugu biliniyor. Karin içi organlar ya da testis baskiya maruz kaldigi için zarar görüyor” diyor. Kasik bölgesi anomalileri, çocuk cerrahisi kliniklerinde en fazla gerçeklestirilen islemlerin basinda geliyor. Günübirlik olarak degerlendirilen bu ameliyatlarin mutlaka genel anestezi altinda ve ameliyathane kosullarinda yapilmasi gerektigini vurgulayan Op. Dr. Nadir Tosyali, “Ameliyatta kasik bölgesinden çok minik bir kesiyle fitik bölgesine ulasiliyor. Fitik kesesi ya da hidrosel kesesi, onu saran damar ve sperm kanalindan ayriliyor ve dikilerek kapatiliyor. Bu yöntemin adi ‘yüksek ligasyon’. Uygun ellerde 15-20 dakika süren bu islemde, anestezi çok önemli” diye bilgi veriyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası