Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KALP SAGLIGINIZI KORUMAK IÇIN 6 ALTIN ÖNERI

Ülkemizde son yillarda kalp hastaliklarinin giderek artis göstermesi ile birlikte koruyucu saglik önlemlerinin önemi de daha iyi anlasilmaya baslandi. Saglikli beslenme, asiri tuz kullaniminin önüne geçilmesi, düzenli saglik kontrolleri kalp sagligin koruma tedbirlerinden sadece birkaçi. Memorial Hizmet Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Rifat Eralp Ulusoy, kalp sagliginin korunmasi için önemli noktalari 6 ayri baslikta özetliyor.

1- “Hayata karsi iyimser olun”

Yasadigimiz çagin hizli bir tüketim anlayisi ve hizli bir hayat sürmeyi gerektirmesi nedeni ile günümüz kosullarinda ne olursa olsun saglikli kalabilmek için ‘iyimser’ olmak durumundayiz. Bu kural, toplumumuzda pek çok kisiyi kapsamasa da genel olarak kalp sagligi açisindan ve günümüz yasam tarzi da göz önüne alindiginda çok geçerli bir kuraldir. Çünkü insan kisilikleri kardiyolojide A ve B tipi olarak ayrilmaktadir. A tipi kisiler; gergin, asabi, çabuk hareketlenen ve tepkileri orta-yüksek düzeyde olan kisilerdir. B tipi kisilik ise; daha sakin, olan ve bitenleri daha sabir, tolerans ve düsük tepki düzeyi ile karsilayan kisilerdir. Yapilan çalismalar ve klasik kardiyoloji bilgileri bize A tipi kisilerde daha fazla koroner damar ve kalp krizi riskinin daha yüksek oldugunu göstermistir.

2- “Aileniz ve çevrenizle kaliteli zaman geçirin”

Kalp hastaliklari yönünden diger bir sikintili durum ise; yalniz kalmak ve sosyal ortamdan uzak bulunmaktir. Yapilan çalismalar; kisinin anksiyete ve depresyon düzeyi ile kalp krizi riski arasinda istatistiksel bir iliski bulundugunu göstermektedir. Bu nedenle sosyal ortamlardan uzak kalmamak ve kalp hastasi olunsa bile “Bu hastalik niye gelip beni buldu?’ diye düsünmek yerine, bu hastalikla birlikte yasamayi ögrenmek önemlidir. Böylece ilk olarak beden ve ruh dengesi, ardindan da kalp sagligi korunmus olur. Ruh sagligi anlaminda kendini iyi hissetmek, daha saglikli ve uzun süre genç kalmayi da beraberinde getirmektedir.

3- “Düzenli saglik kontrollerinizi ihmal etmeyin”

Günümüz tibbi bizlere hastaliklardan korunma ve erken teshis konusunda yeni teknolojik gelismeler isiginda birçok erken teshis firsati vermektedir. Hastaliklara hücresel, hatta genetik düzeyde tani konabilmektedir. Ancak ne yaparsak yapalim, bazi hastaliklar ailevi genetik sifremizde sakli bulunan yazilima bagli olarak bizi bulabilmektedir. Ancak sagligimizi koruma ve saglik risklerini takip etme konusunda hassas davrananlara, bu tür kötü piyangolar daha seyrek vurmaktadir. Her insan ne yazik ki; beden ve ruh saglik durumunu tam olarak degerlendirememektedir. Genellikle vücudumuzda bir seylerin yolunda gitmedigini fark ettigimizde ve sagligimizi kaybettigimizde, neyi yitirdigimizi, sagligimizin önemini, ciddiyetini düsünmeye, konusmaya baslariz. Bu nedenle 35 yas üzerine çikan bireylerde düzenli saglik kontrolü yaptirmanin önemi çok büyüktür.

4- “Hazir gidalar yerine taze besinleri tercih edin”

Hayat tarzimiz (Uyku, günlük sosyal aktivite, stres yönetimi becerisi) sagliginizi belirleyen temel faktörlerdendir. Ilerleyen yillar ile birlikte günlük olarak daha az kalori almayi ve daha fazla tüketmeyi hedeflemek gerekmektedir. Çünkü 35- 40 yas üzerinde ‘can bogazdan gelir’ atasözü klinik çalismalar isiginda tersine bir durum göstermektedir. Hazir ve raf ömrü uzatilmis gidalar yerine taze ve temiz besinlerin tüketilmesi hedeflenmelidir. Taze sebze ve meyveler, bakliyat grubu besinler, tahillar ve hayvansal ürünlerden dengeli bir sekilde tüketmeye özen gösterilmelidir. Her gün en az 2,5 litre su içilmelidir. Az yagli, özellikle hayvansal yaglardan ve margarin türü doymus yaglardan uzak duracak sekilde besinler tüketilmesi kalp sagligi açisindan daha uygun olacaktir. Taze sebze ve meyve tüketimi artirilarak kalp sagliginin korunmasina katkida bulunulmalidir.

5- “Sekerinizi ve uyku düzeninizi kontrol altinda tutun”

Kan basinci yüksekligi, seker hastaligi ve uyku bozuklugu ile ilgili olan sorunlarin üzerine egilerek gerekli tedavilerin uygulanmasi kalp sagligi açisindan çok önemlidir. Çünkü yapilan arastirmalar, günümüzde seker hastalarini damarlari hasta insanlar olarak kabul edip, buna göre takip ve tedavi açisindan yaklasmak gerektigini göstermektedir. Kan basinci yüksekligi de çok yaygin olup, toplumsal bir saglik problemidir, genellikle hastalari sakat birakarak üretimi düsürüp saglik maliyetlerini artirmaktadir. Uyku bozukluklari ve özellikle uykuda solunum durmasi problemlerinin ise (Uyku-apne sendromu) koroner damar hastaligi, kalp yetmezligi ve ani kalp ölümlerinden sorumlu olabilecegini akilda tutmak gerekir.

6- “Kan degerlerinize dikkat edin!”

Kalp sagliginizin korunmasinda kan sekeri, iyi- kötü kolesterol ve kan basinci gibi degerlerin belirli seviyelerde tutulmasinin büyük önemi vardir. Gerekli ölçümlerin düzenli olarak yapilmasi ve saglikli insanlar için belirtilen asagidaki degerlere dikkat edilmesi kalp sagliginin korunmasi açisindan gereklidir.

1- KAN SEKERI <100 mg/dl
2- HbA1C <%5.5
3- TOTAL KOLESTEROL <200 mg/dl
4- HDL >45-50 mg/dl
5- LDL <160 mg/dl
6- TRIGLISERID <150 mg/dl
7- BEDEN KÜTLE INDEKSI <30 kg/m2
8- KAN BASINCI <140-90 mmHg
9- BEL ÇEVRESI E:102 cm K:88 cm
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası