Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yaslilarin yüzde 20’sinde depresyon görülüyor

Psikiyatri Uzmani Dr. Derya Ipekçioglu, yaslilarin %15-20’sinde depresyon görüldügünü belirterek, “Özellikle yaslilarda görülen depresyonlarda ölümle sonuçlanan intihar girisimleri yüksektir” dedi.

Bakirköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sagligi ve Sinir Hastaliklari E.A. Hastanesi (BRSHH) 7. Psikiyatri Klinigi’nden Psikiyatri Uzmani Dr. Derya Ipekçioglu, yas ilerledikçe fiziksel ve ruhsal hastalanma riskinin arttigini söyledi.

Bu durumu en aza indirmenin saglikli yaslanma ile mümkün olabilecegini belirten Ipekçioglu, ortalama yasam süresinin uzamasiyla birlikte yasli nüfusun toplumdaki oraninin da arttigini dile getirdi. Ipekçioglu, “TÜIK verilerine göre son nüfus sayiminda ülkemizdeki yasli nüfusun orani % 7.2’ ye ulasmistir. Bu artisa paralel olarak da yasli nüfusun sosyal ve medikal ihtiyaçlari da artmaktadir” diye konustu.

“Dünya Saglik Örgütü’nün (WHO) tanimina göre yaslilik bireyin çevreye uyum saglayabilme yetenegini kaybetmesidir” diyen Dr. Ipekçioglu, yaslanmanin beraberinde getirdigi kayiplarin (is kaybi, es kaybi, sosyal statü kaybi, görme ve isitme kaybi gibi fiziksel kayiplar vb.) yaslinin çevresine olan bagimliligini da arttirdigini vurguladi.

Yeterli sosyal ve tibbi destek görmeyen yaslida stres etmenleri ile birlikte psikiyatrik tablolarin da gelistigini hatirlatan Dr. Ipekçioglu, yaslilarda görülen baslica psikiyatrik tablolari söyle siraladi: “Demans (bunama), depresyon, anksiyete bozukluklari (panik bozukluk vb.), psikotik bozukluklar (hezeyanli bozukluk, geç baslangiçli sizofreni vb.) duygu durum bozuklugu, yasli ihmali.”

Demans (bunama)’in yasli kisilerde ortaya çikan bir durum oldugunu belirten Dr. Ipekçioglu, sunlari kaydetti: “Bunama tablolari özellikle hafiza ve bazi bilissel (konusma, tanima, motor beceriler gibi) fonksiyonlarda bozukluklarin ön planda oldugu sinsi baslayan, ilerleyici özellik gösteren, geriye dönüsümsüz tablolardir. Demans tablolarinin sadece % 10-15’i erken tani konuldugunda tedavi edilebilir . Tiroid fonksiyon bozuklugu, vitamin eksikligi, kansizlik gibi durumlar tedavi edilebilen demans tablolarina neden olabilir.

En sik görülen demans tipinin Alzheimer tipi demans oldugunu dile getiren Dr. Ipekçioglu, “Baslangiçta hafif unutkanlik vardir. Kisinin yasamini ciddi anlamda etkilemedigi ve çevresine zarar vermedigi için çogunlukla önemsenmez. Hastalik ilerledikçe mutsuzluk, sikinti, uykusuzluk, süpheler (esyalarinin çalindigi, yakinlarinin gerçekte kendi yakinlari olmadigi gibi), davranis (öfke nöbetleri, amaçsiz dolanma, fiziksel ve sözel siddet) ve kisilik degisimleri gibi durumlar tabloya eklenir. Hastalarin hekime ulasmasi da daha çok bu dönemde olur. Tablonun ilerlemesini yavaslatmak ve bakim verenlerin yükünü azaltmak için erken tani ve tedavi önemlidir. Bu nedenle yaslida görülen unutkanlik yaslanmanin dogal bir süreci olarak kabul edilmemeli, tedavi için erken dönemde hekime basvurulmalidir” açiklamasini yapti.

Dr. Ipekçioglu, yaslilarin %15-20’sinde depresyon görüldügünü belirterek, sunlari kaydetti: “Bedensel yakinmalar, huzursuzluk, uykusuzluk, içe kapanma, mutsuzluk mevcuttur. Depresyon tablosundaki yaslida yasam kalitesinde düsme, intihar riski, fiziksel hastalanma ve ölüm riskinde artis gözlenmektedir. Özellikle yaslilarda görülen depresyonlarda ölümle sonuçlanan intihar girisimleri yüksektir. Depresyon tablosunda erken dönemde tedavi için basvuru, gelisebilecek risklerin önüne geçilmesinde esastir.”

Ipekçioglu, yas ilerledikçe hastalik riskini azaltmak için sunlarin yapilmasini önerdi: “Fizik egzersiz, saglikli beslenme, düzenli saglik kontrolleri, yasamin içinde aktif olarak kalmayi basarmak, degisen kosullara uyum saglama yetenegini artirmak, üretkenlik saglayan ve kisiyi mutlu eden aktivitelerde bulunmak, streslerden uzak durmak, yasliligi ‘’ kayiplarin’’ oldugu bir dönemden ziyade ‘’olgunluk’’ dönemi olarak görmek ile mümkündür.

Böylelikle, özellikle yaslilikta belirginlesen yasamin gözden geçirilmesi süreci olumlu duygularin hakim oldugu, yasamin anlamli kilindigi ve doyum duygusunun yasandigi bir dönem olacaktir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası