Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KOAH ölüme neden olan hastaliklar arasinda 5. sirada

Dünyada her yil 3 milyona yakin insan KOAH [Kronik Obstrüktif Akciger Hastaligi) nedeniyle ölmektedir. Ölüme neden olan hastaliklar siralamasinda KOAH, su an 5. sirada olmasina ragmen 2030 yilinda 3. ölüm nedeni olmasi öngörülmektedir. KadiköySifa Kadiköy Hastanesi Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Hakan Solak KOAH hakkinda bilinmesi gereken en önemli bilgileri veriyor.

KOAH NEDIR?

KadiköySifa Kadiköy Hastanesi Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Hakan Solak, Kronik Obstrüktif Akciger Hastaliginin [KOAH]; tam olarak geri dönüsümlü olmayan ve genellikle ilerleyici olan hava yolu tikanikligi ile karakterize, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalik oldugunu belirtiyor ve su bilgileri veriyor; “Uzun süre solunum yolu ile alinan sigara dumani ve zararli gazlara karsi akcigerlerde olusan iltihabi yanitla iliskilidir. Yillar geçtikçe bronslarin ve hava keseciklerinin yapisi bozulmaya baslar, bunun sonucunda da bronslarin hastalanmasiyla TIKAYICI BRONSIT, hava keseciklerinin harabiyeti ve parçalanmasiyla AMFIZEM ortaya çikar.”

KOAH GELISIMINDE EN ÖNEMLI RISK FAKTÖRLERI NELERDIR?

En önemli risk faktörünün sigara içilmesi oldugunu belirten Dr. Hakan Solak, sigara içen her 4–5 kisiden birinde KOAH ortaya çiktigini, ülkemizde en az 5 milyon KOAH hastasi oldugunun tahmin edildigini ve hastalarin önemli bir kisminin hastaliklarinin farkinda olmadiklarini sözlerine ekliyor. Dr. Hakan Solak ; “ Kisiler sikâyetleri çok rahatsiz edici olmadikça doktora gitmemektedir. Oysa ki KOAH, ilerleyici bir hastaliktir ve sigarayi biraktiktan sonra bile hasarlarin tamamen ortadan kaybolmasi çok zordur. Ancak sigaranin birakilmasi ile hastaligin ilerlemesi yavaslar, sigara birakilmaz ise hastalik hizla ilerlemektedir.”

KOAH’IN BELRTILERI NELERDIR?

Baslangiçta öksürük ve balgam çikarma önceleri sadece sabah görülür, az miktardadir ve sigara içmenin dogal bir sonucu olarak kabul edildiginden genellikle önemsenmez. Aslinda öksürük ve az miktarda balgam çikarma KOAH’in erken habercisi olabilir. Sigara içmeye devam edilirse, hastalik ilerler, öksürük siddetlenir ve balgam miktari artar. Nefes darligi hastaligin erken dönemlerinde hizli yürümede ve merdiven çikarken ortaya çikarken, hastaligin ilerlemesiyle istirahat de dahi nefes darligi ortaya çikar.

Sigara içen kisilerde bu sikâyetler ortaya çiktiginda hemen bir saglik kurulusuna basvurulmasi gereklidir. Çünkü erken teshis ve sigaranin birakilmasi ile bu ilerleyici ve akcigerleri harap eden hastaliktan kurtulmak mümkün olabilir. Bu dikkate alinmaz ise ilerleyen dönemlerde kandaki oksijen miktarinin azalmasina bagli olarak baska önemli rahatsizliklar ortaya çikmaktadir. Bu rahatsizliklar;

- Asiri terleme

- Dilde, dudaklarda ve parmak uçlarinda morarma

- Siddetli bas agrilari

- Geceleri uykusuzluk ve gündüz uyuklama

- Unutkanlik, dikkatsizlik, asiri sinirlilik

- Cinsel güçte azalma

- Hazimsizlik, karinda siskinlik ve kabizlik

- Eller ve ayaklarda uyusma, yanma hissi, ellerde titreme

Hastaligin daha da ilerlemesi ile kalp yetmezligi gelisir ve ayaklarda ödem (su toplanmasi) baslar. Kalp yetmezligi gelisen hastalarda nefes darligi çok siddetlenir ve hastalar günlük ihtiyaçlarini karsilayamaz hale gelirler. Bu asamadaki hastalar genellikle sürekli oksijen makinesi kullanma ihtiyaci hissederler.

KOAH NASIL TESHIS VE TEDAVI EDILIR?

Siklikla 40 yas üstü eriskinlerde nefes darligi, öksürük ve balgam sikâyetleri olanlarda ve uzun süreli sigara içimi, tozlu, dumanli isyerlerinde çalisma öyküsü bulunanlarda KOAH’tan süphe edilmelidir. Teshis için SOLUNUM FONKSIYON TESTLERI kullanilarak hava akimi kisitliliginin varligi saptanmalidir.

Tedavinin basarili olmasi için;

1. SIGARANIN BIRAKILMASI

2. Kirli havali ortamlardan kaçinilmasi,

3. Düzenli ilaç kullanilmasi gerekir.

Tedavinin temelini sigaranin birakilmasi olusturmaktadir. Ilaçlar bronslari genisletip nefes darligini azaltir ve uzun süreli kullanimda akcigerdeki hasarlari önlerler. Sigarayi birakmayan kisilerde ilaçlarin fazla bir yarari olmamaktadir. Sigara içmeye devam edenlerde, hastaliga bagli belirtiler her geçen yil bir önceki yildan daha da kötüye giderek, yasam konforunu bozar ve hayati ciddi olarak tehdit eder bir hal alir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası