Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GECELERI ÇOCUGUNUZUN ALT ISLATMASININ NEDENI SIZ OLABILIRSINIZ

Gece uyurken altini islatan çocugunuza kizip, sorunu onda aramayin. Çünkü bilimsel arastirmalar; genellikle altini islatan çocuklarin anne babalarinin da ayni problemi ebeveynlerine yasatmis oldugu gösteriyor. Böbrek ve idrar yolu enfeksiyonlari, seker hastaligi gibi etkenler de çocuklarin alt islatmasinda önemli rol oynayabiliyor ancak uzmanlar alt islatan çocuklarin takibi ve tedavisi konusunda hassas olunmasi gerektigi konusunda uyariyor.

Memorial Etiler Tip Merkezi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Gökhan Mamur, “Çocuklarda alt islatma” hakkinda bilgi verdi.

Çocugunuz kuru yataga hasret kaldiysa…

Çocugunuzun mahcup bakislariyla size “günaydin” demesi, her sabah çamasir makinesinde çarsaf yikamaniz, yatagi havalandirmak için balkona çikarmaniz, bir anne veya baba olarak sizin için olagan bir sabah olabilir; çünkü çocugunuz yine yatagina altini islatmis.

Gece idrar kaçirma (Enuresis nocturna) çocuk sagligi ve hastaliklarinda çok sik rastlanilan çok sik rastlanilan sikayeterden biridir. Anne babalar genellikle çocuklarinin alt islatma sorunundan daha çok ruhsal bir sikintilarinin olup olmadigindan endise ederler. Halbuki bazen alt islatmanin psikolojik bir durum ile ilgisi yoktur. Bes yasa kadar birçok anne ve baba bu sorunun artik ortadan kalkmis olmasi gerektigini ve geçmedigi takdirde bir hastaligin söz konusu oldugunu düsünürler. Ancak bu dogru bir yaklasim degildir.

Çocugunuz alt islatmasinin nedeni psikolojik ya da fiziksel olabilir

Gece alt islatma iki sekilde görülür:

• Birincil: Çocuk dogdugundan beri en az ayda iki kez yatagini geceleri islatmaktadir.

• Ikincil: Çocuk son 6 aydir tamamen kuru olmasina ragmen tekrar islatmaya baslamistir.

Ikincil gece alt islatmanin arkasinda genelde bir neden vardir ve bu neden ortadan kaldirildiginda sonuç alinabilir. Bu sebepler arasinda baska bir eve tasinma, bosanma veya okul sorunlari gibi ruhsal sorunlar olabilir. Bunlarin yani sira; idrar yolu enfeksiyonu veya seker hastaligi gibi fiziksel hastaliklar da söz konusu olabilir. Bir de çocugun yasantisi içinde düzen degisiklikleri olabilir (Örnegin çok su içmeye baslama, uyku saatlerinin kaymasi gibi) Neticede doktorunuza basvurdugunuzda olasi degisiklikleri onunla paylasmali ve sorunun üstesinden gelmeye hep birlikte çalismalisiniz.

Çogu zaman birincil alt islatma ile karsi karsiya kalinmaktadir. Burada stres veya davranissal sorunlar söz konusu degildir. Arastirmalara göre gece birincil gece alt islatmanin en önemli nedeni kalitsaldir. Eger tek ebeveyn çocukken ayni durumu yasadiysa, çocugunda olma olasiligi %44; her iki ebeveyn de bu durumu yasadiysa çocukta olma olasiligi %77 olarak saptanmistir. Yani çocugunuz altini bu sekilde islatiyorsa ona kizmayin; çünkü bu durum büyük ihtimalle sizin ona verdiginiz genlerle ilgilidir. Üstelik ona kizmamak için bir neden daha vardir. Bu genler nedeniyle o da kendi çocugundan dolayi ayni durumda kalip, sizin ne yasadiginizi bire bir ögrenecektir. Çocuklarda alt islatmayi ilgilendiren ENUR 1 ve ENUR 2 adinda iki gen tespit edilmistir. Bu genlerden ilki 13. kromozomda, digeri de 12. kromozomda bulunmaktadir. Bu genleri tasiyan çocuklarda gece alt islatma olasiligini yasama bu genleri tasimayanlara kiyasla daha çoktur. Anne veya baba çocukken gece altini islatmadiysa çocuklarinda bunu yasama olasiliklari %15’dir.

Geceleri çocuklarin alt islatmalarinin 3 nedeni vardir:

1. Idrar kesesi kaslari arasinda dengesizlik vardir. Yani idrarin disari çikmasini engelleyen kas, mesanenin kasilmasini saglayan kaslardan daha zayif olabilir.

2. Mesane küçük olabilir ve normal miktarda idrar için yetersiz olabilir.

3. Normal boyuttaki mesanelerinin tutabilecegi idrardan daha fazlasi üretilebilmektedir. Bunun nedeni:

a. Yatmadan 2 saat önceki dönem içinde çok sivi tüketiyor olabilir.

b. Çocuk baska bir hastaligi nedeniyle idrar sökücü kullaniyor olabilir.

c. Idrar yolu enfeksiyonu veya seker hastaligi olabilir.

d. Hormonal dengesizlik olabilir.

Çocugunuz çok derin uyuyor olabilir

Bazi çocuklarin anne ve babalari ise israrla çocuklarinin çok zor uyandigini ve gece uyandirip tuvalete götürmek istediklerinde bile uyandiramadiklarini ifade ederler. Yillar boyu arastirmalar bu durumun gece alt islatma ile bir ilgisi olmadigini belirtmistir. Ancak Kanada’da yapilan bilimsel bir çalismada gece uyuyan çocuklara kulakliklar takilmis ve ses siddeti kademe kademe yükseltilerek çocuklari uyandirmaya çalismislardir. Çok daha yüksek seslere maruz kalmalarina ragmen uyanamayan çocuklarda gece alt islatma istatistiksel olarak daha sik görülmüstür.

Sonuç olarak genelde çocuklar babalarinin geceleri altini islatmayi durdurdugu yasa kadar altlarini islatmaya devam edebilirler. Bu durumun önüne geçmek için kullanilan yöntemler konusunda mutlaka çocuk doktoruna basvurmaniz gerekmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası