Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KRONIK SISTITE ROBOTIK ÇÖZÜM

Basit bir idrara çikamama problemi hayatinizi ne kadar kabusa çevirebilir? Basta sadece küçük bir problem gibi görünebilir; ancak bu durum adim adim ilerleyerek geceleri sik idrara gitme, tuvalet yolunda idrarini tutamama ile yasam kalitesini gittikçe düsürebilir. Uygulanan yeni tedavi yöntemleri ile açik cerrahi isleme gerek kalmadan tüm bu sikintilarinizdan kisa sürede kurtulabilirsiniz. Memorial Atasehir Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Tibet Erdogru, “da Vinci Robotik Cerrahi ile kronik sistit tedavisi” hakkinda bilgi verdi.

Sistit sürekli tekrarliyor ve 3 aydan fazla sürüyorsa…

Kronik sistitler, basit idrar yolu enfeksiyonu olarak da ifade edilebilen akut sistitlerden çok farklidir. Tekrarlayan ve 3 aydan fazla süre ile devam eden sistitleri kronik olarak kabul etmek gerekir. Her sistit olgusunda mutlaka mikrop olmasi sart degildir. Idrarda mikrop olmadan da mesane dokusunda gelisen sistitler asil kronik sistitleri olusturur. Her yastaki erkek ya da kadinlarda bu agrili kronik sistit görülebilir. Erkeklerde bu tablo her zaman “kronik prostatit” olarak da nitelendirilir ve büyük sikintilarla tarif edilir. Kadinlarda ise basit bir sistit seklinde kendini gösterirken; kroniklesmis yanma ve agrililarla idrari hissetme, yapma ve sik idrara çikma belirtileri ile kisi yillarini geçirebilir

Tuvalete yetisemeyebilirsiniz

Önceleri sadece gündüzleri baslayan sik idrara çikma, adim adim ilerleyerek geceleri de idrara gitme ile kendisini gösterir. Baslarda idrarini bir süre de olsun tutabilirken, zamanla idrarini tutmakta güçlük çekmek ve aniden bastiran idrar hissi ile hemen idrarini bosaltma istegi kendisini gösterir. Hastalar son asamalarda artik idrarini hisseder hissetmez hemen idrara gitme zorunlulugu, tuvalet yolunda idrarini tutamama ve kaçirmalarla büyük sikinti çekmeye baslarlar.

Hasta içtigi mesrubata kadar sorgulamali

Tedavi sürecinde ilk adim içtigi mesrubatlarin bilgisinden baslayarak, geçirdigi gebeliklerin hikayelerinin sorgulanmasidir. “Idrara çikma günlügü” ile fonksiyonel sekilde bir degerlendirme yapilmalidir. Mutlaka “kronik sistit altinda yatan bir bakteri var mi” degerlendirilmelidir. Idrarda kanama, iltihap hücresi olusumu ve ailedeki saglik profiline göre idrarda verem mikrobu olup olmadigi aranmalidir. Daha sonra narkoz altinda mesane endoskopisi, ürodinamik testler, “Potasyum” ve “Buz” testleri, mesaneden biyopsi alinmasi ile patolojik degerlendirmenin yaninda; laparoskopik olarak legen kemigi içindeki tüm organlar ile kuyruk sokumundan çikan sinir köklerinin ve pudendal sinirin degerlendirme süreci gerçeklestirilir. Son olarak da degerlendirme sonuçlarina bagli olarak hastaya uygun tedavi seçenekleri sunulur. Gerçek kronik sistit hastaliginda mesanedeki iltihabi durumun kaynagi tedavi edilir. Bu bir yabanci cisim olabilecegi gibi, mesanenin duvarinin idrarin kimyasal yapisina karsi olusturdugu iltihabi reaksiyon ya da alerjik iltihaplanmalar dahi olabilir. Bu tip durumlarda yabanci cismin çikartilmasi, mesane iç yüzeyinin idrara karsi korunmasina yönelik ilaçlar veya alerjiye karsi tedaviler seklinde gerçeklestirilir.

Geçmeyen sistit baska hastaliklarin habercisi olabilir

Idrar yolu yanmalarini, agrili idrar hissedilmesi, legen kemigi bölgesinde agri ile seyreden ve geçmeyen sikintilar basit bir sistit gibi uzun süre antibiyotik ya da farkli ilaçlarla tedavi edilemeyebilir; çünkü bu sikintilar farkli nedenlere bagli olabilir. Yillarca “sistit” adi altinda tedaviler almis; ancak aslinda kronik pelvik (legen kemigi bölgesinin tibbi adidir) agri sendromu ile karsi karsiya olan kadin ve erkek hastalar olabilmektedir. Bu nedenle kemik iligi fonksiyonlarinda kayip olan hastalar dahi olabilmektedir. Zamanla basta sadece sik idrara çikma hissi yerini tamamen agrili idrar hislerine birakabilmektedir. Idrar yaparken ya da yaptiktan sonra kasiklarda, göbek alti bölgesinde ya da bacak arasi bölgesinde siddetli elektrik çarpmasi, biçak saplanir tarzda agrilarla yasam içinden çikilmaz bir duruma dönebilir.

Tedavide “da Vinci Robotik Cerrahi” devri

Sinirlerin bir bölümünün bag dokulari ya da kaslarin arasinda sikismasina bagli olarak gelisen agri durumunda LANN (Laparoskopik Nöral Navigasyon) prosedürü uygulanir. Sorunun hangi sinir kökü ya da sinirlerden kaynaklandigini ortaya koymak için laparoskopik ya da “da Vinci robotik nöral navigasyon” yapilmaktadir. Bu islemden sonra ise sorunlu sinirlerin çevredeki baskidan kurtulmasi ile agri ve diger sorunlarda tam bir iyilesme saglanabilmektedir. Legen ve kuyruk sokumu kemiginin iç yüzünde, kas ve baglarin arasinda bu derin alanlardaki sinirlere ulasmak laparoskopi disinda mümkün degildir. Laparoskopik ya da “da Vinci robotik teknoloji” ile görüntünün 10-20 kat büyütülerek incelendigi 1-2 santimetrelik aralarda, bu islemi açik cerrahi ile yapabilmek söz konusu degildir.

Islem sonucu hayata yeniden “merhaba”deyin

Agrilarla geçen ve yasam kalitesinin kalmadigi bir ortamda bu agrilardan kurtulmak, rahatça idrara çikabilmek ve sosyal yasamdaki iyilesmeleri göz önüne aldigimizda bu operasyon hastaya yeniden hayat vermek anlamina gelir. Ameliyat sonrasi iyilesme dönemi 2-3 gün olup, sosyal hayata dönüs sadece 1-2 hafta içinde gerçeklesebilmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası