Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DISLERDE BAHAR TEMIZLIGI

Havalarin isinmasi ve bahar aylarinin gelisiyle herkesi güzellesme ve bakim heyecani sardi. Saglikli ve çekici bir gülümseyisin anahtari olan agiz ve dis bakimi için de bahar aylari en uygun dönem. Bu dinamik mevsime bembeyaz dislerle girmek isteyenler için dis beyazlatma ve dis tasi temizligi konusunda tüm merak edilenleri Dis Hekimi Protez Uzmani Dr. Çagdas Kislaoglu anlatiyor…

Dislerin dogal renginin daha beyaz ve isiltili olmasini saglayan ‘’Bleaching’’ yani dis beyazlatma; travma, yaslilik veya çesitli ilaçlarin kullanimina bagli renklenmeleri ortadan kaldirip daha beyaz disler elde edilmesini saglayan bir metot. Dis tasi temizligi ise kisinin dis firçasiyla temizleyemedigi yerlere ulasilmasiyla lekelerin temizlenmesi ve dis eti hastaliklarinin önlenmesidir.

Dis tasi temizligi ve dis beyazlatma yöntemini Kislaoglu Estetik Merkezi’nden Dis Hekimi Protez Uzmani Dr. Çagdas Kislaoglu anlatiyor.

Bahara Bembeyaz Dislerle ‘Merhaba’ Deyin!

Beyazlatma islemi 2 sekilde uygulaniyor;

* Ofis Power Bleaching: Klinikte hekim esliginde 1 saat içinde gerçeklestirilen Power Bleaching beyazlatici jel ve isiktan olusan, kisa sürede dis rengini 6–8 ton açan en hizli, güvenilir ve etkili beyazlatma sistemidir.

* Home Bleaching: Agizdan alinan basit bir ölçü ile kisiye özel hazirlanan plastik agizliklarin içine carbamid peroksit esasli jeller konularak yapilan beyazlatma islemidir. Ortalama 5–7 günde istenen beyazlama saglanir. Agizligin günde 4–8 saat takilmasi gerekir.

Bleaching isleminde disetlerini dikkatli bir sekilde korumak gerektigini belirten Dr. Çagdas Kislaoglu, kullanilan ilacin yogunlugu ve kullanim sürelerinin dogru ayarlanmasinin da önemli oldugunu vurguladi.

Dislerin beyazlamasi öncelikle baslangiç renkleri ile ilgilidir. Sari tonlu disler kolaylikla 6–8 ton beyazlayabilirken, yesil-gri tonundaki dislerin beyazlamasi daha zordur. Beyazlama miktari kisiden kisiye degismekle birlikte hekiminiz ilk seansta dislerinizin ne kadar beyazlayabilecegi hakkinda yaklasik bir bilgi verecektir.

Power Bleaching sisteminin tamamen agrisiz oldugunu belirten Dr. Kislaoglu, hastalarin %10'undan azinda uygulama sonrasi hafif bir sizlama veya hassasiyet hissedildigini, bunun da daha çok dislerinde asinma ve çatlak olan kisilerde görüldügünü belirtti.

Islem sonrasi disler yaklasik 2–3 yil beyazligini korur. Asiri sigara tüketimi, asiri çay, kahve, kola gibi renkli gida aliskanliklari bu süreyi etkiler. Agiz ve dis sagligina özen gösterenler için lazerle dis beyazlatmanin maliyeti 1000 TL, ev tipi beyazlatmanin maliyeti ise 650 TL civarinda.

Dis Tasi Temizligini Ihmal Etmeyin!

Dislere yapisan plaklarin birikmesiyle meydana gelen dis taslari zamanla agiz-dis sagligini olumsuz etkileyerek çesitli hastaliklara neden olabilir. ‘Kalkülüs’ olarak adlandirilan dis taslari, tükürükteki mineraller ve dislerde olusan bakteri plaklariyla meydana gelir. Düzenli olarak temizlenmeyen dis taslari kötü bir görünümün yani sira dis eti iltihabi ve dis eti hastaliklarina da neden olur.

Özellikle dis eti çizgisinin altinda olustugunda büyük problemlere neden olan taslarin temizliginde 2 yöntem kullaniliyor. Ilk yöntem dis minesine zarar vermeyen gratuar ve küret gibi aletlerle taslarin disten kazinmasi. Dis etlerinde kanamaya neden olabilecek bu yöntemin mutlaka uzman bir hekim tarafindan yapilmasi gerektigini belirten Dr. Kislaoglu, diger bir yöntemin de titresimli bir cihazla taslarin temizlenmesi oldugunu belirtti.

Dr. Kislaoglu, dis tasini önlemenin en kolay yolunun disleri düzenli olarak günde 2 defa firçalamak ve firçanin ulasamadigi yerler için dis ipi kullanmak oldugunu belirtti. Dislerde olusan lekelerin temizlendigi ve dis eti hastaliklarinin önlendigi bu yöntemin maliyeti ise 250 TL civarinda…

Dis Hekimi Çagdas Kislaoglu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası