Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklara spor aliskanligi nasil kazandirilir?

Spor büyüme çagindaki çocuklar için hem bedensel saglik ve fiziksel gelisme yönünden, hemde iyi bir kisilik olusmasi ve ruh sagligi bakimindan yararli ve gereklidir. KadiköySifa Atasehir Hastanesi Çocuk Sagligi Klinigi uzmanlarindan Dr. Günay Ermergen ebeveynlere çocuklarina spor aliskanligi kazandirmak için öneriler sunuyor.

Çocuklar becerileri ve ilgileri dogrultusunda spora tesvik edilmeli

Çocugun spora ve düzenli egzersizlere özellikle jimnastik ve yüzme gibi sporlara en erken baslama yasi 4 - 5yas civaridir. Ancak bu dönemde çocugun oyuna olan gereksinimi üst seviyelerde oldugu için oyun agirligi daha belirgin spor faaliyetleri seçilmelidir. Asiri yorgunluk ve bitkinlige yol açacak çalismalar, bedensel gelisim kadar ruhsal ve zihinsel gelisimide olumsuz etkileyecektir. Bu yastaki çocuklarin hareket etme isteginin güçlü olmasi nedeniyle davranislarinda belirsizlikler bulunur ve atak davranislari zaman zaman sorunlara yol açabilir. Çocuklara sevdikleri sporu yapmalarinda izin verilmelidir. Aile kendi istedigi spor dallari için diretmemelidir. Spor aliskanligi kazandirmak önemlidir. Özellikle okul öncesi yaslarda çocugun dogal hareketlerine paralel, spora yönelik hareketlerin gelistirilmesine ve pekistirilmesine dikkat edilmeli ilkögretim çaginda önceden kazanilmis motor becerileri temel alinarak atletizm, jimnastik, yüzme, kayma sporlarinin temel hareket formlari gelistirilmelidir. 9 - 11yas grubunda spor dalina özgün temel teknik becerilerin kazanilmasi ön plana çikar.

Yasina uygun spor olmali

3 – 5 yas yürüme, kosma, yüzme, firlatma, yakalama. 6 - 9yas yüzme, kosma, jimnastik, giris düzeyinde futbol, basketbol.

Bir çocugun organizeli takim oyunlarina katilabilmesi için en azindan 6 - 7yaslarinda olmasi gerekir. Çogu takim sporlari fiziksel temas içermektedir. Bu nedenle 6 - 7yasindan küçük çocuklarin bu tür yogun fiziksel temas içeren spor aktivitelerine katilmalari ve bu tür sert temaslara dayanabilmeleri, fiziksel yapilari yönünden uygun degildir. Bu bedensel yaralanmayla beraber duygusal yaralanmalarida beraberinde getirir.

12 yas arasi genellikle takim sporlarinin kesfedildigi zamandir.

Halter gibi agirlik kaldirma ve basa alinacak darbelere açik spor dallarina katilim ergenlik sonuna kadar önerilmemektedir. Yine uzun mesafe kosulari da ergenlik dönem sonunda önerilir.

Çocuklarda kalbin her kilogram vücut agirligi basina atim gücü (1 kasilmada pompaladigi kan miktari) ve bir dakikada pompalayabildigi kan miktari yasla ters orantilidir. Bu nedenle dinlenme halinde bile çocuklarda dolasim sistemi, yetiskinlere oranla daha çok çalisarak, vücudun gereksinimlerini karsilamak zorundadir.

9 – 13 yaslarinda genç sporcular her kalp atiminda yetiskinlerin aldigi oksijenin 1/3 - 1/2'sine yakin oksijen alabilirler ve çocuklar ayni is yüküne yetiskinlerden daha yüksek kalp atimi ile cevap verirler.

Çocuklarin kalplerinin belli bir is yükünü daha fazla çalisarak karsilamasi yaninda, bu yaslarda kanin hemoglabin (oksijen tasiyici protein) bilesimi de 14 - 15 yaslarina kadar yetiskinlere oranla daha azdir. Bu nedenle çocuklar oksijen rezervi açisindan da dezavantajli durumdadirlar. Çocuklar dinlenme halinde de yetiskinlere oranla daha fazla oksijen kullanmaktadirlar.

Ayni vücut bölgesine sik tekrarlayan yüklemelerin yer aldigi spor dallarina katilim ve antreman sekli özellikle kikirdak zedelenmelerine yol açabilir, bu nedenle koruyucu malzemeler kullanilmalidir. Çocuklarin seçtikleri spor dalinda yaralanmalari önlemek için gerekli koruyucu malzemelerle ilgili bilgi sahibi olmalari da gerekir.

Açik havada ve sicak ortamda spora katilim, vücut alanlari büyüklere oranla daha küçük olan çocuklarda, isi birikimine bagli saglik sorunlarina yol açabileceginden çalismalar sirasinda sik ve az miktarda su içme ve gölgede dinlenme molalari verilmelidir.

Çocuklarin teslim edilecegi antrenör çocuk antremani, spor donanimi ve çocuklarin bedensel, ruhsal ve fizyolojik özellikleri konusunda bilgi sahibi olmalidir.

Çocuklarin büyüme ve gelismeleri devamli çocuk hekimi tarafindan takip edilmelidir.

Beslenmeleri dikkatlice izlenmeli FC ve CQ alimi yeterli olmali.

Gelisimine bagli olarak algilama ve hareket yapma sinirliligi nedeniyle gelisim özelligine uygun hareketlerin yaptirilmasi gerekir.

Hareketlerin çok yönlü olmasina dikkat edilmelidir.

Çocuk ve gençlerin oyunsal form içerikli spor antremanlarinda, yüklenme ve dinlemeler uzun ve sürekli yüklenimlere imkan verir. Ancak, yüksek yüklenmeli egzersizlerin kesinlikle uygun dinlenim araliklari kullanilarak uygulanmasi gerekir.

Beslenmede önemlidir

Spor yapan çocuklarin saglikli ve dengeli beslenmeleri yeterlidir. Spor yapan çocuklarin enerji gereksinimleri karsilanmalidir. Bazi spor türlerinde kilo kontrolü ve düsük beden agirligi önemli olmaktadir. Büyüme çaginda çocuklarin demire gereksinimleri fazladir. Bedende demir depolarinin yeterince dolu olmasi oksijen tasimasini saglamasi bakimindan önemlidir. Spor yapan çocuklarin özellikle kirmizi et ve demir içeren diger gidalari tüketmeleri önerilir. Saglikli kemik gelisimi için günlük beslenmede kalsiyum yeterince olmalidir.

Çocuklari yapacaklari spor seçiminde özgür birakmak gerekir. Ancak tercihen genis kas kitlelerini içeren sporlar olan yüzme, bisiklet, jimnastik yönlendirilir. Senede 1 kez saglik kontrolünden geçirilmelidir.Fizik muayene disinda EKG, solunum fonksiyonu testleri, kan sayimi, kan sekeri, karaciger, böbrek fonksiyonlari testleri bakilmalidir. Egzersiz efor testi yapilmalidir (kardiyolojik yükleme). Bir problem tespit edilirse ileri tetkikler planlanmalidir.

Diyabet ve astim gibi kronik saglik problemi olan çocuklarin uygun yönlendirmeyle çesitli spor etkinliklerine katilmalari mümkündür.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası