Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


PROF. DR. AKIN YÜCEL: “BURUN OPERASYONLARINDA ETNIK ÖZELLIKLER KORUNMALI”

Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmani Prof. Dr. Akin Yücel, burun estetigi alaninda yapilan gelismeler ile sislik ve morluklarin daha az oldugunu, hastalarin çok daha kisa bir sürede islerine ve normal yasantilarina dönebildigini belirtiyor.

Ideal bir burun yoktur, ancak bir yüze en uygun olan bir burun sekli vardir. Eskiden her hastaya ayni standart burun yapilmaya çalisilirdi. Ancak artik uzmanlar, bu tür ameliyatlardan uzak durmaya çalisiyor. Burun seklini belirlerken kisinin anatomik özelliklerini, yüz seklini, karakterini, cinsiyetini, yasini, meslegini göz önüne alarak burun ameliyatlari yapiliyor. Uzmanlar erkek hastalarda hiçbir zaman kadinsi bir burun yapmamaya çalisiyor. Tam tersine hafif bir kemer birakmaya, burunu biraz uzun ve genis tutmaya, erkeksi özelliklerini vurgulamaya çalisiyorlar. Kadinlarda ise kemikli sert bir yüzü olan bir hastaya küçük, kalkik bir burun yapmiyorlar; ancak minyon, yuvarlak yüzlü bir kadinda daha farkli davraniyorlar.

Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmani Prof. Dr. Akin Yücel etnik özelliklerin de olabildigince korunmasi gerektigini, vurgulayarak, “Estetik ameliyatlarin amaci kisilerin genetik ve irksal özelliklerini silmek degil, o irkin ya da ailenin güzel bir üyesine dönüstürmek olmali. Bence bir burun ameliyatina basarili diyebilmek için, hastanin ameliyat oldugunun anlasilmamasi gereklidir. Burun, yüzde en önemli organlar arasinda yer aliyor. Burun operasyonlari genel olarak dünyada en çok tercih edilen plastik cerrahi listesinde ilk siralarda. Örnegin Amerika’da her yil 400 binden fazla insan burun konusunda sikinti yasiyor ve bunun yüzde 60’ini kadinlar olusturuyor” dedi. Prof. Dr. Yücel burun estetigi ile ilgili yenilikleri ve diger merak edilenleri paylasti.

Burun estetiginde yenilikler var mi?

Tüm estetik ameliyatlarda oldugu gibi, burun ameliyatlarinda da iyilesme sürecinin en kisa ve en rahat olmasi amaçlaniyor. Eskisinden farkli olarak artik tampon kullanmiyoruz, ateli daha kisa sürede çikariyoruz. Ameliyat teknigindeki degisiklikler sayesinde sislik ve morluklar daha az oluyor, hastalar çok daha kisa bir sürede islerine ve normal yasantilarina dönebiliyor. Ameliyat öncesi planlamayi daha ayrintili olarak yapiyoruz ve çesitli görüntüleme sistemleri sayesinde bunu hastalarla önceden paylasabiliyoruz. Ancak en önemli yenilik estetik bakistaki degisiklik; artik daha dogal sonuçlar elde etmeye çalisiyoruz.

Burun estetigi kaç kez tekrarlanabilir?

Istenen sonuca ilk ameliyatta ulasilmaya çalisilmalidir. Ufak sorunlar için ikinci bir ameliyat yapilabilir. Ancak her yeni ameliyatta basari sansi düser ve komplikasyon riski artar.

Ameliyatin riskleri var mi?

Her ameliyatta oldugu gibi, burun ameliyatlarinda da anesteziden kaynaklanan bir takim riskler vardir. Bunun disinda en önemli risk kontrol edilemeyen kanamalardir. Ameliyat öncesinde ayrintili tetkiklerin yaptirilmasi ve islemin donanimli bir hastanede deneyimli anestezi uzmanlari kontrolünde gerçeklestirilmesi bu tür riskleri en aza indirir. Burun ameliyati sonrasinda en sik yasanan sorun, sekil bozukluklari ve solunum problemleridir.

Burun ameliyati ne kadar sürüyor?

Ameliyat süresi 1-3 saat arasinda degisebilir. Hastalar ameliyatin bitiminden birkaç saat sonra evlerine gidebilirler. Agrili bir islem degildir. Genellikle buruna tampon konulmaz ve hastalar nefes almaya devam edebilirler. Ameliyat sonrasinda burnun üzerine flasterler ve plastik bir atel yerlestirilir. Ilk günler sisme ve morarma olur, ancak 7 gün içerisinde bunlar büyük oranda azalir. Bir hafta sonra atel, flasterler ve dikisler alinir. Hastalar ameliyattan bir hafta sonra islerine ve normal yasantilarina dönebilirler. Ancak burnun sisligi ilk üç hafta devam eder. 3 ay içerisinde burun büyük ölçüde seklini alir. Ancak tam seklini almasi bir seneyi bulur.

Yas siniri var mi?

Burun ameliyati her yastaki hastaya yapilabilir, ancak genelde hastalar 20’li yaslardadir. Yasi ileri olanlarda derinin ameliyat sonrasi alttaki kemik ve kikirdak degisimlerine adapte olma sansi azalir. O nedenle ileri yaslarda fazla küçültmeler yapmak dogru olmaz. Yasi ileri hastalardaki bir diger sorun, hastalarin yüzlerinde meydana gelen degisiklige alismalarinin zor olmasidir. Orta yasi geçmis ve belirli bir sosyal çevre edinmis olan insanlar, yeni görüntülerine daha zor adapte olurlar ve ameliyat sonrasi daha sikintili geçer. Burun ameliyati talebi ile gelen orta yasi geçmis hastalarda yakin zamanda geçirilmis duygusal bir travma mutlaka arastirilmalidir. Burun ameliyati için ideal yasin 18-35 yas arasi oldugunu söylemek yanlis olmaz.

Burun ameliyati kimlere yapilmamali?

Tüm estetik ameliyatlarda oldugu gibi duygusal yapisi dengeli olmayan, asiri beklentileri olan, psikiyatrik bozukluklari olan hastalar ameliyat edilmemeli ya da bu tür hastalara çok dikkatli yaklasilmali, gerekirse psikiyatrik bir degerlendirmeye gönderilmelidir. Bunun disinda kanama sorunu olan, genel durumu bozuk ve baska sistemik hastaliklari olan kisilerde gerekli önlemler alinmadan, estetik ameliyatlar yapilmamalidir. Kalin yagli derisi, zayif kikirdaklari, kisa burun kemikleri olan hastalar, daha önceden basarisiz burun ameliyatlari geçirmis olanlar iyi sonuç alma olasiliginin düsük oldugu hastalardir. Bu tür hastalarla önceden çok ayrintili bir sekilde konusulmali ve beklentilerinin düsük tutulmasi saglanmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası