Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Her yil 100 bin kadinin ölümüne neden oluyor

Gebelik zehirlenmesi anne-bebek ölümlerinin bas sebebi;

Medipol Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Op. Dr. Sule Selvi, “Gebelik zehirlenmesi, gebeliklerin yüzde iki ila besini etkileyen, bütün dünyada her yil ortalama 100 bin kadinin ölümüyle sonuçlanan ciddi bir durumdur” dedi.

Medipol Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Op. Dr. Sule Selvi, anne ve bebek ölümlerin en önemli sebeplerinden birinin gebelik zehirlenmesi (Preeklampsi) oldugunu söyledi. Selvi, “Gebelik zehirlenmesi, gebeliklerin yüzde iki ila besini etkileyen, bütün dünyada her yil ortalama 100 bin kadinin ölümüyle sonuçlanan ciddi bir durumdur. Preeklampsi mevcut gebeliklerde, bebeklerin anne karnindaki gelisme geriliginin görülme orani normal gebeliklere göre dört kat fazladir” dedi.

Kadin Hastaliklari Dogum Uzmani Op. Dr. Sule Selvi, söyle devam etti: “Gebeligin ikinci yarisindan itibaren gelisen hipertansiyon, proteinüri (idrarda protein varligi) ile beraber görülüyorsa preeklampsi olarak adlandirilir. Çogu kez bunlara ödem (vücutta sislik) de eslik eder. Temelinde plasental hipoksi yani oksijenlenme azalmasi yatar. Preeklampsi 32. gebelik haftasindan önce gelismisse erken; sonra gelismisse geç preeklampsi olarak degerlendirilir. Erken preeklampsi ayni zamanda ciddi (agir) preeklampsi olarak da tanimlanir. Özellikle erken preeklampsinin önceden belirlenmesi ve önlenmesi bugün tüm dünyada Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmanlarinin en çok ugrastigi konularin basinda gelmektedir.”

Gebelik zehirlenmesinin hipertansiyona bagli olarak gelisen ve vücutta birçok organi etkileyen sonuçlari oldugunu belirten Selvi, “Böbrek yetmezligi, görme kaybi ve karaciger fonksiyonlarinda bozulma en sik görülen sonuçlar arasindadir. Bu durum beyni etkilediginde, önce bas agrisi ile baslayan sara krizi görülür (ki buna “eklampsi” denir.) sonrasinda da beyin kanamasi meydana gelebilmektedir. Öldürücü sonuçlar karaciger yirtilmasi, böbrek yetmezligi, vücutta yaygin kanamalar ve beyin kanamasi ile meydana gelir” diye konustu.

Erken tanida öncelikle iyi bir sekilde ögrenilmis özgeçmisin çok önemli oldugunu hatirlatan Dr.Sule Selvi, sunlari kaydetti: “Preeklampsi siklikla 35 yas üstü hamilelerde, ilk gebeliklerde, BMI (vücut/kütle endeksi) 30’un üstünde olanlarda, önceki gebeliginde preeklampsi geçirmis kisilerde, damar hastaligi mevcut kadinlarda ve tedaviyle gebe kalanlarda görülür. Gebeligin 11 - 13. haftalarinda yapilan muayenelerde, kan basinci ölçümü basit bir islem gibi gözükse de, ideal ölçüm yapildiginda oldukça belirleyici bir unsurdur. Tansiyon, her iki koldan, bes dakikalik bir istirahat sonrasinda, kalp hizasindan ölçülmeli ve bir dakika sonra tekrarlanmalidir. Sistolik ve diyastolik (büyük ve küçük) tansiyon ölçümleri toplaminin yarisi 110 mmHg üzerindeyse risk olusturmaktadir. Yine 11 - 13. haftalarda yapilan doppler ultrason da önemli bir belirleyici uygulamadir. Son yillarda üzerinde çalisilan biyokimyasal belirteçler de umut vermektedir.”

Tedavi prensipleri

Preeklampsinin henüz bilinen spesifik(hastaliga özel)bir tedavisi olmadigini açiklayan Dr. Sule Selvi, su bilgileri verdi: “Çözüm; gebeligin haftasina, hastalik belirtilerinin ciddiyetine ve bebegin dogumdan sonra yasayabilirligine bagli olarak gebeligin sonlandirilmasi yani dogumdur. Diger tedaviler sadece belirtilerin hafifletilmesi ile zaman kazanmak amaciyla yapilmaktadir. 12. gebelik haftasindan itibaren (12 - 16. haftalarda) riskli grup hastalarda, düsük doz aspirin kullaniminin, preeklampsinin erken gelismesi, belirti ve bulgularin hafifletilmesi ayni zamanda bebeklerde gelisme geriliginin azaltilmasinda olumlu etkileri oldugu ispatlanmistir. Yüksek risk grubunda; beslenmesinde kalsiyum eksikligi olan gebelere ilave kalsiyum vermek ve bunun yaninda magnezyum takviyesi yapmak azimsanmayacak faydalar saglamaktadir. Hipertansiyonu ve ödemi azaltmakta az tuzlu, bol proteinli diyet uygulamak ise yaramaktadir. Yüksek tansiyonu kontrol almak için tansiyon ilaçlari kullanimi, mutlaka doktor kontrolünde olmali ve yakin tansiyon takibi gerektirmektedir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası