Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ASIRI HIJYEN IDRAR YOLU ENFEKSIYONUNA NEDEN OLABILIYOR

Asiri hijyen, idrar yolu enfeksiyonlarini önlemiyor. Tersine daha sik görülmesine yol açiyor. Özellikle genital organlarin temizlenmesinde antiseptiklerin kullanilmasi önerilmiyor.

Kamuoyunda bilinenin aksine asiri hijyen idrar yolu enfeksiyonlarini önlemiyor. Tersine bilinçsizce kullanilan hijyenik maddeler ve antiseptikler genital organlarda mikrop florasini bozarak zararli mikroplarin artisina, dolayisiyla enfeksiyon riskine yol açabiliyor. Anadolu Saglik Merkezi Üroloji Uzmani Prof. Dr. Yalçin Ilker konuyla ilgili olarak antiseptiklerin, vajinada mevcut olan mikrop florasini bozarak zararli mikroplarin artisina, dolayisiyla enfeksiyon riskine yol açabileceginin altini çiziyor ve ekliyor “Tuvaletten sonra temizlik aliskanligi da, idrar yollari enfeksiyonlarinin önlenmesinde önemli rol üstleniyor. Temizligin önden arkaya dogru olmasi gerekiyor. Aksi halde anal yoldaki mikroplar idrar yoluna tasinabiliyor.”

Idrar yollari enfeksiyonlari, eriskinlerde en sik antibiyotik kullanilan rahatsizliklarin basinda geliyor. Genellikle saglikli kisilerde ortaya çikan bu rahatsizlik ayakta tedavi ediliyor. Ancak, tedavi ihmal edildiginde hastalik agir tablolara neden olabiliyor.

Prof. Dr. Yalçin Ilker, “Bu enfeksiyonlarin tedavi edilmemesi böbrek iltihabina, böbrek kaybina ve hatta ölüme kadar gidebiliyor. Tüm idrar yolu enfeksiyonlarinin %75’ine koli basili bakterisi neden oluyor. Kadinlarda erkeklere oranla 25 kat daha fazla görülmesinin nedeni ise, idrar kesesinden sonraki idrar yolunun kadinlarda çok daha kisa olmasi. Erkeklerde de prostat bezi enfeksiyonlari önemli saglik sorunlarina yol açiyor ve tedavi süreci daha zorlu geçiyor. Çünkü prostat bezine yerlesen bakterilerin tamamen ortadan kaldirilmasi mümkün olmuyor.” diyor ve ekliyor “Bakteriler, idrar olunca esas olarak idrar yaptigimiz delikten içeri giriyorlar. Vücut direnci genellikle, bu esnada idrar yollarina ilerlemeye çalisan bakterileri öldürüyor. Ama öldürülmediginde ya da çok sayida bakteri girdiginde enfeksiyona neden oluyor. Kadinlarda görülmesinin en büyük nedeni ise cinsel iliski sirasinda giren bakteriler. Bundan korunmak için de, cinsel iliskiden sonra idrara çikmak gerekiyor. Çünkü iliskiden sonra idrar kesesini bosaltmak koruyucu etki yapiyor.”

Idrar Yollarinda En Çok Görülen Enfeksiyonlar ve Belirtileri

En sik görülen idrar yolu enfeksiyonu, idrar kesesi kaynakli oluyor. “Sistit” olarak adlandirilan bu enfeksiyonun ilk belirtisi de, çok sik idrara çikmak oluyor. Sikligi 1.5 saatte bir den, 15 dakikada bire kadar degisiyor. Bu duruma, idrar yaparken hissedilen yanma da eslik ediyor. Idrarda kanama ve hafif ates de nadiren görülen belirtiler arasinda yer aliyor.

Tani ve Tedavi Yöntemleri

Prof. Dr. Yalçin Ilker idrar yolu enfeksiyonlarinda tani koyma ve tedavi yöntemlerinin önemine dikkat çekiyor. Ilker, “Kisiyi hekime getiren bu sikayetlerin ardindan, fizik muayene yapiliyor. Idrar kesesinin oldugu bölgede hassaslik saptaniyor. Idrar tahlili ve idrar kültürü yaptiriliyor. Bu tahlillerde enfeksiyon bulgulari ortaya çikarsa, enfeksiyonun türüne göre antibiyotik belirlenerek tedaviye baslaniyor. Genellikle 3-5 gün süren tedavi süreci, enfeksiyonun ortadan kaldirilmasi için yeterli oluyor.” diyor.

Prof. Dr. Yalçin Ilker, Sistit’in gebelikte çok rastlanan bir durum oldugunu, ancak hamilelikte her antibiyotik kullanilmadigi için kadinlarin mutlaka hekime basvurup, uygun ilaci almasi gerektigini belirtiyor. Ilker, “Cinsel aktivitenin aniden arttigi durumlarda da Sistit sik görülüyor. Bu nedenle, özellikle balayina çikan çiftlerde ortaya çikan idrar yolu enfeksiyonlari “balayi sistiti” olarak adlandiriliyor.” diyor.

Idrar Yolu Enfeksiyonlarinda Mikrobiyolojik Örnek Almanin Önemi

Kadinlarda daha sik görülmekle beraber, erkek hastalarda da azimsanmayacak derece yaygin olan idrar yolu enfeksiyonlari, dogru antibiyotikle tedavi edilmeyen hastalarda agir tablolara neden olabiliyor. Bu konuya dikkat çeken Anadolu Saglik Merkezi Enfeksiyon Hastaliklari Uzmani Dr. Elif Hakko, bu denli sik görülen ve ciddi sonuçlar yaratabilen enfeksiyonlarin tedavisinde kullanilacak olan antibiyotiklerin mikrobiyolojik veriler isiginda seçilmesinin gerekliligini vurguluyor. Dr. Hakko konuyla ilgili olarak su bilgileri veriyor: “Idrar yolu enfeksiyonlarina genel olarak barsakta bulunan bakteriler neden oluyor. Idrar yolu enfeksiyonuna en sik yol açan, toplumda koli basili olarak bilinen ‘Escherichia coli’ oluyor. Bu ve bunun benzeri diger bakteriler antibiyotiklerle karsilastikça direnç gelistiriyor ve antibiyotikleri etkisiz hale getiriyor. Bu nedenle tedaviye baslamadan önce (tek bir doz dahi antibiyotik almadan) hastadan mikrobiyolojik kültür alinarak, hangi antibiyotiklere karsi duyarli oldugunun saptanmasi gerekiyor. Bu sayede dogru antibiyotikle etkili tedavi yapilmasi ve bakterinin direnç gelistirmesi önleniyor.”

Uzun dönemli tedavi gerektiren prostat enfeksiyonlari; agir seyreden, damardan antibiyotik tedavisi gerektiren böbrek enfeksiyonlari ve sik tekrarlayan enfeksiyonlarda Antibiyogram yapilmasinin sart oldugunu söyleyen Dr. Hakko, kültürde üremeyen mikoplazma, klamidya ve üreoplazma gibi bazi bakterilerin tanisinda kullanilan baska yöntemler de oldugunu belirtiyor. Idrar ve kan örneklerinde çalisilabilen bu testler, dogrudan bakterinin saptanmasi ve hedefe yönelik tedaviyle etkin tedavinin uygulanmasina yardimci oluyor. Dr. Hakko, idrar kültüründe üreme olmamasi, verilen antibiyotige yanit vermeme ve tekrarlayan enfeksiyonlarda da bu testlerin yapilmasinin yararli olacagini vurguluyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası