Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“SU IÇMEK AKLIMA GELMIYOR” DEMEYIN

Yasam kaynagi suyun insan vücudu için yararlari saymakla bitmeyecekken, pek çok insan suyun yasamda oynadigi temel rolün farkinda degildir. Öyle ki; su içmeyi unutanlarla birlikte su ihtiyacini çay ve kahve ile gidermeye çalisanlarin sayisi azimsanmayacak ölçüdedir. Böbrek sagligindan, cildinizin güzelligine; kilo vermekten, bagisiklik sisteminin güçlendirilmesine kadar vücuda pek çok faydasi bulunan suyun tüketimi konusunda dikkatli olunmasi gerekmektedir.

Memorial Atasehir Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Prof. Dr. Birsel Kavakli, “22 Mart Dünya Su Günü” öncesinde suyun faydalari ve tüketilirken dikkat edilmesi gereken noktalar hakkinda bilgi verdi.

Saglik kaynagi su…

• Bagisiklik sisteminin görevini yerine getirmesini saglar, zinde ve dinç kalmada yardimcidir.

• Hücrelere besin ve oksijen tasiyarak atiklari uzaklastirir. Böbreklerin toksik maddelerden temizlenmesine yardimcidir.

• Vücudun ihtiyaç duydugu minerallerin pek çogunu saglar, böylece günlük faaliyetler sirasinda yakilan kalori miktarini da artirmis olur.

• Vücut sicakliginin düzenlenmesinde rol alir.

• Kan basincini kontrol eden elektrolitlerin dengelenmesine ve tasinmasina yardimci olur. Sicak ve soguk havaya vücudun uyum saglamasini saglar.

• Cildin esnek, pürüzsüz ve parlak olmasini saglar.

• Besinlerin sindirilmesinde görev alir.

• Emziren kadinlarda, süt üretimini artirir.

• Eklemlerin kayganligini saglar.

• Böbrek taslari, idrar yolu enfeksiyonlari ve kabizlik gibi çesitli hastaliklardan korunmaya yardimci olur.

Içeceginiz suyun kalitesine özen gösterin

Su; hidrojen ve oksijen atomlarindan olusur. Bunun yaninda suyun içerisinde bir takim mineraller de vardir. Suda kalsiyum, magnezyum ve sodyum klorür bulunmaktadir. Bunlar normal bir su içeriginde bulunmasi gereken maddelerdir. Ancak bir de nitrit, kursun, civa, gibi suyun içerisinde bulunmamasi gereken maddeler vardir. Biyolojik bakteriler ve mikroplarin karismasi suyun kirlendigi anlamina gelir. Terkos ve sebeke sulari kontrollüdür; ancak içme suyu kalitesi farklidir. Sebeke sularinda yapilan analizlerde toksik maddeler arindirilir. Biyolojik aritma ise suya konulan klor ile saglanir. Sebze meyve yikama ve yemeklere katilan sulara bu açidan dikkat edilmelidir. Biyolojik bakteriler ve mikroplarin suya karismasi ile kolera gibi salginlar olabilir. Sebze ve meyveleri yikadigimiz sulara biraz sirke konularak yarim saat bekletilmesi ile bakteriler yok edilebilir.

Vücutta su azaldigi zaman sagliginiz için alarm zamanidir

Insan vücudunun % 70 -75’i sudur. Bu orana kan, hücre içi ve disi tüm sular dahildir. Buna “total vücut suyu” denir. Total vücut suyu eksildiginde vücut otomatik olarak eksikligine dair belirti vererek su tüketilmesi ihtiyacini belirtir. Vücut suyu azaldigi zaman ve kayip telafi edilememisse “dehidratasyon” yani “sivi kaybi” meydana gelir. Ishal, idrar, terleme gibi asiri sivi kayiplarinda ve bu sivi kaybindan dogan ihtiyacin karsilanamadigi durumlarda meydana gelir. Su kaybi oldugu zaman beyinde bulunan susama merkezine uyari gönderilir.

Su içememe gibi bir hastalik yoktur

Midesi bozuk olan, kusan, yemek borusunda ya da sindirim sisteminde hastaligi olanlar su içmek istemeyebilir ancak tipta suyu içememe gibi bir hastalik tarif edilmez. Genellikle seker hastalarinda asiri su içme istegi görülür. Çok idrar çikarildigindan su tüketme ihtiyaci artar.

Su bagimlilik yaratmaz

Çok su içmenin bagimlilik yaratma gibi durumu yoktur. Çay, kahve, çorba gibi sivilarda susuzluk giderilebilir. Sakiz çigneme ile salgilanan tükrük geçici olarak susamanizi geçirir.Yani sadece su ile sivi alimi olmamaktadir. Önemli olan sivinin organizmaya girmesidir. Ama insanlar susuzlugunu gidermek için su içer, aslinda insanlar psikolojik olarak su ister. Soda mineralli bir sudur, hazmi ve sindirimi kolaylastirir ama nitrit orani önemlidir.

Sadece su içerek zayiflanmaz

Su tüketmek geçici tokluk yaratabilir; ama fazla tüketmek de zararlidir. Yemekten önce su içmek kiside geçici siskinlik yapar. Idrar atimi ile bu durum geçer. Protein ya da yagli gidalar 2 ile 4 saat midede kalmaktadir. Su için böyle bir sey söz konusu degildir. Kisi açligini su ile geçiriyor ve daha sonrada yemek yemiyorsa metabolizmasi ona uygun oldugundan zayifliyor olabilir. Su içerek idrarla yag da atilamaz. “Su, yaglari eritir” inanisi dogru degildir.

Asiri sicak ve soguk su içilmemeli

Kalp hastalari soguk su içtikleri zaman, bu durum yemek borusunun sogumasina ve damarlarda büzüsmeye neden olabilir. Çok sicak ya da çok soguk içme faydali degildir. Farenjit gibi hastaliklarin varliginda da içilecek su ne sicak ne soguk, oda sicakliginda olmalidir.

Suyu plastik kapta saklamayin

Içilecek olan suyun kalitesine önem verilmelidir. Plastik sisede alinan sular, toprak ya da cam kaplarda saklanmalidir. Eger saklanilan su yosunlasma gibi yesil renge dönmüs ise içerisinde organik madde var demektir. Bu sularin tüketilmemesi uygun olacaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası