Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KALICI KILO VERMEDE AKILLI BESINLER

Kilo problemi olan bir çogumuz, zaman zaman fazla kilolarimizdan kurtulmak için mucize formüllerin pesine düsmüsüzdür. Maydonozu, lahanayi veya çesitli ot kombinasyonlarini kaynatarak sularini içtigimizde, birden bütün yaglarimizin eriyecegini düsünmüsüzdür. Belki de çogu zaman, zayif arkadaslarimiz baklava börek yerken ve hiç kilo almazken, kendimizin haslanmis ispanak yememize ragmen nasil olur da bu kadar kilo sorunu yasadigimiza bir anlam verememisizdir. Bu konuda belki de metabolizmamizin hiç çalismadigini düsünerek kaderimize küsmüsüzdür.

Gerçekten bu sismanlik denilen hastaligin kalici bir çözümü yok mudur? Obezite ve metabolizma hastaliklari uzmani Dr. Ayça Kaya, kalici kilo vermede dogru zamanda dogru yolu izlemenin önemine dikkat çekiyor. Dr. Ayça Kaya “Her seyden önce vücutta sismanliga neden olabilecek bazi gizli metabolik hastaliklarin açiga çikarilmasi çok önemlidir. Böyle bir durum varsa ve tedavisiz kalirsa istediginiz kadar az beslenin bir müddet sonra tekrar kilo alimi kaçinilmaz olur. Daha sonra da kalici kilo kaybi için hayat boyu gidecek beslenme sistemi kisiye benimsetilmelidir.” diyor. Bu beslenme sistemi içinde bazi akilli besinleri bilerek seçmenin sismanlik denen hastalikla basetmede altin standartlardan biri oldugunu vurgulayan Dr. Ayça Kaya kalici kilo vermede rol oynayan akilli besinler ile ilgili bilgi veriyor.

Seker yükü fazla yiyeceklere dikkat!

Insan vücudu ana yakit kaynagi olarak glikozu kullanir. Glikozun kaynagi ise yiyeceklerle aldigimiz karbonhidratlardir. Karbonhidratlari kabaca basit karbonhidratlar ve kompleks karbonhidratlar olarak ikiye ayiririz. Basit karbonhidratlar, seker yükü fazla olan yiyeceklerdir. Kan sekerimizi hizli yükseltir ve bizi daha çok aciktirir, daha çok yememize neden olur.

Seker yükü düsük yiyecekler uzun süre tok tutar...

Kompleks karbonhidratlarin içindeki seker ise kana daha yavas geçer ve bizi daha uzun süre tok tutar. Kompleks karbonhidratlar ve düsük glisemik indeksli yiyecekler: Bu yiyecekler kalici kilo vermede en sik basvuracagimiz akilli besinlerdir. Elma, armut, kivi, greyfurt, kiraz, çilek, kurubaklagiller, bulgur, esmer pirinç ve kepekli makarnadir.

Glisemik indeksi yüksek yiyecekleri tek basina tüketmeyin!

Baslica basit karbonhidrat ihtiva eden ve glisemik indeksi yüksek olan yiyecekler: Seker, bal, reçel, tatlilar, muz, incir, üzüm, tatli kavun, tatli karpuz, patates, havuç, beyaz pirinç, beyaz un ve beyaz makarnadir. Peki bu yiyecekleri hiç tüketmeyecek miyiz? Tabii ki yiyecegiz ama seker oranini düsürerek yiyecegiz yani nasil yiyecegimizi belecegiz. Örnegin muzu yogurtla, patatesi etle ve yogutla karistirarak yemek vücut için biyoyararlanimi daha iyi kilar ve bizi daha geç aciktirir. Ayrica yemege limon katmak da glisemik indeksi düsürür.

Kalici kilo kaybinda en büyük yardimci: Yüksek lifli besinler.

Yüksek lif içerikli besinleri bilmek ve bu tür besinleri ögünlerimizde sik kullanmak da kalici kilo kaybinda en büyük yardimcimiz olur. Bu yiyecekler sindirim sistemimizde daha uzun süre kalir. Çigneme hizimiz bile bu tür besinlerde daha yavastir. Bizi daha tok tutar. Lif orani yüksek besinlerin ayni zamanda seker orani da düsüktür. Örnegin kabak, lahana, brokoli, ispanak, kurubaklagiller, kepekli unlar da çok iyi seçimlerdir. Kabizlik sorunu olanlara da birebir çok iyi çözümdür.

Yemeklerdeki yagi azaltin...Kizartmayi, mayonezi hayatinizdan çikarin.

Kalici kilo kontrolünde çok önemli bir diger kavram da daha düsük yagli yemeyi becerebilmektir. Yaglar dünyadaki en yüksek kalorili yiyeceklerdir. Yiyeceklerin üzerine yag eklendiginde yiyecegin mevcut kalorisi iki-üç kat artabilir. Özellikle metropol hayatinda hazir gida tüketimi son derece yaygindir ve bu yiyeceklerin yag orani lezzeti artirabilmek için çok fazladir.

O nedenle siz siz olun yiyecekleri seçerken daha az yagli olmasina özen gösterin. Yani çitir, kitir, pane, kizartilmis, kremali, mayonezli, hazir pastane ürünleri, disarida kiymadan yapilmis etler tüketilmezse kilo kontrolü daha kolay olur. Ise yaptiginiz yemeklere koydugunuz yagi yari-yariya azaltarak baslatabilirsiniz.Yag orani yüksek besinler ise kilo ile savasta en uzak kalinmasi gerekli gruptur. Yag orani yüksek kizartmalar, milföy gibi hamurlar, baklavalar, soslar belki de uzun vadede en uzak kalinmasi gruptur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası