Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GÜNE HALSIZ BASLAMANIZIN NEDENI FIBROMiYALJI SENDROMU OLABILIR

Sabahlari halsiz ve yorgun uyaniyorsaniz, yeteri kadar uyumaniza ragmen uykunuzu iyi alamadiginizi düsünüyorsaniz ve tüm vucudunuz agriyorsa bu durum “Fibromiyalji sendromu” (FMS) adi verilen yumusak doku romatizmasina isaret ediyor olabilir.

Memorial Hizmet Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Uz. Dr. Demet Tekdös Demircioglu, fibromiyalji sendromu ve tedavi yöntemleri hakkinda bilgi verdi.

Kadinlarda daha sik görülüyor

Fibromiyalji sendromu yaygin agri sikayeti ile birlikte, hassas noktalarin varligini kapsayan bir yakinmalar toplulugudur. Toplumda sikligi yüzde 1 ile 5 arasinda degismektedir. Siklikla kadinlarda görülmekle beraber; her iki cinsi ve her yas grubunu etkileyebilen bir durumdur.

Çogunlukla yaygin vücut agrisi, uyku bozuklugu, yorgunluk, tüm vücutta tutukluk, bas agrisi, ellerde ve ayaklarda uyusma gibi pek çok farkli yakinmalar bir arada görülebilmektedir.

Bu sendromun nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte; travma, spor yaralanmalari, uyku bozukluklari, otonomik disfonksiyon, psikolojik bozukluklar ile iliskili olabilecegi bilinmektedir.

3 aydan fazla süren belirtilere dikkat!

Fibromiyalji tanisi, siklikla kronik agri öyküsü ve hassas noktalari ortaya çikaran fizik muayene ile konulur. Bu öykü en az 3 aydan beri sürmekte olan vücudun üst ve alt yarisinda yer alan agriyi da içermelidir. Fizik muayene 18 adet daha önce tanimlanmis hassas noktanin 11 tanesinde agri olustugunu göstermelidir. Yakinmayi açiklayacak fiziksel bulgunun olmamasi beklenmekle birlikte bölgesel ve sistemik hastaliklarin ayirici tanisinin yapilabilmesi için ayrintili muayene yapilmasi önemlidir.

Hastalik konusunda bilinçli davranin

Fibromiyalji sendromunun ilerleyici olmamasi ve hastalarda uzun dönemde yasam süresinin etkilenmedigi unutulmamalidir. Öncelikle hasta egitimi önemlidir. Uzun süreli oturma, ayakta durma, stres, uzun süreli yazi yazma, agirlik kaldirma, kollarin gergin pozisyonda çalisma yüzeyinde bulunmasi gibi faktörler fibromiyaljinin belirtilerini siddetlendirebilecegi akilda tutulmalidir.

Uygun tedavi agriyi azaltarak yasam kalitesini yükseltir

Tedavide amaç agri ve yorgunluktan yakinan fiziksel ve sosyal yasami etkilenmis kisinin yakinmalarina yönelik tedavi seçeneklerini hazirlamaktir. Ilaç tedavisinde agri kesiciler, kas gevseticiler, antidepresanlar tercih edilir. Fizik tedavi ajanlarinin yaninda egzersizler (Yürüyüs, kosu, bisiklet egzersizleri) önerilir. Fibromiyaljinin tedavisinde ilaç tedavisi daha çok hastanin sikayetlerine yönelik uygulanir. Fizik tedavide sicak, sogugun ve elektriksel uyarinin fizyolojik etkilerinden yararlanarak kaslarda gevseme ve yumusak doku agrilarinin giderilmesi amaçlanir.

Aerobik egzersizler örnegin yürüyüs, egzersiz bisikleti ve su tedavileri agriyi kontrol altina almaktan çok hastalarin fiziksel fonksiyonlarini artirir, agrili noktalarin algilanmasini azaltir.

Bu tedavi yöntemlerinin kombine olarak uygulanmasinin daha faydali oldugu yapilan çalismalar da gösterilmistir. Fibromiyalji sendromunun kesin tedavisi yoktur ancak, uygulanan tedavi yöntemleri ile hastalar agriyi daha az algilar ve yasam kalitelerini yükseltirler.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası